• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bad Tölz

  Przeczytaj także...
  Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).
  Bad Tölz

  Bad Tölzuzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Bad Tölz-Wolfratshausen. Leży około 20 km od granicy z Austrią, nad Izarą, 670 m n.p.m., zajmuje 30 km², zamieszkane jest przez 18,1 tys. mieszkańców (31 grudnia 2011).

  Region Oberland (niem. Planungsregion Oberland) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto Weilheim in Oberbayern.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  W mieście znajduje się wiele sanatoriów oraz stacja kolejowa Bad Tölz.

  Polityka[]

  Burmistrzem miasta jest Josef Janker z CSU, rada miasta składa się z 24 osób.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Powiat Bad Tölz-Wolfratshausen (niem. Landkreis Bad Tölz-Wolfratshausen) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland.Ursula Disl, Uschi Disl (ur. 15 listopada 1970 w Bad Tölz) – była biathlonistka niemiecka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, zwyciężczyni trzydziestu zawodów Pucharu Świata, jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii dyscypliny.
 • Austria Mayrhofen, Austria
 • Włochy San Giuliano Terme, Włochy od 2001
 • Francja Vichy, Francja od 1963
 • Historia[]

  Od 1934 r. do marca 1945 działała tu szkoła oficerska SS, na potrzeby której zbudowano obszerny kompleks koszarowo-szkolny w 1936 r. W szkole uczono wyłącznie esesmannów niemieckich oraz z narodów uznanych za germańskie. Ostatni kurs junkrów, wraz z kadrą został w marcu 1945 r. wcielony w całości do nowo powstałej 38 Dywizji Grenadierów SS Nibelungen. W 1945 r. przez pewien czas ukrywał się w mieście Amon Göth – jeden z najokrutniejszych SS-manów. Od 1953 baza wojsk amerykańskich.

  38 Dywizja Grenadierów SS "Nibelungen" (nazwa pochodzi od mitycznych Nibelungów) – była ostatnia dywizja Waffen-SS. Została sformowana 27 marca 1945 roku. Służyli w niej słuchacze i kadra słynnej szkoły oficerskiej SS w Bad Tölz oraz niedobitki z dywizji: "Nord", "Hitlerjugend" i 30 Dywizji Grenadierów SS. Łącznie zgromadzono niewiele ponad 2 500 żołnierzy. Jednostka próbowała spowolnić marsz Armii Czerwonej w Austrii. Poddała się wojskom amerykańskim 8 maja.Vichy (prow. Vichèi) – miejscowość i gmina w środkowej Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Allier.

  Osoby urodzone w Bad Tölz[]

 • Uschi Disl – niemiecka biathlonistka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, zwyciężczyni wielu zawodów Pucharu Świata.
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona miasta
 • Bad Tölz
 • Amon Leopold Göth (ur. 11 grudnia 1908 w Wiedniu, zm. 13 września 1946 w Krakowie) – jeden z największych zbrodniarzy hitlerowskich oraz SS-Hauptsturmführer nr SS – 43 673 (1932 w Austrii), nr NSDAP – 510 764 (1930), w czasie II wojny światowej m.in. komendant obozu koncentracyjnego Plaszow oraz likwidator gett żydowskich w Krakowie i Tarnowie.Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mayrhofen – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Schwaz. Leży w dolinie Zillertal, w regionie Tyrol.
  Sanatorium – zakład medyczny wykorzystujący walory rekreacyjne, przyrodnicze i naturalne, takie jak: wody mineralne, wody termalne, borowina, ozon, radon, sole mineralne oraz inne czynniki biofizyczne środowiska wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka. Sanatorium zlokalizowane jest zazwyczaj w miejscowości uzdrowiskowej o specyficznym klimacie i szczególnych walorach przyrodoleczniczych, przeznaczonych dla osób przewlekle chorych i rekonwalescentów, wymagających rehabilitacji lub utrwalenia wyników leczenia szpitalnego.
  Bad Tölz - stacja kolejowa w Bad Tölz, w kraju związkowym Bawaria, w Niemczech na linii Bayerische Oberlandbahn. Znajdują się tu 2 perony.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy (łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.
  Powiat (w Polsce) – jednostka samorządu terytorialnego II stopnia i podziału administracyjnego, obejmująca część obszaru województwa. Ich funkcjonowanie reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 1998 r. Nr 91, poz. 578).
  Górna Bawaria (niem. Oberbayern) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnej Bawarii jest Monachium. Do Górnej Bawarii należy też najwyższa część niemieckich Alp, przepływa przez nią rzeka Izara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.