• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Baitul Futuh

  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Kopuła – sklepienie o kształcie czaszy, półkoliste, półeliptyczne, ostrołukowe lub cebulaste, oparte na murze lub bębnie budowane nad pomieszczeniami o planie kolistym, eliptycznym albo wielobocznym za pośrednictwem pendentywów lub tromp.
  London Borough of Merton – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Merton (ang. Merton Council). Na terenie gminy rozgrywany jest najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie Championships, Wimbledon.
  Główne wejście do meczetu
  Jeden z minaretów o wysokości 35 m

  Baitul Futuh (urdu بیت الفتوح , Baīt al-Futūḥ, Dom Zwycięstwa) – świątynia muzułmańska w południowo-zachodnim Londynie w dzielnicy Merton, uznawana za największy meczet w Europie Zachodniej, także największa świątynia Stowarzyszenia Muzułmańskiego Ahmadiyya poza granicami Pakistanu.

  Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Historia[]

  Budowę meczetu zainicjowano z uwagi na niewystarczającą liczbę miejsc dla wiernych w meczecie Fazl. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył kalif Mirza Tahir Ahmad w 1998, uroczystego otwarcia meczetu dokonał jego następca kalif Mirza Masrur Ahmad 3 października 2003. Ceremonia otwarcia zgromadziła ponad 600 gości: wysokich komisarzy, członków Parlamentu Europejskiego oraz krajowego, zarządców dzielnic Londynu, radnych, wykładowców uniwersyteckich, a także reprezentantów 17 państw.

  Kalif (arab. chalifa, „następca”) – tytuł następców Mahometa, czyli przywódców muzułmańskich społeczności państwowo-religijnych zwanych kalifatami. Pierwszym kalifem po śmierci Mahometa w 632 roku został Abu Bakr. Po zamordowaniu kalifa Alego w 661 roku, w wyniku sporu o sukcesję, doszło do rozłamu wewnątrz wyznawców islamu na szyitów i sunnitów. Kalifowie szybko zaczęli tracić władzę polityczną nad rozrastającym się imperium muzułmańskim. W 909 r. powstał szyicki kalifat w Kairze, zniszczony przez Saladyna w 1171 r. W 929 roku emir Kordoby, Abd ar-Rahman III, ogłosił się kalifem, jednak jego kalifat rozpadł się już w 1031 r.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Całkowity koszt budowli sfinansowanej w całości z funduszy Stowarzyszenia Muzułmańskiego Ahmadiyya wyniósł około 5,5 mln funtów.

  Wymiary[]

  Powierzchnia meczetu wynosi 21 000 m, a świątynia może pomieścić 4500 wiernych (cały kompleks maksymalnie do 10000). Baitul Futuh posiada dwa minarety o wysokości 35 i 23,5 m. Kopuła meczetu ma średnicę 16 m i wznosi się na wysokość 23 m. Ponadto na terenie kompleksu znajdują się dwie studnie, wykorzystywane podczas Wudu.

  Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadiyya – zarejestrowany w 1990, muzułmański związek wyznaniowy posiadający jedną gminę w Warszawie. Zwierzchnikiem stowarzyszenia jest imam - Munir Ahmad.Urdu (اردو urdū) – język indoeuropejski z grupy indoaryjskiej używany obecnie przez ponad 50 milionów ludzi na subkontynencie indyjskim i przez ponad milion osób zamieszkujących poza Azją.

  Meczetu ma trzy kondygnacje – włączając parter, przeznaczony tylko dla kobiet, podczas gdy wyższe piętra służą do dyspozycji mężczyznom. Najwyższe piętro obejmuje jedynie ćwierć powierzchni jaką zajmują niższe piętra. Dla wiernych zainstalowano dwie windy. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Kalif posiada własne, oddzielne wejście do meczetu. Bezpośrednio naprzeciw meczetu znajdują się liczne hale i biura należące do Stowarzyszenia Muzułmańskiego Ahmadiyya, w tym także jego władz. Zostały one zbudowane w 1998 i służą wiernym w przypadku przepełnienia meczetu (np. w czasie zebrania o nazwie Jalsa Salana).

  Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Znaczenie społeczne[]

  Baitul Futuh występuje w roli centrum Kampanii lojalności, wolności i pokoju, która propaguje islam jako religię pokoju i popiera integrację muzułmanów ze społecznością niemuzułmańską. Podczas organizowanego w kompleksie Sympozjum Pokoju 2010 pokojową nagrodę Stowarzyszenia Muzułmańskiego Ahmadiyya otrzymał Lord Eric Avebury.

  Wysoki komisarz – tytuł i zarazem nazwa funkcji występującej w międzynarodowych stosunkach dyplomatycznych. Obecnie stosowany w dwóch głównych kontekstach:Wudu (ar. وضوء ) – ablucja poprzedzająca modlitwę w islamie. Dokonuje się jej wodą, a gdy jest ona niedostępna – piaskiem lub żwirem (obmycie dokonane piaskiem lub żwirem to tajammum). Odmawia się przy tym formuły modlitewne. Małego obmycia (wudu) dokonuje się w przypadku dotknięcia osoby innej płci (nie dotyczy to własnego małżonka), po defekacji, oddaniu moczu lub innej sytuacji, podczas której nastąpiło dotknięcie intymnej części ciała, po utracie przytomności lub zapadnięciu w sen. Szyici jednak wymagają ablucji przed każdą modlitwą. W każdym meczecie znajdują się urządzenia umożliwiające dokonanie ablucji.

  Piątkowe nabożeństwa prowadzone przez kalifa Mirzę Masrura Ahmada są transmitowane przez islamską telewizję MTA (ang. Muslim Television Ahmadiyya).

  Plany palenia Koranu wysunięte przez amerykański kościół Dove World Outreach Center na Florydzie w 9. rocznicę zamachów na wieże World Trade Center były szeroko i głośno komentowane w meczecie przez polityków oraz przywódców religijnych, reprezentujących różne wiary: anglikanizm, katolicyzm, judaizm, bahaizm i islam.

  Parlament Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest najwyższym prawodawczym organem w Zjednoczonym Królestwie oraz brytyjskich terytoriach zamorskich. Na jego czele stoi monarcha brytyjski, obecnie królowa Elżbieta II.Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Galeria[]

 • Baitul Futuh back.jpg
 • Baitul Futuh entrance.jpg
 • Baitul Futuh dome.jpg
 • Bait ul-Futuh interior.jpg
 • Morden South stn entrance.JPG
 • Zobacz też[]

 • Ahmadija
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Bait ul-Futuh: strona oficjalna (ang.). www.baitulfutuh.org. [dostęp 2011-06-06].
 • Kamień węgielny (rzadziej węgłowy) – w budownictwie tradycyjnym - kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie najczęściej określa się tak pierwszy położony kamień lub cegłę, rozpoczynającą budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.Koran (arab. القُرْآن Al-Qur’ān) – święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al-kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie. Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ahmadijja (arab. أحمدية , także: ahmadiyya lub ahmadija) – ruch reformatorski w islamie założony przez muzułmanina Mirzę Ghulama Ahmada z Qadian (1839 - 1908) (Pendżab), który ogłosił się (zgodnie z objawieniami otrzymywanymi od 1865 roku) mahdim i powtórnie przybyłym Jezusem, później zaś także inkarnacją Kryszny. Ruch w 1900 roku został oficjalnie uznany przez władze brytyjsko-indyjskie.
  Judaizm – religia monoteistyczna, której podstawą jest wiara w jednego Boga (osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko Stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą”, czy też „opiekunem”. Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom.
  Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Minaret (arab. منارة manara – miejsce, skąd widać światło, latarnia morska) – wysoka, zwykle smukła wieża stawiana przy meczecie z nadwieszonym balkonem lub galeryjką, z którego muezin może nawoływać wiernych na modlitwę. Współcześnie na wielu minaretach montowane są głośniki.
  Europa Zachodnia – nazwa stosowana dla określenia państw zachodniej części Europy, ze względu na ich przynależność geograficzną, historyczną i kulturową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.