• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badanie mikrośladów

  Przeczytaj także...
  Myjnia samochodowa – miejsce oferujące usługę mycia samochodu. Aktualnie usługi myjni samochodowej to nie tylko mycie nadwozia i podwozia, ale również mycie silnika, woskowanie, odkurzanie, pranie tapicerki i inne.Biologia molekularna – nauka podstawowa zajmująca się biologią na poziomie molekularnym. Bada, w jaki sposób funkcjonowanie organizmów żywych uwarunkowane jest właściwościami budujących je cząsteczek, a zwłaszcza biopolimerów, jakimi są kwasy nukleinowe i białka. Zazębia się ona z takimi dziedzinami wiedzy jak genetyka, biochemia, biofizyka czy cytologia.
  Gąbka – przedmiot mający wodochłonne właściwości, wykorzystywany najczęściej do utrzymania czystości ludzkiego ciała, używany podczas kąpieli po uprzednim naniesieniu mydła, np. poprzez wcieranie lub nanoszenie płynu. W minionych wiekach stosowano gąbki naturalne, obecnie zwykle wytwarzone są z materiałów tekstylnych, mogą mieć różne kształty, kolory i wielkości. Oprócz gąbek do mycia ciała spotyka się gąbki do mycia samochodów, do ścierania tablic, do mycia naczyń oraz gąbki do masażu.
  W celu zabezpieczenia mikrośladów na miejscu znalezienia zwłok, policja okrywa zwłoki namiotem
  Miejsce znalezienia zwłok zabezpieczone namiotem

  Badanie mikrośladów to technika śledcza zajmująca się najmniejszymi materialnymi śladami związanymi bezpośrednio lub pośrednio ze sprawcą. Do takich mikrośladów zaliczają się przykładowo: włókna dzianin, tkanin, odpryski lakieru samochodowego, włosy - obecnie służą jako materiał do badań kodu DNA, sierść zwierzęca i wiele innych (np. krople smarów, olejów silnikowych).

  Smar – substancja zmniejszająca tarcie między powierzchniami przedmiotów, które stykając się ze sobą tymi powierzchniami, poruszają się względem siebie. Smar działa na zasadzie wniknięcia w szczelinę pomiędzy tymi powierzchniami i utworzenia tam warstwy poślizgowej poprzez całkowite odseparowanie od siebie tych powierzchni.Fotografia kryminalistyczna – wspiera techniki śledcze policji rejestrując: miejsce zdarzenia i ślady odkryte w tym miejscu lub poza nim, ale mogące mieć związek ze zdarzeniem.

  Np. wspomniane włókna ze swetra zabezpieczone za paznokciami broniącej swego życia ofiary zbrodni, poprzez porównanie ich z zabezpieczonymi u podejrzanych włóknami z ich odzieży badanymi pod mikroskopem porównawczym w różnej długości falach światła widzialnego, umożliwiają wskazanie ewentualnego sprawcy zbrodni lub eliminację z kręgu podejrzanych. Celem dokumentacji i wizualizacji stosowana jest fotografia kryminalistyczna.

  Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.Włos (l.mn. włosy, łac. pili) – nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany twór naskórka, występujący wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny. W entomologii termin włosy (łac. comae, pili, chaetae) lub włoski stosowany jest w odniesieniu do niektórych wytworów oskórka stawonogów, w tym do szczecinek (saetae, setae).

  Nie istnieją identyczne włókna. Dwa takie same swetry kupione przez dwie różne osoby, będą posiadały po krótkim użytkowaniu włókna o innych cechach. Wpływają na to takie czynniki jak: różnice w odżywianiu się, nałogi, przyjmowane leki (inny osad potu na włóknach), różne detergenty stosowane do prania, różna twardość wody, różne dezodoranty oraz różne zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania, pracy, regionie - też dadzą one inny osad na włóknach.

  Lakier – jest to roztwór (lub zawiesina) środków powłokotwórczych (np. olejów schnących, żywic naturalnych lub syntetycznych). Podstawową różnicą między lakierami a farbami jest znikome stężenie lub całkowity brak pigmentów i wypełniaczy oraz często mniejsza lepkość.Oleje – oleiste substancje ciekłe lub łatwo topniejące substancje stałe, nierozpuszczalne w wodzie, o bardzo różnej budowie chemicznej i zastosowaniach, za to o podobnych niektórych właściwościach fizycznych. Chemicznie są definiowane jako wszystkie substancje rozpuszczalne w danym rozpuszczalniku, zastosowanym przy ich wykrywaniu (np. n-heksan, trichlorotrifluoroetan).

  Podobnie odpryski lakieru samochodowego na odzieży ofiary wypadku mają swoje własne niepowtarzalne cechy powstałe na skutek np. zanieczyszczeń powietrza, detergentów, wosków, wody, oddziaływania promieni słonecznych (garaż czy parking pod chmurką), sposobów mycia nadwozia (myjnia, szczotka, gąbka, szmatka, karcher) powodujących różne mikrorysy.

  Linki zewnętrzne[]

  Serwis o kryminalistyce i medycynie sądowej (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.