• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Babigoszcz

  Przeczytaj także...
  Młyn wodny - budowla z urządzeniem do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszanym za pomocą koła wodnego lub turbiny wodnej, usytuowana nad rzekami. Bardzo rzadko budowane były młyny pływające.Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.
  Monar – zintegrowany system przeciwdziałania narkomanii, bezdomności i zagrożeniom społecznym oraz niesienia szeroko rozumianej pomocy osobom pozostającym w trudnej sytuacji życiowej – samotnym, chorym na AIDS, skrzywdzonym przez los. Monar to apolityczna organizacja pozarządowa, stowarzyszenie, zarejestrowane w 1981 r. i działające na terenie całej Polski. Monar jest jedną z największych tego rodzaju organizacji na świecie. Udziela pomocy rocznie ponad 20 tysiącom osób w 135 placówkach różnego typu.
  Drewniana chata w Babigoszczy

  Babigoszcz (niem. Hammer) – wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Przybiernów; przy drodze krajowej nr 3, nad Gowienicą.

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

  We wsi znajduje się ośrodek Monar funkcjonujący od 1990 roku.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Przez Babigoszcz przebiegała kolej wąskotorowa z Gryfic do Stepnicy, z przystankiem Babigoszcz zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1977 r., a w 1996 roku również dla towarowego. Obecnie tory są rozebrane.

  Przy przepływającej przez wieś rzece Gowienicy zachował się murowano-ryglowy młyn wodny z połowy XIX w. W drugiej połowie XX w. młyn został przebudowany na zajazd.

  Przy przejeździe kolejowym funkcjonował zajazd "Gniewko" o konstrukcji drewnianej. Zajazd był ozdobiony palisadą z rzeźbami głów 50 wojowników słowiańskich wyrzeźbionych siekierą w pniach olchowych przez Edmunda Gunsza. Zajazd spłonął w 2002.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Droga krajowa nr 3 – droga krajowa w zachodniej części Polski o długości 504 km przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Babigoszcz – zlikwidowany przystanek gryfickiej kolei wąskotorowej w Babigoszczu, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. Przystanek został zamknięty w 1977 roku.
  Gmina Przybiernów (1945-46 gmina Przyborowo) – gmina wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w północnej części powiatu goleniowskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego. Siedzibą gminy jest wieś Przybiernów. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 41., ludność 76.
  Gowienica (niem. Gubenbach) – rzeka w województwie zachodniopomorskim, w zlewisku Zalewu Szczecińskiego, uchodzi do Zalewu Szczecińskiego (Roztoka Odrzańska) w Stepnicy. Płynie przez gminy: Maszewo, Goleniów, Osina, Przybiernów, Stepnica, długość 47,9 km, w tym ok. 15 km w gminie Goleniów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.