• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Babie Doły  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Jolanta Maria Banach (ur. 11 listopada 1958 w Lęborku) – polska polityk, nauczycielka, posłanka na Sejm II, III i IV kadencji, była wiceminister gospodarki.Port lotniczy Gdynia-Kosakowo (inne funkcjonujące nazwy: Gdynia-Oksywie, Gdynia-Babie Doły) (kod IATA: QYD, kod ICAO: EPOK) – budowany obecnie port lotniczy przeznaczony dla obsługi tanich linii lotniczych, obecnie lotnisko wojskowe Gdynia-Oksywie/Babie Doły, położone we wsi Kosakowo nieopodal gdyńskich dzielnic Obłuże i Babie Doły, w odległości 32 km od lotniska im. Lecha Walęsy w Gdańsku. Niewielki fragment południowej części lotniska (zakończenie głównej drogi startowej) znajduje się na obszarze Obłuża. Teren całego lotniska Gdynia-Kosakowo liczy 700 hektarów, a 85 procent podejść do lądowania na lotnisko od­bywa się nad wodą.
  Położenie[]

  Od południa Babie Doły graniczą z dzielnicami Gdyni: Obłużem i Oksywiem. Od zachodu sąsiadują z gminą Kosakowo, ogrodami działkowymi i lotniskiem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Granicę wschodnią zaś wyznaczają piaszczysta plaża i klif.

  Z Gdyni prowadzi do niej jedna droga dojazdowa – ul. Zielona. Kursuje tu kilka linii autobusowych gdyńskiego ZKM – nr 109, 163, 196, 209, 309, N10.

  Instytucje[]

  W dzielnicy działają:

  Blok mieszkalny – potoczna nazwa wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego o powtarzalnych segmentach, wyróżniającego się wybitnie prostą formą.Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.
 • Parafialny Zespół Caritas przy parafii Matki Boskiej Licheńskiej (www.lichenska.pl)
 • Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 28 im. Lotników Polskich (budynek przy ul. Zielonej 53),
 • Przedszkole Samorządowe nr 30,
 • Filia Urzędu Pocztowego Gdynia 6 (przy ul. Ikara 14A),
 • Rada Dzielnicy Babie Doły (siedziba w budynku szkoły),
 • Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 34 PLM i 1 DLMW i Sympatyków Lotnictwa (siedziby użycza Klub Garnizonowy BLMW).
 • Parafia rzymskokatolicka Matki Boskiej Licheńskiej.
 • Na osiedlu znajdują się placówki handlowo-usługowe.

  Obłuże (kaszb.Òblëżé) – północna dzielnica mieszkaniowa Gdyni, zamieszkana przez ok. 20 tysięcy mieszkańców. Dawniej wieś o tej samej nazwie przyłączona do Gdyni w 1933.Mirosław Hermaszewski (ur. 15 września 1941 w Lipnikach na Wołyniu, syn Romana i Kamili z d. Bielańskiej) – generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta – pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos.

  Historia szkoły[]

  Szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1957 r., jako filia SP nr 15 na Obłużu, w drewnianym budynku zwolnionym przez przenoszoną jednostkę wojskową WOP. Naukę w 4 klasach pobierało sześcioro uczniów.

  Wobec rozbudowy osiedla i wzrostu liczby uczniów władze Gdyni zdecydowały o wydzieleniu szkoły na Babich Dołach jako samodzielnej placówki. Pierwszy rok szkolny pod szyldem Szkoły Podstawowej nr 28 rozpoczął się 1 września 1961, szkoła miała wtedy 6 klas i 114 uczniów.

  W 1964 zawiązany został Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, dzięki staraniom którego 15 września 1967 wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę szkoły. Rok później nowy budynek szkolny oraz drugi – przedszkola, zostały uroczyście otwarte. W klasach I–VIII uczyło się 160 uczniów.

  Dedal (gr. Δαίδαλος Daídalos, łac. Daedalus) – w mitologii greckiej architekt i wynalazca, syn Ateny. Ojciec Ikara. Mąż Naukrate.Katastrofa lotnicza w Gibraltarze, w której zginął generał Władysław Sikorski, pozostaje jedną z niewyjaśnionych do dnia dzisiejszego zagadek II wojny światowej.

  30 stycznia 1976 Wojewódzkie Kuratorium Oświaty oficjalnie wydało decyzję aprobującą prośbę dyrekcji szkoły o nadanie imienia Lotników Polskich. Sztandar dla szkoły ufundowała pobliska jednostka wojskowa lotnictwa.

