• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bajki z mchu i paproci

  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Václav Čtvrtek, właściwie Václav Cafourek (ur. 4 kwietnia 1911 w Pradze, zm. 6 listopada 1976 w Pradze) – czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci. Dzieciństwo spędził w Jičínie, gdzie później osadził swojego najbardziej znanego bohatera, rozbójnika Rumcajsa. Kawaler Orderu Uśmiechu.

  Bajki z mchu i paproci (cz. Pohádky z mechu a kapradí) – serial animowany dla dzieci produkcji czechosłowackiej. Głównymi bohaterami są dwa skrzaty: chudy jak patyk Żwirek (Křemílek) i okrągły Muchomorek (Vochomůrka). Autorem literackiego pierwowzoru był Václav Čtvrtek.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  Serial emitowano w pierwszej wersji dubbingu z 1970 roku tylko w TVP1, natomiast w drugiej wersji dubbingu z 2009 roku emitowano na kanałach TVP1 i TVP ABC.

  Wersja polska[ | edytuj kod]

  Wersja z 1970 roku[ | edytuj kod]

  Pierwsza wersja polska została opracowana przez Studio Opracowań Filmów Oddział w Łodzi. Jej premiera odbyła się w Telewizji Polskiej jesienią 1970.

  Mariusz Siudziński (ur. 20 sierpnia 1962 w Poznaniu) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Obecnie aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.Tomasz Grochoczyński (ur. 26 marca 1948 w Otwocku) - polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. W 1970 roku, ukończył PWST w Warszawie. 19 listopada tego samego roku, zadebiutował w teatrze.

  W polskiej wersji językowej Żwirkowi głosu użyczył Zygmunt Zintel, a Muchomorkowi Włodzimierz Skoczylas. Reżyserem dubbingu był Mirosław Bartoszek a narratorem Barbara Wałkówna.

  Wersja z 2009 roku[ | edytuj kod]

  Wersja polska: Studio Publishing
  Reżyseria: Tomasz Grochoczyński
  Tłumaczenie: Gorazd Wojciechowski
  Dialogi: Anna Wolicka
  Dźwięk i montaż: Jacek Kacperek
  Kierownictwo produkcji: Mira Ornatowska
  Wystąpili:

 • Katarzyna TatarakNarrator
 • Mieczysław MorańskiŻwirek
 • Krzysztof KrupińskiMuchomorek
 • Brygida Turowska
 • Klaudiusz Kaufmann
 • i inni
  Lektor: Mariusz Siudziński

  Studio Publishing – polskie filmowo-telewizyjne studio dźwiękowe, zajmujące się realizacją audio-wizualną dźwięku dla potrzeb polskich i zagranicznych produkcji TV, filmowych i radiowych, gier komputerowych, reklam oraz prezentacji multimedialnych. Studio Publishing dysponuje obecnie dwoma studiami nagraniowo-montażowymi. Firma działa od 1991 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie, przy ulicy Schillera 4/4. Właścicielem i dyrektorem studia jest Jerzy Jacek Tomczak a zastępcą dyrektora ds. produkcji jest Barbara Markiewicz.Włodzimierz Skoczylas (ur. 7 maja 1923 w Jabłonowie, zm. 29 września 1993 w Łodzi), polski aktor. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1975 r.). Najbardziej znany z roli Sanderusa w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Aktor wielu polskich teatrów, ostatecznie i długoletnio w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

  Wersja VHS[ | edytuj kod]

  Serial został wydany na kasetach VHS. Dystrybucja: Javi

  Wersja VCD i DVD[ | edytuj kod]

  Serial wydano na płytach VCD i DVD z dystrybucją SDT Film.

  Spis odcinków[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bajki z mchu i paproci w bazie IMDb (ang.)
 • Bajki z mchu i paproci w bazie Filmweb
 • strona serialu w serwisie csfd.cz (cz.)
 • TVDB (ang.)
 • Zygmunt Zintel (ur. 2 kwietnia 1911 w Warszawie, zm. 30 września 1990 w Łodzi) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, pedagog. Żołnierz kampanii wrześniowej.Krzysztof Krupiński (ur. 24 października 1958 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, pisarz, poeta. Autor tekstów piosenek, do których muzykę komponowali m.in. Roman Czubaty i Tomasz Bajerski. Ukończył PWST w Warszawie w 1981 roku. Rok później otrzymał dyplom. Współzałożyciel awangardowej grupy teatralnej Pracownia "Teatr".
  Warto wiedzieć że... beta

  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Katarzyna Tatarak-Walentowicz (ur. 1965) – polska aktorka filmowa i dubbingowa. W 1988 roku, ukończyła PWST w Warszawie.
  Barbara Wałkówna-Zbiróg (ur. 5 stycznia 1933 w Świętochłowicach) – polska aktorka filmowa i telewizyjna. Aktorka Teatru Jaracza w Łodzi. Była żoną aktora Józefa Zbiróga.
  Studio Opracowań Filmów w Łodzi – nieistniejące polskie studio filmowo-telewizyjne w Łodzi. Studio działało przy ulicy Traugutta w Łodzi, później przy ulicy Łąkowej 29.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.622 sek.