• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bajki Natalki

  Przeczytaj także...
  Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.
  Andrzej Kieruzalski ps. „Flis”, „Andrzej Flis”, „Flisak” (ur. 27 sierpnia 1928) – polski plastyk, lalkarz, chórmistrz, inscenizator i reżyser; pedagog, instruktor harcerski w stopniu harcmistrza, kierownik artystyczny Zespołu „Gawęda”.

  Bajki Natalki – album muzyczny dla dzieci, na który złożyły się dwie bajki (Żabbing i Pan Koń) autorstwa Jerzego Dąbrowskiego (1933-1992) – bajkopisarza, poety, satyryka i dziennikarza Polskiego Radia.

  Teksty Dąbrowskiego zostały zaaranżowane przez Jarosława Kukulskiego do muzyki jego autorstwa. Reżyserem całości był Krzysztof Kolberger.

  Album nagrano w 1987 roku w Studiu 12 Polskich Nagrań. Główną i tytułową wykonawczynią była jedenastoletnia wówczas córka Jarosława Kukulskiego, Natalia. W nagraniu wzięli udział również popularni polscy aktorzy, w tym Irena Kwiatkowska w roli Ciotki Rechotki oraz Jan Kobuszewski jako Pan Koń. Natalii Kukulskiej towarzyszył także zespół dziecięcy „Gawęda”.

  Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf.

  Album ukazał się w 1988 roku nakładem Polskich Nagrań "Muza" w postaci płyty gramofonowej (nr kat. SX 2542) oraz kasety magnetofonowej (nr kat. CK-641). 4 grudnia 2002 roku ukazało się wznowienie albumu w postaci płyty kompaktowej (nr kat. PNCD622) i w nowej szacie graficznej.

  Płyta Bajki Natalki jako pierwsza w historii polskiej fonografii zdobyła status platynowej.

  Jerzy Władysław Dąbrowski (ur. 30 marca 1933 w Warszawie, zm. 8 listopada 1992 tamże) – polski dziennikarz radiowy, poeta, tekściarz, satyryk, bajkopisarz.Zespół Gawęda – reprezentacyjny Zespół Artystyczny Związku Harcerstwa Polskiego im. harcmistrzyni Barbary Kieruzalskiej.

  Lista utworów[]

  Opracowano na podstawie reedycji CD z 2002 roku. W wydaniu z 1988 roku poszczególne ścieżki na płycie gramofonowej nie były podpisane. Na stronie A znajdowała się bajka „Żabbing, czyli jak Kumka z Gumką jogging uprawiały”, a na stronie B „Pan Koń, czyli bajki dla źrebiąt”.

  Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.Krzysztof Marek Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.
  „Żabbing, czyli jak Kumka z Gumką jogging uprawiały” „Pan Koń, czyli bajki dla źrebiąt”

  Twórcy[]

  Opracowano na postawie materiału źródłowego

  Autorzy[]

 • tekst – Jerzy Dąbrowski
 • muzyka – Jarosław Kukulski
 • reżyseria – Krzysztof Kolberger
 • Wykonawcy[]

  występują

 • Irena Kwiatkowska
 • Anna Seniuk
 • Janusz Gajos
 • Jan Kobuszewski
 • Krzysztof Kolberger
 • oraz

  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
 • Natalia Kukulska
 • której towarzyszą:

 • Anna Piąstka, Monika Steckiewicz, Adam Świderski, Michał Szubarga
 • Zespół „Gawęda” pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Kieruzalskiego
 • Zespół instrumentalny pod dyrekcją Jarosława Kukulskiego
 • Realizacja[]

 • reżyser nagrania – Jacek Złotkowski
 • operator dźwięku – Michał Gola
 • Oprawa graficzna (oryg., LP)[]

 • projekt graf. – Paweł Adamów
 • Przypisy

  1. Dyskografia > Reedycje > Bajki Natalki. www.nataliakukulska.pl (oficjalna strona Natalii KuKulskiej). [dostęp 2012-04-05].
  2. Bajki Natalki, Polskie Nagrania "Muza", wydanie gramofonowe, nr kat. SX 2542
  3. Projekty > Jarosław Kukulski dla dzieci > Bajki Natalki. www.jaroslawkukulski.com (Copyrights © Natalia Kukulska). [dostęp 2012-04-05].
  4. Katalog płyt › Bajki Natalki czyli Żabbing i Pan Koń. Universal Music Polska. [dostęp 2012-04-05]. Uwaga: Na stronie widnieje okładka starszych wydań, nie tego z roku 2002.
  5. Dyskografia > Solowe > Bajki Natalki. www.nataliakukulska.pl (oficjalna strona Natalii KuKulskiej). [dostęp 2012-04-05].
  W nazewnictwie muzycznym, terminy strona A i strona B (ang. A-side i B-side) odnoszą się do dwóch stron 7-calowej płyty gramofonowej, na której single nagrywane były już od lat 50. Nawiązują one do typów utworów umieszczanych na każdej ze stron: główna piosenka znajdowała się na stronie A, zaś strona B (nazywana też „flipside”) zawierała utwór mniej popularny (często nieobecny nawet na longplayach wykonawcy).Irena Kwiatkowska-Kielska (ur. 17 września 1912 w Warszawie, zm. 3 marca 2011 w Konstancinie-Jeziornie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Platynowa płyta – wyróżnienie na lokalnym rynku dla wydawnictwa fonograficznego za odpowiednio wysoką sprzedaż egzemplarzy (różne progi w różnych krajach, poza tym zależne od typu nośnika fonograficznego). Jest formą wyróżnienia za „kasowość” nagrań – większej rangi niż złota płyta, a mniejszej niż diamentowa. Może mieć wartość wielokrotną.
  Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.
  Jan Kobuszewski (ur. 19 kwietnia 1934 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy, także wokalista.
  Anna Seniuk, właśc. Anna Seniuk-Małecka (ur. 17 listopada 1942 w Stanisławowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.
  Bajka – krótki utwór literacki zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany, czasem żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność. Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta, przedmioty i zjawiska, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska. Jest jedną z odmian epiki, choć bajka epigramatyczna ma dużo cech lirycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.