• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bakerloo Line  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Edgware Road – stacja metra londyńskiego leżąca na trasie Bakerloo Line w dzielnicy City of Westminster. Bywa często mylona z inną stacją o nazwie Edgware Road, położoną od niej w odległości 150 metrów i stanowiącą zupełnie odrębną konstrukcję. Aby położyć kres zamieszaniu, we wrześniu 2007 w Zgromadzeniu Londynu (którego władzom podlega metro) zgłoszony został pomysł przemianowania jej na Church Street Market. Jak dotąd nie zapadła w tej sprawia żadna decyzja.Paddington – jedna z największych stacji metra londyńskiego, ósma w całej sieci pod względem rocznej liczby korzystających z niej pasażerów. Spotykają się na niej 4 linie: Bakerloo Line, Circle Line, District Line oraz Hammersmith & City Line.
  Przebieg linii[ | edytuj kod]

  Linia składa się z 25 stacji. Północnym krańcem jest stacja Harrow & Wealdstone. Pierwsze 10 stacji znajduje się na powierzchni. Wszystkie one przynależą do sieci kolejowej i równocześnie z metrem korzystają z nich inni przewoźnicy, przede wszystkim London Overground. Około 300 metrów za stacją Queen’s Park pociągi wjeżdżają do tunelu. Wszystkie kolejne stacje znajdują się pod ziemią. Na południu końcową stacją jest Elephant & Castle. Niektóre kursy, zwłaszcza w godzinach szczytu, realizowane są na trasie skróconej z Queen’s Park do Elephant & Castle. Linia Bakerloo należy do linii typu deep line, co oznacza, iż na odcinku podziemnym tor w każdą stronę biegnie w osobnym tunelu, na głębokości średnio 20 metrów.

  Metropolitan Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem magenta. Jest najstarszą z linii podziemnej kolejki w Londynie i zarazem na świecie. Otwarcie jej pierwszego odcinka nastąpiło 10 stycznia 1863 (pod nazwą Metropolitan Railway). Obecnie liczy 34 stacje (w tym tylko 9 pod ziemią), zaś łączna długość jej trasy wynosi 66,7 km (w tym tylko 9,7 km pod ziemią).Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.

  Tabor[ | edytuj kod]

  Pociąg Bakerloo Line na krańcu Elephant & Castle.

  Na Bakerloo używane są pociągi klasy 1972 Stock. Linia obsługiwana jest równocześnie przez 32 składy (w godzinach szczytu, razem z rezerwą). Obsługa techniczna pociągów odbywa się w zajezdni w pobliżu stacji Stonebridge Park. Miejsca postojowe przygotowano także przy stacjach Queen’s Park oraz Elephant & Castle. W imieniu władz samorządowych Londynu linią zarządza ich ajent, firma Metronet Rail.

  16 kwietnia jest 106. (w latach przestępnych 107.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 259 dni. Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Finchley Road – naziemna stacja metra w Londynie, położona w dzielnicy Camden. Została otwarta w 1879 jako część Metropolitan Line. W 1939 zaczęła również obsługiwać pociągi kursujące po jednym z odgałęzień Bakerloo Line, które w 1979 zostało włączone do tworzonej wówczas Jubilee Line. Ze stacji korzysta ok. 9,8 mln pasażerów rocznie. Należy do drugiej strefy biletowej.
  Kilburn Park – stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Brent na trasie Bakerloo Line. Jest pierwszą, jadąc z krańca Harrow & Wealdstone, podziemną stacją – poprzedza ją 10 stacji naziemnych. Rocznie korzysta z niej ok. 3,7 mln pasażerów.
  Queen’s Park – naziemna stacja kolejowa zarządzana przez Metro londyńskie i leżąca na jego linii Bakerloo Line. Jest ostatnią z 10 stacji składających się na zachodni, naziemny odcinek tej linii. Około 300 metrów za nią pociągi wjeżdżają do tunelu, w którym poruszają się już do końca trasy. Ok 1/3 składów kończy na niej swój bieg, nie jadąc już dalej na zachód.
  Marylebone – stacja metra londyńskiego leżąca na trasie Bakerloo Line w dzielnicy City of Westminster. Znajduje się w podziemiach dworca kolejowego o tej samej nazwie. Komunikację między metrem i linią kolejową umożliwiają windy. Stacja leży w pierwszej strefie biletowej. Rocznie korzysta z niej ok. 10,8 mln pasażerów.
  Watford Junction – stacja kolejowa w Watford, w hrabstwie Hertfordshire, w Anglii. Stacja posiada 5 peronów. Stacja objęta jest projektem Transport for London, gdzie obowiązują londyńskie opłaty za przejazd. Nie jest też wymagana karta komunikacyjna ze zdjęciem na bilety sezonowe (od 7 dni do roku), jeśli podróżuje się do/z Londynu.
  Willesden Junction - stacja kolejowa w Londynie zarządzana przez London Overground i stanowiąca punkt przesiadkowy między trzema liniami obsługiwanymi przez tego przewoźnika:
  Baker Street – największa pod względem liczby peronów stacja metra w Londynie, położona w dzielnicy City of Westminster. Jej 10 peronów obsługuje 5 linii: Bakerloo Line, Circle Line, Hammersmith & City Line, Metropolitan Line oraz Jubilee Line. Wystrój stacji nawiązuje do postaci najsłynniejszego mieszkańca Baker Street - Sherlocka Holmesa. Jego wizerunki znalazły się na wielu ścianach, a przed jednym z wejść upamiętniono go pomnikiem. Stacja leży w pierwszej strefie biletowej. Co roku korzysta z niej ok. 24 mln pasażerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.