  Pogarszający się stan budynku oraz wzrost liczby uczniów do 600 skłonił pod koniec lat 80. XX w. dyrekcję szkoły do rozpoczęcia zabiegów o kolejną rozbudowę szkoły. Ze względu na wyż demograficzny. Na salę gimnastyczną prowizorycznie adaptowano hol na piętrze szkoły.

  Generalny remont przeprowadzony na początku lat 90. uzupełniła przebudowa szkoły z 2001.

  Czarownica – osoba, w niektórych wierzeniach ludowych kobieta, zajmująca się czarną magią, kojarzona z siłami nieczystymi – często z szatanem. W folklorze pojawiają się także dobre czarownice, które zajmują się białą magią.Babidół (kaszb. Babòdół lub też Babi Dół, niem. Ziegelei Babenthal) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Wieś jest siedzibą sołectwa Babidół w którego skład wchodzi również miejscowość Nowiny. Na północ od miejscowości znajduje się leśny rezerwat przyrody Jar Reknicy.

  W latach 2000-2001 budynki przedszkola i szkoły połączono i dobudowano do tego kompleksu salę gimnastyczną. Obecnie szkoła jest w pełni przystosowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych, prowadzone są klasy integracyjne.

  W maju 2001 szkolnej bibliotece nadano imię pilotów Andrzeja Leśnika i Bolesława Sobani, z tutejszego pułku lotniczego, którzy zginęli 5 czerwca 1981 w trakcie wykonywania lotu szkoleniowego (ich samolot rozbił się na pasie lotniska).

  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Babi Dół (kaszb. Babë Doł) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Od 28 października 2011 stanowi samodzielne sołectwo (wcześniej należała do sołectwa Glincz).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czołg – gąsienicowy wóz bojowy, przeznaczony do walki z siłami przeciwnika na krótkich i średnich dystansach za pomocą prowadzenia ognia na wprost. Ciężki pancerz i duża mobilność zapewniają czołgom przetrwanie na polu bitwy, a napęd gąsienicowy pozwala na przemieszczanie się z dużą prędkością w trudnym terenie. Czołg jest zasadniczym środkiem prowadzenia walki lądowej, zwłaszcza natarcia.
  Open’er Festival – festiwal muzyki i sztuki, co roku gromadzący dziesiątki tysięcy widzów (od 20 tys. widzów w 2002 r. do 80 tys. podczas szczytowych edycji). Pierwsza, jednodniowa edycja odbyła się w Warszawie na torze Stegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 roku, festiwal trwał dwa dni. W 2006 r., skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc festiwal został przeniesiony na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Organizatorzy wydłużyli także festiwal do trzech dni. W 2005 r., dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia, sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 roku, sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art.
  Socjaldemokracja Polska (SDPL) – polska centrolewicowa partia polityczna o programie socjaldemokratycznym. Założona 26 marca 2004 przez część działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (na skutek rozłamu w tej partii) z ówczesnym marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim na czele, kwestionujących działania ówczesnego jej kierownictwa. Zarejestrowana sądownie 19 kwietnia 2004. W Sejmie IV kadencji partia posiadała klub parlamentarny. Jeden z jej liderów Marek Balicki do 2005 zajmował stanowisko ministra zdrowia. W Sejmie VI kadencji SDPL reprezentowała grupa posłów, od 2008 do końca kadencji w 2011 zasiadająca w osobnym kole. W latach 2004–2009 ugrupowanie reprezentowane było przez 3 deputowanych w Parlamencie Europejskim.
  Franciszek Stefan Sokół (ur. 25 grudnia 1890 w Cyrance (ob. część Mielca), zm. 13 czerwca 1956 w Krynicy-Zdroju) – podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego i działacz polityczny, komisarz Rządu w Gdyni w latach 1933-1939.
  Kąpielisko – oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Najczęściej znajdują się na brzegu jeziora, morza lub rzeki. Na strzeżonych kąpieliskach o bezpieczeństwo osób kąpiących się dbają ratownicy.
  Wojska Ochrony Pogranicza (WOP) – formacja wojskowa, część SZ PRL i służba MSW, odrębny rodzaj wojsk powołany do ochrony granic Polski.
  Rudy – nazwa fikcyjnego czołgu, w którym walczyli główni bohaterowie powieści Janusza Przymanowskiego oraz serialu telewizyjnego pod tytułem Czterej pancerni i pies. Czołg ten nosił numer taktyczny 102.

  Reklama