• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Baga

  Przeczytaj także...
  Maiduguri – miasto w północno-wschodniej Nigerii, stolica stanu Borno. Miasto znajduje się wzdłuż sezonowej rzeki Ngadda. Maiduguri zostało założone w 1907 roku przez brytyjski wojskowy posterunek. W mieście znajduje się muzeum i lotnisko. Działa tu też uniwersytet. Około 1,1 mln mieszkańców (2010).Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
  Borno to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym wschodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Adamawa, Yobe i Gombe. Jego stolicą jest Maiduguri. Powstał w 1976. W 1991 odłączono od niego nowy stan Yobe.

  Baga – miasto w północno-wschodniej Nigerii, w stanie Borno, leżące blisko jeziora Czad (dawniej - do lat 60./70. - było portem nad nim dla rybaków; obecnie wskutek wysychania Czadu, nie jest już w ten sposób wykorzystywane).

  Może liczyć ok. 10 tys. mieszkańców, biorąc pod uwagę, że wymordowane 2 tys. mieszkańców stanowiło ok. 1/5 ogólnej liczby zamieszkujących miasto. Jest położone na północny wschód od miasta Kukawa oraz ok. 196 km na północny wschód od stolicy stanu Maiduguri.

  Baga jako miejsce działań Boko Haram[ | edytuj kod]

  Baga, z racji położenia na północy Nigerii, gdzie obowiązuje prawo szariatu, stała się celem islamistycznej bojówki terrorystycznej Boko Haram, żądającej wprowadzenia takiego prawa w całym kraju. 22 kwietnia 2013 w Baga doszło do wymiany ognia pomiędzy bojownikami Boko Haram a wojskiem, w wyniku którego zginęło 200 osób, a wojsko podpaliło jedną trzecią miasta. Dużą częścią ofiar stanowili cywile, którzy padali ofiarami pogromów żołnierzy, pacyfikujących wioski sympatyzujące z Boko Haram. Walki były częścią ofensywy wojska przeciwko partyzantom, którzy przejęli kontrolę nad północnymi regionami stanu Borno. Początek roku 2015 to nasilenie ataków i kolejna ofensywa Boko Haram na północy Nigerii. 3 stycznia islamiści zajęli ostatnią w regionie kontrolowaną przez siły rządowe miejscowość, Bagę, która stanowi dobry punkt wypadowy do ataków na południe kraju, jak również do sąsiednich krajów takich, jak Czad czy Kamerun. Znajdująca się tam baza wojskowa była jednocześnie kwaterą główną międzynarodowych sił do walki z Boko Haram. Siły rządowe po wielogodzinnych walkach i odpieraniu ataków z wielu stron wycofały się do Czadu. 8 stycznia zakończyła się masakra chrześcijańskiej ludności Baga i okolicznych miejscowości. Zginęło 2 tysiące osób, ok. 10 tys. straciło dach nad głową z powodu spalenia domów przez terrorystów

  Masakra w Baga – masakra, która trwała od 3 do 8 stycznia 2015 roku i była prowadzona w dwóch miastach: Baga i Doron Baga. Według różnych źródeł, masakra pochłonęła za sobą od stu do ponad 2000 ofiar śmiertelnych. Najechanie tych miast jest największą zbrodnią w działalności Boko Haram od 2009 roku.Masakra w Baga (2013) – masakra trwająca od 19 do 21 kwietnia 2013 roku, w nigeryjskim mieście Baga. W wyniku masakry, którą wywołały starcia pomiędzy siłami zbrojnymi i rebeliantami z Boko Haram, zginęło co najmniej 187 osób.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Masakra w Baga (2013)
 • Masakra w Baga (2015)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Boko Haram (z j. hausa boko – zmodyfikowany alfabet łaciński i arabskiego haram – zakazany) – nigeryjska islamistyczna sekta bojówkarska domagająca się wprowadzenia szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach z przeważającą populacją wyznawców Islamu) i zakazania zachodniej oświaty; odrzuca także udział w wyborach. Nazwę należy interpretować jako „Książki to grzech” , „Zakazać zachodnią oświatę“, Nowoczesne wychowanie to grzech”, albo nawet „Zwodzenie przez przytaczanie fałszywych faktów to grzech” .Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kamerun, Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) – państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.
  Radio Maryja – polska rozgłośnia radiowa o charakterze społeczno-katolickim, założona w Toruniu w 1991 przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Jest jedyną rozgłośnią radiową o charakterze religijnym słyszalną w całej Polsce. Część emitowanych audycji pokrywa się z równoległą transmisją w Telewizją Trwam.
  Czad (fr. Lac Tchad) – jezioro bezodpływowe w Afryce, położone w Kotlinie Czadu. Jego zlewisko obejmuje obszar 2 434 tys. km². Ma duże znaczenie ekonomiczne jako zbiornik wody dla ponad 20 mln osób zamieszkujących jego okolice w czterech krajach: Czadzie, Nigerii, Nigrze i Kamerunie. Obecnie zanikające.
  Szariat, szari’at (arab. ‏شريعة‎, šarīʿa „droga prowadząca do wodopoju”) – prawo normujące życie wyznawców islamu, zarówno w jego odmianie sunnickiej, jak i szyickiej. Islam nie uznaje rozdziału życia świeckiego od religijnego i dlatego reguluje zarówno zwyczaje religijne, organizację władzy religijnej oraz codzienne życie wszystkich obywateli państwa, który wprowadził prawo szariatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.