• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Baildonowie

  Przeczytaj także...
  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.Baildon – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire, w dystrykcie (unitary authority) Bradford. Leży 16 km na zachód od miasta Leeds i 283 km na północny zachód od Londynu. Miejscowość liczy 15 368 mieszkańców.
  Bełk (niem. Belk) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie rybnickim, w gminie Czerwionka-Leszczyny. W latach 1945-54 i 1973-77 siedziba gminy Bełk.
  Pałac Baildonów w Łubiu

  Baildon-Briestwellśląska rodzina przemysłowców i posiadaczy ziemskich wywodząca się ze Szkocji.

  Dzieje[ | edytuj kod]

  Rodzina wywodziła się z niewielkiej osady Baildon w hrabstwie York. Najstarszym znanym przedstawicielem był szeryf Hugo (XII w.). Pierwszym przedstawicielem na Śląsku był John Baildon (1772−1846) − inżynier, twórca nowoczesnego hutnictwa. Był budowniczym pierwszych pieców hutniczych na koks. Uczestniczył w budowie wielu hut na terenie dzisiejszego zagłębia górnośląskiego, m.in. Huty Baildon w Katowicach.

  Ptakowice (niem. Ptakowitz)– wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice.Łubie (niem. Lubie) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice.

  Po śmierci Johna spadkobiercą został syn Artur (1822−1909), który w 1881 r. uzyskał pruska nobilitację. Do odziedziczonych dóbr: Bełk i Pogrzebień, dokupił jeszcze kilka innych: Łubie, Ptakowice, Zbrosławice. Zamieszkał w powstałym po 1860 r. pałacu w Łubiu. Aleksander (1859−1887) jedyny syn Artura, zmarł jeszcze za życia swego ojca.

  Zbrosławice (czes. Zbraslavice, niem. Broslawitz) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice, siedziba gminy Zbrosławice.John Baildon (ur. 11 grudnia 1772 w Larbert, Szkocja, zm. 7 sierpnia 1846 w Gliwicach) – hutnik, przemysłowiec, inżynier, uważany za ojca współczesnego hutnictwa żelaza.

  Spadkobiercą majątku śląskich Baildonów został Erwin Bergwelt, syn Alicji Baildon (starszej córki Artura) i pruskiego kapitana piechoty Alfreda Bergwelta. W 1910 r. Erwin otrzymał szlachectwo wraz z prawem do połączenia nazwisk (von Bergwelt-Baildon) oraz herbów swych rodziców.

  Pogrzebień (niem. Pogrzebin) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Kornowac.Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • H. Dienwiebel, John Baildon w: Neue Deutsche Biographie, Bd 1, Berlin 1953, s.544-545
 • H. Christoph, John Baildon. Zarys biografii , Katowice 1996.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • o rodzie von Baildon-Briestwell w: Śląska szlachta i arystokracja
 • strona domowa rodziny: Baildon Family History
 • Pałac w Łubiu − klasycystyczny pałac w Łubiu, wybudowany przez rodzinę Baildonów w połowie XIX w. Obecnie dom opieki społecznej.Yorkshire – hrabstwo historyczne i kraina w północno-wschodniej Anglii. Liczące w 1971 roku 15 858 km² Yorkshire było największym hrabstwem Anglii, podzielonym dla celów administracyjnych na trzy okręgi (ang. riding) – North Riding of Yorkshire, West Riding of Yorkshire oraz East Riding of Yorkshire. Liczba ludności zamieszkującej hrabstwo w 1971 roku wynosiła 5 053 989.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.