• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Balarama

  Przeczytaj także...
  Joga (sanskryt योग) – jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami pomiędzy ciałem a umysłem (świadomością i duchem). Oznacza to, że poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych, deklaruje ona możliwość przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia praktykującego z kręgu wcieleń (sansara).Medytacja (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki mające na celu samodoskonalenie, stosowane zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm).
  Inkarnacja (z łac.: incarnatio; od incarnare, gdzie caro – ciało, mięso) – w religiach dharmicznych jest to jedno z wcieleń przyjmowanych przez żywą istotę (duszę) w cyklu samsary.
  Od lewej: Balarama, Subhadra i Dźagannatha

  Balarama (dewanagari बलराम, inne imiona: Baladewa, Balabhadra i Halajudha) – starszy brat Kryszny. W południowych Indiach i w wielu kierunkach wisznuizmu uznawany jest za ósmego awatara Wisznu. Inne tradycje podają, że jest manifestacją Śeszy – boskiego węża, na którym odpoczywa Wisznu.

  Wisznu (hindi: विष्णु) – jeden z najpopularniejszych dewów w hinduizmie, Bóg jedyny w wisznuizmie (największym wyznaniu hinduistycznym). Jeden z Trimurti (trójcy hinduistycznej) tworzonej wraz z Brahmą i Śiwą. Symbolizuje utrzymujący aspekt Boga, najczęściej identyfikowany z dwoma swoimi Awatarami: Kryszną i Ramą.Wisznuizm (nazywany czasami niepoprawnie spolszczoną nazwą wajsznawizm) – gałąź hinduizmu, w której Wisznu lub jeden z jego awatarów wielbiony jest jako Bóg. Najpopularniejszą religią wisznuicką jest krysznaizm.

  Według świętego tekstu hinduizmu, Bhagawatypurany Kryszna jest Istotą Najwyższą, bogiem bogów z którego wszystko inne pochodzi. Balarama jako starszy brat boga jest pierwszą emanacją Kryszny i początkiem innych jego inkarnacji. Balarama jest opiekunem sat (wieczności, prawdy) oraz cit (świadomości, wiedzy), dwóch z trzech transcendentalnych elementów, obok anandy (szczęście, błogosławieństwo). Z tego powodu jest uznawany za „najwyższego nauczyciela” (adiguru).

  Ananda (Ānanda) – pojęcie należące do filozofii hinduistycznej oraz jogi i tantry. Oznacza stan rozkoszy, szczęścia i błogości niezależnych od czynników i wpływów zewnętrznych. Szczęście samoistne z głębi duszy (jaźni) i z mocy obcowania z Bóstwem. W kulturze indyjskiej popularne imię lub człon imienia, szczególnie u joginów pustelników. Wedle nauk księgi Jogasutry trzecia z czterech zasadniczych oznak najniższego rodzaju Samourzeczywistnienia (Samprajńata) na ścieżce duchowej. Stała aktywność błogosławienia innych przez zaawansowanych uczniów Guru w aśramie uznawana jest za kluczową oznakę osiągnięcia anandam.Bhima ( dewanagari भीम ,trl. bhīma ; też भीमसेन trl. bhīmaséna ) – w Mahabharacie jeden z pięciu braci Pandawów - synów Pandu. Ten potężny kszatrija odgrywa znaczącą rolę w wojnie Kurukszetra. Przedstawiony jest jako postać pozytywna, ma jednak wady takie jak wpadanie w złość.

  Balarama w przeciwieństwie do ciemnoskórego Kryszny ma jasną skórę. Często przedstawiany jest jako młody i piękny mężczyzna w niebieskich szatach i w wieńcu leśnych kwiatów. Włosy ma zaplecione w kok, nosi bransolety i kolczyki, często trzyma w rękach pług i maczugę.

