• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badajoz - prowincja

  Przeczytaj także...
  Comarca – jednostka podziału terytorialnego w Hiszpanii, Panamie, Nikaragui, Portugalii, Brazylii oraz (historycznie) w części południowej Francji. Nazwa ta początkowo była synonimem słowa marca – granica, prowincja graniczna, marchia. Z czasem uzyskała znaczenie bliskie hrabstwu.Llanos de Olivenza – comarca w Hiszpanii, w Estremadurze. Okręg znajduje się w prowincji Badajoz. Stolicą comarki jest Olivenza. Comarca ma powierzchnię 1 647,7 km². Mieszka w niej 32 792 obywateli.
  Estremadura (hiszp. Extremadura – z łac. [tereny] za [rzeką] Duero) – autonomiczna wspólnota w Hiszpanii. Składa się z prowincji Cáceres i Badajoz. Graniczy z Kastylią i Leónem, Kastylią-La Manchą i Andaluzją oraz Portugalią na zachodzie. Stolicą jest Mérida.

  Badajoz – prowincja w Hiszpanii, w Estremadurze, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Liczba mieszkańców wynosi 671 299 (INE, 2005), a powierzchnia – 21 766 km². Graniczy z prowincjami: Cáceres, Toledo, Ciudad Real, Kordowa, Walencja i Huelva oraz z Portugalią.

  Alburquerque – gmina w prowincji Badajoz w rejonie Estremadura. W 2008 roku gminę zamieszkiwało 5 622 mieszkańców.Huelva – prowincja w Hiszpanii, w Andaluzji, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Liczba mieszkańców wynosi 536 892 (INE, 2005), a powierzchnia – 10 128 km². Graniczy z prowincjami: Badajoz, Sewilla i Kadyks oraz z Portugalią i Atlantykiem.

  Comarki[]

  W skład prowincji Badajoz wchodzą następujące comarki:

  Badajoz, miasto w zachodniej Hiszpanii, w regionie Estremadura, stolica prowincji Badajoz. Położone nad rzeką Gwadiana, w pobliżu granicy z Portugalią. Ośrodek usługowy, handlowy i przemysłowy rolniczego regionu.La Siberia – comarca w Hiszpanii, w Estremadurze. Okręg znajduje się w prowincji Badajoz. Stolicą comarki jest Herrera del Duque. Comarca ma powierzchnię 2 836,7 km². Mieszka w niej 21 422 obywateli.
 • Alburquerque
 • Badajoz
 • Campiña Sur
 • Las Vegas Altas
 • Jerez de los Caballeros
 • La Serena
 • La Siberia
 • Comarca de Mérida
 • Llanos de Olivenza
 • Tentudía
 • Tierra de Barros
 • Walencja (jęz. hiszp. Provincia de Valencia; jęz. walencki València) – prowincja we wspólnocie autonomicznej o tej samej nazwie w Hiszpanii. Graniczy z prowincjami: Castellón i Teruel od północy, Cuenca i Albacete od zachodu i Alicante od południa. Od wschodu prowincję Walencji oblewa Morze Śródziemne. Stolicą prowincji jest miasto Walencja.Jerez de los Caballeros – miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Estremadura. W 2007 liczyło 9828 mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tentudía – comarca w Hiszpanii, w Estremadurze. Okręg znajduje się w prowincji Badajoz. Stolicą comarki jest Fuente de Cantos. Comarca ma powierzchnię 1 287 km². Mieszka w niej 21 792 obywateli.
  Campiña Sur – comarca w Hiszpanii, w Estremadurze. Okręg znajduje się w prowincji Badajoz. Stolicą comarki jest Llerena. Comarca ma powierzchnię 2 698 km². Mieszka w niej 32 841 obywateli.
  Cáceres – prowincja w Hiszpanii, w Estremadurze, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Liczba mieszkańców wynosi 412 580 (INE, 2005), a powierzchnia – 19 868 km². Graniczy z prowincjami: Salamanca, Ávila, Toledo i Badajoz oraz z Portugalią.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Ciudad Real – region administracyjny we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha w Hiszpanii ze stolicą w Ciudad Real. Od północy graniczy z prowincją Toledo, na północnym-wschodzie z prowincją Cuenca, na wschodzie z prowincją Albacete, na południowym wschodzie z prowincją Jaén, na południowym zachodzie z prowincją Cordoba oraz na zachodzie z prowincją Badajoz. Liczy 497 691 mieszkańców (2005) i zajmuje 19 813 km².
  Kordoba a. Kordowa (hiszp. Provincia de Córdoba) – prowincja we wspólnocie autonomicznej Andaluzja w Hiszpanii. Graniczy z prowincjami: Málaga, Badajoz, Ciudad Real, Jaén oraz Grenada.
  Toledo – prowincja w Hiszpanii, w Kastylii-La Manchy, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Graniczy z prowincjami: Madryt, Cuenca, Ciudad Real, Badajoz, Cáceres i Ávila.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.