BMW serii 8 (2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BMW serii 8samochód sportowy klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką BMW od 2018 roku.

Samochód sportowy (także: Autosegment G) – klasa samochodów sportowych, w których zastosowano rozwiązania techniczne umożliwiające osiągi znane z samochodów wyścigowych i rajdowych, pozostawiając jednak możliwość eksploatowania ich w typowych warunkach drogowych.Kabriolet, Convertible (fr. cabriolet) – rodzaj samochodu osobowego albo nadwozia nieposiadającego stałego dachu. Przeważnie miękki dach jest składany lub zdejmowany. Odmianą kabrioletu jest roadster. Inne cechy charakterystyczne to: boczne, otwierane okna, brak pionowych słupków czy też jakichkolwiek ram nad górną krawędzią nadwozia (poza szybą przednią). Najczęściej występuje w wersji dwudrzwiowej – stąd nazwa Convertible Coupé. Natomiast wersja czterodrzwiowa to Convertible Sedan.

Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

BMW serii 8 Coupe (G15) - tył
BMW serii 8 Cabriolet (G14)
BMW serii 8 Gran Coupe (G16) - tył

BMW, po raz drugi w historii, zdecydowało się zastąpić model serii 6 serią 8. Dotychczasowy model produkowano w latach 2003-2018, z czego druga generacja obecna była na rynku 8 lat. Pomimo większej cyfry w nazwie, samochód jest mniejszy - zwiększyła się tylko szerokość. Auto zachowało bardziej luksusowy charakter, nie tracąc jednak sportowego uosobienia.

Sedan, kareta, notchback (ang. notch - szczebel, stopień; back - tył) - rodzaj trójbryłowego, zamkniętego nadwozia samochodu osobowego, z wyraźnie oddzielonym przedziałem silnikowym i bagażowym. W okresie od lat 50. do 90. XX wieku był to najczęściej spotykany rodzaj nadwozi samochodowych, obecnie wciąż nadwozie typu sedan uważane jest za klasyczne i eleganckie.Autosegment E – klasa samochodów osobowych, nazwana czasami klasą premium, pośrednia między autami klasy średniej i luksusowymi.

Studyjna wersja została przedstawiona w maju 2017 roku, w dość jednoznaczny sposób zwiastując kierunek stylistyczny, w jakim będzie zmierzać seryjny model. Ten zadebiutował dokładnie rok później, zachowując charakterystyczne cechy wyglądu - duży grill (tzw. nerki), wyraziste, strzeliste reflektory oraz podłużne tylne lampy. Kokpit, zgodnie z obecnym kierunkiem stylistycznym marki, stał się masywniejszy, ale i oszczędniejszy w formie.

Silniki[ | edytuj kod]

Samochód w momencie wprowadzenia do sprzedaży, pod koniec 2018 roku, dostępny był w dwóch wariantach silnikowych – 840d xDrive z 3-litrowym silnikiem wysokoprężnym w technologii TwinPower Turbo o mocy 320 KM i 680 Nm oraz M850i xDrive, czyli z V8 o pojemności 4.4 litrów, generującym 530 KM i 750 Nm (przyspieszenie 0-100 km/h w 3,7 s). W 2019 roku zaprezentowane zostały dwie nowe odmiany nadwoziowe – kabriolet oraz sedan Gran Coupe, który zastąpi dotychczasowe 6 Gran Coupe.

| edytuj kod]

Rok później na rynek trafiła wydłużona odmiana sedan. Podobnie jak w przypadku poprzednika, pełni ona rolę sportowo-luksusowej limuzyny, celując w sportowe liftbacki i sedany konkurencyjnych marek premium.


Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tygodnik Auto Świat, nr 3(1204), 14 stycznia 2019, str. 22-24
  2. B (pol.). [dostęp 2018-08-11].
  3. BMW serii 8 - piękne, mocne i szybkie (pol.). [dostęp 2018-08-11].
  4. o, BMW serii 8 – ceny, silniki, wyposażenie, RAFMARMOTO, 19 czerwca 2018 [dostęp 2019-02-06] (pol.).
Reklama