  Balarama w krysznaizmie[ | edytuj kod]

  Gaudija wisznuizm twierdzi, że Balarama jest Najwyższą Osobą Boga Bogów. Z tego względu jest czczony jako równy Krysznie, jednak będąc według różnych tradycji starszym lub młodszym bratem boga zawsze służy Krysznie wszelką możliwą pomocą we wszystkich jego inkarnacjach. W Ramalila, Balarama służy Ramaćandrze jako jego młodszy brat Lakszmana. W kalijudze Balarama propaguje ruch sankirtan.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Różnica teologiczna między braćmi polega na tym, że Kryszna jest Stwórcą, a Balarama jego twórczą mocą; razem są otaczani czcią jako Najwyższy Pan i Praprzyczyna wszystkiego.

  Kryszna i Balarama byli nieodłącznymi towarzyszami od samego dzieciństwa, chociaż byli Oni braćmi przyrodnimi. Baladewa jest pełną manifestacją Najwyższej Osoby Boga, i dlatego jest On uważany za równie dobrego i potężnego jak Pan Kryszna. Należy On do visnu-tattva (czyli Boskiej zasady).

  Rama (dewanagari राम, tamilski இராமர்), Ramaćandra – w hinduizmie jedno z wcieleń boga Wisznu. Rama bywa postrzegany jako Bóg Najwyższy .Dźagannath, Dźagannatha (dewanagari: जगन्नाथ trl. jagannāth(a)) – forma Kryszny przedstawiająca go jako Pana Świata (jagat "świat" + nāth "pan"), czczona przez wisznuitów, a pochodząca z Puri, świętego miasta hinduistów.

  Życie Balaramy[ | edytuj kod]

  Balarama

  Balarama został poczęty jako syn Wasudewy i siódmy syn Dewaki, w celi więziennej, dokąd jego rodziców wtrącił król Kamsa z zamiarem zabicia wszystkich ich dzieci zaraz po urodzeniu (ponieważ przepowiedziano mu śmierć z rąk Kryszny).

  Jednak Balarama został jako embrion cudownie przeniesiony z macicy Dewaki do macicy Rohini (stąd inne imię Balaramy – Sankarsana, czyli „Przeniesiony”). Chłopcu po urodzeniu dano imię „Rama”, zmienione wkrótce na „Balarama” (Mocarny Rama) z powodu jego nadzwyczajnej siły.

  Wasudewa (dewanagari वसुदेव, trl. Vasudeva, ang. Vasudeva ) – w mitologii indyjskiej, syn króla Śuraseny, mąż Dewaki i ojciec Śri Kryszny. Jest on bratem Kunti i ojcem Subhadry, która została wydana za mąż za swojego kuzyna Arjunę.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wychowywała go Rohini razem z jego bratem Kryszną; byli pasterzami krów. Później ożenił się z Rewati, córką króla Rajwaty, władcy prowincji Anarta.

  Jako student był uczniem Sandipani Muniego.

  Balarama powstrzymał się od udziału w wojnie między Pandawami i Kaurawami.

  Cieszył się życzliwością Durjodhany i w czasie tej bitwy pozostawał neutralny. Rozgniewał się jednak na Bhimasenę, kiedy ten uderzył Duryodhanę w udo i poniżej pasa, chciał zemścić się za tę nieszlachetną akcję. Kryszna jednak ocalił Bhimę od Jego gniewu, Balarama opuścił więc od razu pole walki, będąc oburzonym.

  Kalijuga (sanskr. Kāliyuga) – w kosmologii hinduistycznej czwarta część mahajugi trwająca 432 000 lat. Kalijugę poprzedzają satjajuga (zwana też krytajugą), tretajuga i dwaparajuga. Kalijuga jest określana jako wiek żelazny oraz jako "wiek kłótni i hipokryzji".Macica (łac. uterus) – narząd żeńskiego układu rozrodczego, w którym zachodzi rozwój embrionalny kręgowców lub odcinek dróg rodnych bezkręgowców, w którym gromadzone są jaja przechodzące wstępny rozwój.

  Spełniał ceremonię pogrzebową Abhimanju, syna Ardźuny, jako że był On jego wujem.

  Po bratobójczych walkach między Jadawami, które doprowadziły do zniszczenia tego rodu, Balarama postanowił opuścić za pomocą jogi swoje ziemskie ciało.

