Bajt Safafa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bajt Safafa (hebr. בית צפאפא; arab. بيت صفافا) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Położenie[ | edytuj kod]

Osiedle leży w południowej części miasta. Na południu znajduje się osiedle Gillo, na zachodzie wioska Szarafat, na północy osiedla Pat i Talpijjot, a na wschodzie kibuc Ramat Rachel.

Historia[ | edytuj kod]

Najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z 1596, i znajdują się w tureckiej księdze podatkowej. Wieś liczyła wówczas 41 gospodarstwa, a mieszkańcy płacili podatki z upraw pszenicy, jęczmienia, oliwek, winogron, cytrusów, oraz hodowli kóz i pszczół.

W wyniku wojny o niepodległość w 1948 wioska została podzielona. Północno-zachodnia część znalazła się pod kontrolą izraelską, natomiast pozostała większa część wioski znalazła się pod okupacją Transjordanii. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 wieś została zajęta przez wojska izraelskie i połączona w jedną całość jako osiedle mieszkaniowe Jerozolimy.

Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.Jerozolima (arab. ‏القدس‎, Al-Quds) – muhafaza Palestyny. Leży w środkowej części Zachodniego Brzegu. Od północy sąsiaduje z Jerychem i Ramallah i Al-Bira, a od południa z Betlejem. Od wschodu ma dostęp do Morza Martwego, zaś od zachodu graniczy izraelskim dystryktem Jerozolima. Ma powierzchnię 345 km² i jest trzecią co do wielkości jednostką administracyjną kraju. Według danych Palestyńskiego Centralnego Biura Statystycznego na rok 2007 zamieszkało ją 362 521 osób, co stanowiło 9,6% ludności Palestyny. Znajdowało się tu wtedy 70 308 gospodarstw domowych. Do 2015 roku liczba ludności wzrosła do 419 108, a gęstość zaludnienia wynosiła 1 215 os./km². Jest to trzecia pod względem liczby ludności muhafaza Palestyny.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wolf-Dieter Hütteroth, Kamal Abdulfattah: Historical Geography of Palestine, Transjordan and Southern Syria in the Late 16th Century. Erlangen, Germany: Erlanger Geographische Arbeiten, 1977, s. 116.
Warto wiedzieć że... beta

Wzgórze Herzla (הר הרצל – Har Herzl), inaczej Wzgórze Pamięci (הר הזכרון – Har HaZikaron) – wzniesienie, na którym leży narodowy cmentarz Izraela w zachodniej części Jerozolimy, nazwany na cześć Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. Grób Herzla leży na szczycie wzgórza. Na zachód mieści się Instytut Yad Vashem zajmujący się badaniem i dokumentowaniem historii Zagłady Żydów podczas II Wojny Światowej (Holocaustu).
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Transjordania (ang. Transjordan, arab. إمارة شرق الأردن Imārat Sharq al-Urdun ) (czyli "kraj za Jordanem") – emirat utworzony w 1921 we wschodniej części terytorium mandatowego Palestyny na Bliskim Wschodzie. Terytorium to pozostawało pod administracją Wielkiej Brytanii do roku 1946, gdy ogłosiło ono niepodległość jako Królestwo Transjordanii. Od 1949 jego oficjalna nazwa brzmi Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, arab. (الأردن Al-Urdunn, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja.
Wschodnia Jerozolima (hebr. מזרח ירושלים; arab. القدس الشرقية) – obejmuje teren północno-wschodniej i wschodniej części Jerozolimy, który podczas wojny o niepodległość (1948) został zajęty przez Jordańczyków, a podczas wojny sześciodniowej (1967) zajęty przez Izraelczyków. Obejmuje obszar Starego Miasta z najświętszymi miejscami judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Góra Skopus (hebr. הר הצופים; arab. جبل المشارف, Ǧabal al-Mašārif) – wzniesienie położone w północno-wschodniej Jerozolimie w Izraelu. Jego szczyt wznosi się na wysokość 826 m n.p.m.
Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
Wzgórze Świątynne, Al-Haram al-Sharif, al-ḥaram al-qudsī ash-sharīf (arab.الحرم القدسي الشريف); (heb.הַר הַבַּיִת, Har haBáyit) – jeden z największych obszarów sakralnych na świecie, znajdujący się we Wschodniej Jerozolimie. W starożytności na jego terenie znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. Obecnie na wzgórzu są święte dla muzułmanów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa. W czasach biblijnych wzgórze nosiło nazwę Moria (מוֹרִיָּה). Po hebrajsku Moria oznacza Wybrane przez Jahwe.

Reklama