• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Baba-Dziwo

  Przeczytaj także...
  Dyktatura (łac. dictare – dyktować) – forma sprawowania rządów, którą najczęściej utożsamia się z reżimem autorytarnym, bądź totalitaryzmem. Znaczenie tego terminu zmieniało się przez wieki.Igor Śmiałowski (Smirnow) (ur. 20 czerwca 1917 w Moskwie, zm. 16 czerwca 2006 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Baba-Dziwo. Tragikomedia w 3 aktachtragifarsa, groteska Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Sztuka ta została wystawiona w roku 1938.

  Przegląd treści[ | edytuj kod]

  Baba-Dziwo jest ciętą satyrą na Adolfa Hitlera i jego sposób rządzenia. W utworze ukazano ludzi kierujących się darwinowskim dążeniem do podtrzymania gatunku, żyjących w systemie totalitarnym, w którym wprowadzić można każdy nakaz, nawet najbardziej absurdalny. Pisarka posłużyła się metaforą mrowiska jako społeczeństwa. Bohaterowie zostali postawieni w obliczu bezwzględnej dyktatury i walki o wolność.

  Tragifarsa – utwór dramatyczny łączący elementy tragiczne z farsowymi. Ich autorami byli m.in. pisarz hiszpański Ramón María del Valle-Inclán (Dziwadła i makabrydy), rumuński – Eugène Ionesco (Krzesła), oraz pisarze polscy: Gabriela Zapolska (Moralność pani Dulskiej – tragifarsa kołtuńska, 1906) i Witold Gombrowicz (Iwona, księżniczka Burgunda, 1938).Henryk Kluba (ur. 9 stycznia 1931 w Przystajni koło Częstochowy, zm. 11 czerwca 2005 w Koninie) – reżyser filmowy, aktor, producent filmowy, oraz pedagog i wieloletni rektor łódzkiej szkoły filmowej.

  Ważniejsze realizacje teatralne[ | edytuj kod]

  Premiera[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy sztukę tę wystawiono w roku 1938 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, a reżyserii podjął się Wacław Radulski. Spektakl okazał się ważnym wydarzeniem artystycznym, otrzymał świetne recenzje krytyków i uznanie publiczności. Mimo że dyktatorem w sztuce jest kobieta, to wiele szczegółów odnosić się mogło jedynie do ówczesnej III Rzeszy. Z uwagi na te ewidentne aluzje do Hitlera i jego totalitarnej polityki spektakl spotkał się z ostrym sprzeciwem ambasady niemieckiej. Warszawska premiera sztuki odbyła się już podczas pierwszych dni wojny we wrześniu 1939 roku.

  Nina Andrycz (ur. 11 listopada 1915 w Brześciu Litewskim) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, recytatorka oraz poetka i pisarka.Marek Antoni Barbasiewicz (ur. 5 lutego 1945 w Przeworsku) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W 1987 zdał egzamin przed ministerialną komisją i otrzymał uprawnienia artysty malarza. Grywał amantów, ojców rodziny i twarde charaktery. Powszechnie znany jest z takich produkcji jak: Lubię nietoperze (1985), Na kłopoty… Bednarski (1986), Magnat (1986), Zabij mnie glino (1987), Żegnaj, Rockefeller (1992), Psy II (1994), Miodowe lata (1998−2003), Na dobre i na złe (2000−2005), Fala zbrodni (2006−2007), Och, Karol 2 (2011) czy Prawo Agaty (2012−2015).

  Inne spektakle[ | edytuj kod]

 • 1968 – Teatr im. Słowackiego w Krakowie, reż. Lidia Zamkow
 • 1986 – Teatr Polski w Warszawie, reż. Mariusz Dmochowski (wystąpili m.in.: Nina Andrycz, Marek Barbasiewicz, Krzysztof Kumor, Laura Łącz, Anna Nehrebecka, Igor Śmiałowski, Leszek Teleszyński, Kazimiera Utrata)
 • 1994 – Teatr Telewizji, reż. Henryk Kluba (wystąpili m.in.: Stanisława Celińska, H. Kluba, Leon Niemczyk, Ewa Złotowska)
 • 2019 – Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, reż. Dominika Knapik
 • 2020 - Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. „Baba-Dziwo”, premiera [dostęp 2019-04-07].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kalendarium – 13. grudnia, Polski Portal Edukacyjny Interklasa [dostęp 2009-02-08] (pol.).
 • Realizacje teatralne sztuki, E-teatr [dostęp 2009-02-08] (pol.).
 • Baba-Dziwo w bazie filmpolski.pl
 • Karol Robert Darwin (ang. Charles Robert Darwin; ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji (którą opracowano w okresie od początku lat 30. do końca lat 50. XX wieku) naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.Kazimiera Utrata-Lusztig (ur. 5 lipca 1932 w Warszawie, zm. 12 sierpnia 2018 tamże) – polska aktorka filmowa i teatralna
  Warto wiedzieć że... beta

  Groteska (z wł. grottesca) – kategoria estetyczna, charakteryzująca się połączeniem w jednym dziele (literackim, plastycznym, muzycznym, tanecznym, dramatycznym itp.) jednocześnie występujących pierwiastków przeciwstawnych, takich jak m.in. tragizm i komizm, fantastyka i realizm, piękno i brzydota. Utwory groteskowe charakteryzują się najczęściej niejednorodnością stylistyczną, obecnością kategorii absurdu, elementów karnawalizacji i atmosferą dziwności.
  Metafora (gr. μεταφορά), inaczej przenośnia – językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. "od ust sobie odejmę", "podzielę się z wami wiadomością" lub "złote serce".
  Aluzja (łac. allusio) – w literaturze i retoryce: nawiązanie do czegoś, kogoś; przywołanie nie wprost danej sprawy, z reguły łatwe do rozszyfrowania przez odbiorcę wypowiedzi.
  Maria Janina, z domu Kossak, primo voto Bzowska, secundo Pawlikowska, tertio Jasnorzewska (ur. 24 listopada 1891 w Krakowie, zm. 9 lipca 1945 w Manchesterze) – polska poetka i dramatopisarka dwudziestolecia międzywojennego. Laureatka Złotego Wawrzynu Akademickiego Polskiej Akademii Literatury. Luźno związana ze Skamandrem.
  Satyra – gatunek literacki lub publicystyczny łączący w sobie epikę i lirykę (także inne formy wypowiedzi) wywodzący się ze starożytności (pisał je m.in. Horacy), ośmiesza i piętnuje ukazywane w niej zjawiska, obyczaje, politykę, stosunki społeczne. Prezentuje świat poprzez komiczne wyolbrzymienie, ale nie proponuje żadnych rozwiązań pozytywnych. Cechą charakterystyczną satyry jest karykaturalne ukazanie postaci. Istotą satyry jest krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości, ukazywanie jej w krzywym zwierciadle.
  Mariusz Dmochowski (ur. 29 października 1930 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 7 sierpnia 1992 w Popowie-Parcelach) – polski aktor filmowy i teatralny, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Pracowników Kultury i Sztuki, poseł na Sejm PRL VI i VII kadencji z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
  Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – teatr otwarty 29 stycznia 1913 z inicjatywy Arnolda Szyfmana jako jego prywatne przedsięwzięcie. Pierwszym przedstawieniem w nowo wybudowanym gmachu przy ulicy Karasia był Irydion Krasińskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.72 sek.