  Dzięki medytacji wydostał się przez swoje usta w postaci wielkiego, białego węża (Szeszy).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Śri Śrimad A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada. Śrimad Bhagavatam Canto 1. Wydane przez The Bhaktivedanta Book Trust, Indie, 1987 r.
  Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva "bóg" + nagari) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.Kwiat – organ roślin nasiennych, w którym wykształcają się wyspecjalizowane elementy służące do rozmnażania. Stanowi fragment pędu o ograniczonym wzroście ze skupieniem liści płodnych i płonnych, służących odpowiednio, bezpośrednio i pośrednio do rozmnażania płciowego (generatywnego). Kwiat charakterystyczny dla roślin nasiennych (czyli kwiatowych) jest organem homologicznym do kłosa zarodnionośnego (sporofilostanu) roślin ewolucyjnie starszych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bhagawatapurana – piąta purana według tradycyjnego spisu, zwana "Śrimad-Bhagavatam", czy też bhagavata. Śrimad-Bhagawatam jest osobistym komentarzem do Wedantasutry, napisanym przez Śri Wjasadewę. Zostało ono napisane w dojrzałym okresie jego duchowego życia.
  Awatara (także Awatar) (dewanagari अवतार, transliteracja avatāra, ang. avatara, zstąpienie, zejście, inkarnacja) – w hinduizmie wcielenie (inkarnacja) bóstwa, które zstępuje z nieba na ziemię w postaci śmiertelnej – ludzkiej, zwierzęcej lub hybrydalnej, w celu przywrócenia ładu na ziemi (dharma).
  Ardźuna – (Devanagari: अर्जुन), jeden z bohaterów eposu Mahabharata, wielki bohater Bhagawad Gity, niebiański łucznik, przyjaciel Kryszny i jego towarzysz na polu bitwy Kurukszetra. Jeden z pięciu braci Pandawów, syn Kunti i Pandu otrzymany od króla bogów Indry.
  Kryszna (dewanagari कृष्ण, trl. kṛṣṇa, ang. Krishna ) – Bóg w hinduizmie. W Bhagawadgicie opisany jest jako Najwyższa Istota i Najwyższy Bóg. Kryszna i związane z nim opowieści pojawiają się w wielu filozoficznych i teologicznych dziełach hinduizmu. Chociaż te opisy różnią się szczegółami, związanymi z daną tradycją, to zasadnicza charakterystyka jest zawsze taka sama. Opisuje ona boskie wcielenie (inkarnację), pasterskie dzieciństwo i młodość, a następnie bohaterskiego wojownika i nauczyciela. Ogromna popularność Kryszny w Indiach spowodowała, że także różne niehinduistyczne religie, pochodzące z Indii, znają to imię.
  Subhadra (dewanagari सुभद्रा) – jest przyrodnią młodszą siostrą Kryszny i Balaramy, żoną Ardźuny i matką Abhimanju. Jest także ważną postacią w eposie Mahabharata. Uznawana jest za inkarnację Mai. Przedstawiana jako młoda kobieta o żółtawej skórze.
  Sankirtan (z sanskrytu: san - razem i kirtana - śpiewać imiona Wisznu) to praktyka kultowa krysznaickiego ruchu religijnego bhakti, polegająca na zbiorowym (i najczęściej publicznym) śpiewaniu świętych imion boga. Szczególnie popularna w ruchu Hare Kryszna.
  Śesza (dewanagari: शेष) – w mitologii indyjskiej król Nagów (bóstw-węży), jeden z pierwszych stworzonych bytów. Słowo śesza znaczy dosłownie "pozostałość", "to, co zostaje" – według mitów hinduskich, w czasie cyklicznego zniszczenia świata, tylko on pozostaje nietknięty, będąc jednocześnie zaczątkiem, z którego powstaje później nowy wszechświat. Alternatywne nazwy: Ananta (nieskończony), Anantaśesza, Śeszanaga, Adiśesza (pierwotny śesza).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.