Bada OS
Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.
Eclipse – platforma (framework) napisana w 2004 roku w Javie do tworzenia aplikacji typu rich client. Na bazie Eclipse powstało zintegrowane środowisko programistyczne do tworzenia programów w Javie, które jest razem z tą platformą rozpowszechniane.
bada OS – system operacyjny dla telefonów komórkowych. Został stworzony przez firmę Samsung, a zaprezentowany w listopadzie 2009. Nazwa 'bada' – w tłumaczeniu z języka koreańskiego oznacza ocean lub morze.
Wersje systemu[ | edytuj kod]
Wersje stabilne pobierają się i aktualizują automatycznie za pomocą programu Samsung KIES.
Wersje testowe można pobrać i zainstalować na własną odpowiedzialność z portalu sammobile.com(w zakładce Firmware).
Telefony z systemem bada[ | edytuj kod]
W kolejności pojawienia się na rynku:
Historia[ | edytuj kod]
Po uruchomieniu, firmy takie jak Twitter, Electronic Arts, Capcom, Gameloft i Blockbuster okazały swoje poparcie dla bady. Pierwszym telefonem, który pracuje pod nową platformą jest Samsung Wave, zaprezentowany w pierwszym kwartale 2010, a wydany 1 czerwca 2010. W ciągu pierwszych czterech tygodni wysłano na rynek milion telefonów.
Samsung Apps[ | edytuj kod]
W dniu wydania Samsunga Wave, Samsung otworzył międzynarodowy sklep z aplikacjami na platformę bada, Samsung Apps. Pod koniec lipca 2010 miał do zaoferowania ok. 600 aplikacji zaś jeszcze przed końcem roku 2010 liczba aplikacji przekroczyła 3000. W maju 2011 do listy urządzeń dołączyły 3 smartfony i 2 tablety z serii Galaxy. Tym samym w ofercie pojawiły się aplikacje na system Google Android. Pod koniec czerwca 2011 roku liczba aplikacji w Samsung Apps przekroczyła 8000.
Architektura[ | edytuj kod]
Bada, jak wyjaśnia Samsung, nie jest systemem operacyjnym, lecz platformą z konfigurowalną architekturą jądra, która pozwala na używanie jądra Linuxa lub innego Systemu operacyjnego czasu rzeczywistego (RTOS). Według notki o prawach autorskich wyświetlanej przez Samsunga S8500, wykorzystano kod źródłowy z projektów FreeBSD, NetBSD oraz OpenBSD. Natywne aplikacje są przygotowywane w C++, z bada SDK i Eclipse na IDE. IDE zawiera również kreator interfejsu użytkownika, przy użyciu którego deweloperzy mogą szybko projektować interfejs swoich aplikacji przez przeciąganie i upuszczanie kontrolek interfejsu użytkownika do formularzy. Do testowania i debugowania IDE zawiera emulator, w którym mogą być uruchamiane aplikacje.