• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Babcia klozetowa

  Przeczytaj także...
  Ryszard Ochódzki (zwany Misiem) – to postać fikcyjna, antybohater, kombinator i kanciarz, grany przez Stanisława Tyma w filmach Miś, Rozmowy kontrolowane i Ryś. Prezes klubu sportowego "Tęcza". Były mąż Ireny Ochódzkiej (rozwiedziony). Ma duże powodzenie u kobiet.Dowcip, żart, kawał – krótka forma humorystyczna, służąca rozśmieszeniu słuchacza. Najczęstszą formą rozpowszechniania dowcipu jest przekaz słowny. Dowcipy można spotkać w prasie, w specjalnych rubrykach. Publikowane są książki i czasopisma z dowcipami. Dowcipy można też spotkać na wielu stronach internetowych. Żart nie do końca udany określa się mianem "spalonego", natomiast niezbyt śmieszny dowcip jest "suchym żartem" lub "sucharem". Istnieją też ponure żarty ("czarny dowcip") oraz "puste dowcipy", śmieszące tylko opowiadającego. Innym gatunkiem dowcipu jest "dowcip abstrakcyjny", obecny np. w krajach Europy Środkowej — głównie w Czechach i Polsce. Znany jest także jako pure nonsens czy humor angielski. Można też natrafić na pojęcie żartu "hermetycznego", który może opierać się na memie lub jest zrozumiały tylko dla docelowej grupy odbiorców np. kolegów z pracy czy też informatyków.
  Anna Dymna z domu Dziadyk (ur. 20 lipca 1951 w Legnicy) – polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
  Typowe stanowisko pracy babci klozetowej (Bruksela, Belgia).
  W niektórych toaletach publicznych zestaw towarów i usług dodatkowych oferowanych przez babcie klozetowe może być bardzo szeroki.

  Babcia lub babka klozetowa – potoczne określenie osoby, na ogół starszej kobiety, pracującej w ubikacji publicznej w charakterze kasjera, odpowiedzialnej też za zachowanie higieny. Używane w Polsce od co najmniej lat 40. XX w.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.

  W ubikacjach, które są samodzielnym budynkiem, ważną sprawą jest także pilnowanie porządku i ochrona lokalu przed dewastacją.

  W zależności od kontekstu może być to określenie neutralne, żartobliwe lub złośliwe.

  Męskim, żartobliwym odpowiednikiem babci klozetowej jest "kałboj" (lub w rzadziej spotykanej wersji: kałboy). W Polsce praca ta jest mocno sfeminizowana, w związku z czym spotkanie "dziadka klozetowego" jest raczej zjawiskiem rzadkim.

  Babcia klozetowa w kulturze masowej[ | edytuj kod]

 • Etiuda filmowa Romana Polańskiego "Gdy spadają anioły" przedstawia (w reminiscencjach) historię babci klozetowej.
 • Babcia klozetowa jest bohaterką piosenki Wielka miłość do babci klozetowej (określana też mianem klozet babci) zespołu Big Cyc.
 • Babcie klozetowe były bohaterkami dowcipów (- Jak się nazywa amerykańska klozet babcia? – Pisuardessa.), nierzadko politycznych (babcia klozetowa zdająca egzamin z wiedzy zawodowej oraz znajomości marksizmu-leninizmu).
 • Pracujące w toalecie klubu sportowego "Tęcza", a de facto zajmujące się głównie piciem herbaty i komentowaniem poczynań Ryszarda Ochódzkiego i jego współpracowników, bohaterki filmu Miś.
 • W filmie Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy babcię klozetową zagrała Anna Dymna. Za tę rolę otrzymała nagrody Orła i na Festiwalu Aktorstwa Filmowego za najlepszą rolę drugoplanową.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Barbara Magierowa, Antoni Kroh. Prywatny leksykon współczesnej polszczyzny. „Polska Sztuka Ludowa - Konteksty”. 45 (1), s. 49, 1991. 
  2. Dzień z życia pracownika miejskiego szaletuGazeta Wyborcza, dodatek "Gazeta Praca", wyd. z dn. 6.7.2007
  3. Marek Hendrykowski. Etiudy Romana Polańskiego. „Images”. IX (17-18), 2011. ISSN 1731-450x. 
  4. (1) Big Cyc - Wielka Miłość Do Babci Klozetowej. YouTube. [dostęp 2018-06-21].
  5. Katarzyna Sobiechowska-Szuchta: Anna Dymna jako... babcia klozetowa. "W toalecie też można znaleźć słońce". Radio Muzyka Fakty Grupa RMF, 2015-09-16. [dostęp 2018-06-18].
  6. Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy (2015), www.filmweb.pl [dostęp 2018-06-18] (pol.).


  Higiena (gr. hygeinos - leczniczy) – dział medycyny, badający wpływ środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Celem tych badań jest zapewnienie poszczególnym osobom oraz społeczeństwu jak najlepszych warunków rozwoju fizycznego i psychicznego. Praktycznymi wynikami higieny są wskazania dotyczące usuwania z życia ludzkiego wpływów ujemnych, w różny sposób zagrażających zdrowiu i wprowadzania czynników dodatnich.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Warto wiedzieć że... beta

  Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. Jego pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z 8½ Federico Felliniego. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.
  Gdy spadają anioły (ang. When Angels Fall) - polski film krótkometrażowy, dramat z 1959 roku, pierwszy kolorowy obraz wyreżyserowany przez Romana Polańskiego, a zarazem jego praca dyplomowa.
  Polskie Nagrody Filmowe – powszechnie znane jako Orły – doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku.
  Miś – polski film fabularny z 1980 w reżyserii Stanisława Barei, pierwsza część trylogii filmowej w której skład wchodzą również Rozmowy kontrolowane i Ryś. Film opowiada o absurdach ogólnego zakłamania czasów PRL, uważany za kultową komedię.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Ubikacja publiczna – typ ubikacji instalowany w średnio- i dalekobieżnych środkach transportu publicznego (pociągi, turystyczne autobusy dalekobieżne, samoloty, statki), a także w innych miejscach publicznych - kawiarniach i restauracjach, urzędach, większych domach handlowych itp., a także - jako wolno stojące obiekty na ulicach i placach miast, rzadziej wsi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.669 sek.