• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BUSINESSEUROPE

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Henryka Teodora Bochniarz z domu Kamecka (ur. 29 października 1947 w Świebodzinie) – polska ekonomistka, była minister przemysłu, od 1999 prezydent Konfederacji Lewiatan.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  BUSINESSEUROPE Konfederacja Europejskiego Biznesu (zwana dawniej UNICE, zmiana nazwy nastąpiła w styczniu 2007 r.) - stowarzyszenie przedsiębiorców i pracodawców z siedzibą w Brukseli założone w 1958 r.

  W 2008 roku BUSINESSEUROPE obchodziło 50. rocznicę istnienia, ma 41 członków z 35 krajów, wliczając w to kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Konfederacja Lewiatan (dawniej Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan) – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych.

  Historia[]

  Po drugiej wojnie światowej, istniała fundamentalna potrzeba odbudowy i współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego na kontynencie europejskim. Jedną z organizacji, które powstały w tym okresie było założenie w 1949 Conseil des Fédérations Industrielles d'Europe (CIFE), a w tej organizacyjnej strukturze Union des Industries des pays de la Communauté européenne, założonej przez przemysłowe federacje z sześciu państw członkowskich Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Unia ta w sposób naturalny stała się związkiem przemysłowców europejskich Union des Industries de la Communauté européenne (UNICE) założonym w marcu 1958 r. by śledzić polityczne konsekwencje Traktatu Rzymskiego.

  Europejska Wspólnota Węgla i Stali – historyczna, funkcjonująca w latach 1952 – 2002 ponadnarodowa organizacja gospodarcza, której powstanie zapoczątkowało europejskie procesy integracyjne.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Założyciele UNICE to sześć krajów reprezentowanych przez osiem federacji: BDI i BDA (Niemcy), CNPF (Francja), Confindustria (Włochy), FEDIL (Luksemburg), FIB (Belgia), VNO i FKPCWV (Holandia). Grecka federacja Greek Industries została przyjęta jako członek-korespondent.

  W chwili powstania organizacja liczyła 7 kierowników i 7 pracowników pracujących pod nadzorem Sekretarza Generalnego, H.M Claessensa i pierwszego Prezydenta, Léona Bekaerta. Działało 11 Komisji i 12 grup roboczych. W 2007 roku tuż przed 50. urodzinami, organizacja zmieniła nazwę na BUSINESSEUROPE Konfederacja Europejskiego Biznesu, podkreślając zakres i obszar swojej działalności.

  Europejski Obszar Gospodarczy, EOG (ang. European Economic Area, EEA) – strefa wolnego handlu i Wspólny Rynek, obejmujące kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), z wyjątkiem Szwajcarii. EOG opiera się na czterech fundamentalnych wolnościach: swobodzie przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Podstawowe motywy i priorytety działania przez BUSINESSEUROPE pozostały niezmienione przez ponad czterdzieści lat i obejmują jednoczenie federacje przemysłowe, wzmacnianie solidarności między nimi; spełnianie roli rzecznika w stosunku do instytucji europejskich. BUSINESSEUROPE dąży do stałej współpracy z oficjalnymi instytucjami, studiuje bieżące problemy, i uzgadnia wspólne stanowiska zawsze na poziomie ogólnym, horyzontalnym. BUSINESSEUROPE nie był nigdy organizacją sektorową.

  Organizacja (od gr. organon, łac. organum – wyspecjalizowana część pełniąca jakąś funkcję w całości) – wieloznaczne i interdyscyplinarne pojęcie z zakresu nauk o zarządzaniu, socjologii, psychologii.

  Prezydenci organizacji[]

  W Polsce[]

  Jedynym polskim członkiem BUSINESSEUROPE jest Konfederacja Lewiatan. Prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz jest Wiceprezydentem BUSINESSEUROPE od 1 lipca 2005 r.

  Linki zewnętrzne[]

  Oficjalna strona (ang.)
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.