• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bad Harzburg

  Przeczytaj także...
  Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.Heinz Hoenig (ur. 24 września 1951 w Landsberg am Lech, Górna Bawaria) – niemiecki aktor. Wystąpił w ponad 100 filmach fabularnych i produkcjach telewizyjnych.
  Henryk IV (niem. Heinrich IV., ur. 11 listopada 1050 w Goslar, zm. 7 sierpnia 1106 w Liège) – król niemiecki od 1056 (faktycznie od 1065), Święty Cesarz Rzymski od 1084 do swojej abdykacji w 1105 , najstarszy syn cesarza Henryka III i jego drugiej żony Agnieszki z Poitou (Akwitańskiej). Był trzecim cesarzem z dynastii salickiej (zwanej inaczej dynastią frankońską).

  Bad Harzburgmiasto położone w środkowych Niemczech, w południowej części kraju związkowego Dolna Saksonia, w powiecie Goslar, na zachodnim zboczu masywu górskiego Harz. Znane przede wszystkim jako uzdrowisko i kurort wypoczynkowy.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Miasto położone jest na granicy pomiędzy Dolną Saksonią a Saksonią–Anhaltem, na terenie byłej rejencji Brunszwik, zlikwidowanej 1 marca 2004 wraz z innymi rejencjami Dolnej Saksonii.

  Powiat Goslar (niem. Landkreis Goslar) – powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Goslar.Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.

  Historia[ | edytuj kod]

  Prawdopodobnie w 780 roku Karol Wielki zbudował na terenie obecnego miasta kaplicę. Nie jest to jednak potwierdzone historycznie. Pewne jest natomiast wybudowanie klasztoru w roku 916. W okresie od 1066 do 1068 cesarz Henryk IV założył Harzburg. W 1569 odkryto źródła solanki. Po wybudowaniu Harzburga miasto Neustadt także nazwane zostało Harzburgiem. W czasie wojny trzydziestoletniej obie miejscowości zostały zniszczone. Od roku 1831 Bad Harzburg znane jest jako uzdrowisko i kurort wypoczynkowy.

  Wolna Partia Demokratyczna (niem. Freie Demokratische Partei, FDP) – centroprawicowa liberalna partia polityczna w Niemczech.Niemiecka Narodowa Partia Ludowa (niem. Deutschnationale Volkspartei – DNVP, niemieckonarodowi) – partia nacjonalistyczno-konserwatywna działająca w Niemczech w czasach Republiki Weimarskiej.

  Prawa miejskie Bad Harzburg otrzymało po raz pierwszy w roku 1894.

  11 października 1931 zwołano tutaj zlot przedstawicieli głównych partii i związków skrajnej prawicy Republiki Weimarskiej (DNVP, NSDAP, SA i Stahlhelm), przeciwników ówczesnego rządu Brüninga. Spotkanie to zakończyło się podpisaniem tzw. Frontu Harzburskiego.

  Ludność[ | edytuj kod]

  Ludność w latach 1821–2009

  (Od 1968 roku stan zawsze na dzień 31 grudnia)

  Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Bad Harzburg, Bettingerode, Bündheim, Eckertal, Göttingerode, Harlingerode, Schlewecke, Westerode.

  Transport[ | edytuj kod]

  W mieście znajduje się stacja kolejowa.

  Polityka[ | edytuj kod]

  Rada miasta[ | edytuj kod]

  Rada miasta Bad Harzburg liczy 35 miejsc. Jedno zajęte zostało przez wybranego w wyborach bezpośrednich burmistrza Ralfa Abrahmsa (Zieloni). W wyborach z 9 września 2001 pozostałe 34 miejsca zostały podzielone jak następuje:

 • SPD – 14 miejsc (42,5%)
 • CDU – 14 miejsc (41,5%)
 • FDP – 3 miejsca (9,6%)
 • Zieloni – 2 miejsca (6,4%)
 • bezpartyjni – 1 miejsce
 • Frakcje SPD i FDP budują koalicję.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Saksonia-Anhalt (niem. Sachsen-Anhalt, dolnoniem. Sassen-Anhalt) to kraj związkowy w Niemczech, ze stolicą w Magdeburgu.

