• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Baderich

  Przeczytaj także...
  Basina - pochodząca z Turyngi żona pierwszego historycznego króla franków salickich z dynastii Merowingów Childeryka I.Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Baderich, Baderic, Balderich lub Boderic (ok. 480 - ok. 529) – syn Bisinusa króla Turyngii i Basiny. Razem z braćmi Hermanfridem i Berthacharem odziedziczył po ojcu Bisinusie tron Turyngii. Po tym jak Hermanfrid pokonał Berthara w bitwie, poprosił króla Teuderyka I z Metz o pomoc w pokonaniu Badericha w zamian za połowę królestwa. Teuderyk I zgodził się. W 529 Baderich został pokonany i zabity, a Hermanfrid został samodzielnym królem.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Teuderyk I (484 - 533/534) - król Franków od 511 z dynastii Merowingów, jego dzielnica obejmowała wschodnią cześć państwa z Metz, Reims tj. obszar później nazwany Austrazją.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • The History of the Franks str. 164 wyd. Penguin 1974 Londyn
 • Metz – miasto i gmina w północno-wschodniej Francji nad Mozelą, stolica regionu Lotaryngia i departamentu Mozela. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 119 594 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2852 osób/km² (wśród 2335 gmin Lotaryngii Metz plasuje się na 1. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 20.).Berthar lub Bertachar był synem Bisinusa, króla Turyngii i Basina. Razem z braćmi Hermanfridem i Baderichem odziedziczył tron Turyngii po ojcu. Został zabity przez Hermanfrida w bitwie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.745 sek.