  Burmistrz[ | edytuj kod]

  Burmistrz Ralf Charly Abrahms wybrany został w tzw. wyborach końcowych 22 września 2002 z poparciem 53,8% głosujących. Jego kontrkandydatem był Hans-Peter Dreß (CDU). Abrahms jest pierwszym zielonym burmistrzem w Dolnej Saksonii. Jego poprzednikiem był Klaus Jockel Hohmann (SPD).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Bad Harzburg od 1988 roku współpracuje z miastem Wilhelmshaven (Dolna Saksonia). Od roku 1993 prowadzi współpracę z Port-Louis (Francja). Podpisało także umowy ze Szklarską Porębą i Ilsenburg (Harz) (Saksonia-Anhalt).

  Osoby[ | edytuj kod]

  urodzone w Bad Harzburg[ | edytuj kod]

 • Manfred Schmidt (1913–1999), twórca komiksów
 • Conrad Willgerodt (1841–1930), chemik
 • Lars Fuchs (ur. 1982), piłkarz Eintrachtu Brunszwik
 • związane z miastem[ | edytuj kod]

 • Philipp-August von Amsberg (1788–1871), dyrektor generalny Herzoglich Braunschweigische Staatseisenbahn
 • Heinz Hoenig (ur. 1951), aktor
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona internetowa miasta (niem.)
 • Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sturmabteilung (SA, niem. Die Sturmabteilungen der NSDAP, pol. Oddziały Szturmowe NSDAP) – utworzone w 1920 roku bojówki do ochrony zgromadzeń partyjnych, a następnie oddziały masowej organizacji wojskowej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Sturmabteilung było głównym narzędziem terroru niemieckiej partii nazistowskiej w walce z bojówkami i sympatykami innych ugrupowań politycznych (głównie komunistami). Po tzw. nocy długich noży z 29 na 30 czerwca 1934, kiedy w wyniku walk wewnątrzpartyjnych wymordowano jej przywódców, straciła na znaczeniu na rzecz Schutzstaffel (SS). Od barwy umundurowania SA były zwane brunatnymi koszulami.
  Bad Harzburg – stacja kolejowa w Bad Harzburg, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w Niemczech. Znajdują się tu 3 perony.
  Stahlhelm (Stahlhelm, pol. Stalowy Hełm) - pełna nazwa: Bund der Frontsoldaten (Związek Żołnierzy Frontowych) – organizacja paramilitarna powstała po I wojnie światowej w Republice Weimarskiej. Początkowo organizacja skupiała weteranów I wojny światowej, następnie rozrosła się w bojówkę paramilitarną.
  Na mapach: 51°45′N 10°38′E/51,750000 10,633333 Harz (pol. hist. Góry Smolne) – masyw górski w środkowych Niemczech (Dolna Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia), należący do Średniogórza Niemieckiego, najwyższy szczyt Brocken (1142 m n.p.m.).
  Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.
  Wojna trzydziestoletnia – konflikt trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Rzeszy niemieckiej wspieranymi przez inne państwa europejskie (takie jak Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji, Francja) a katolicką dynastią Habsburgów. Mimo że wojna spowodowana była przyczynami natury religijnej, jednym z powodów jej długotrwałości stało się również dążenie mocarstw europejskich (nie tylko protestanckich) do osłabienia potęgi Habsburgów.
  Republika Weimarska – potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933 (nazwa urzędowa: Rzesza Niemiecka). Powstała w wyniku rewolucji listopadowej 1918. Było to państwo federalne, demokratyczne, z mieszaną prezydencko-parlamentarną formą rządów. Parlamentem był Reichstag, stolicą – Berlin. Nazwa republiki pochodzi od miasta Weimar, w którym obradowało zgromadzenie narodowe, uchwalające konstytucję. Na powstanie republiki bezpośredni wpływ miały skutki I wojny światowej. Upadek republiki spowodowało powstanie i umocnienie się nazizmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.746 sek.