• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BMW Sauber  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Sauber, pełna nazwa Sauber F1 Team – zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993-2005 i ponownie od 2010. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.Sezon 2011 Formuły 1 był 62 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel, natomiast wśród konstruktorów – reprezentowany przez niego zespół Red Bull Racing.

  BMW Sauber – fabryczny zespół firmy BMW, startujący w Formule 1 w latach 2006-2010. Siedziba stajni znajdowała się w Hinwil, a jej dyrektorem był Dr Mario Theissen.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół powstał po tym jak BMW odkupiło od Petera Saubera stajnię Sauber, która w Formule 1 startowała nieprzerwanie od sezonu 1993. Decyzja została ogłoszona 22 czerwca 2005 roku Przed sprzedażą zespół był w 37% własnością Petera Saubera, a w 63% Credit Suisse. Docelowo w rękach bawarskiego koncernu znajdowało się około 80% akcji, które stopniowo były sprzedawane przez szwajcarski bank, aż do ostatecznego wyprzedania pod koniec sezonu 2008. Peter Sauber zachował około 20% udziałów.

  Dr inż. Mario Theissen (ur. 17 sierpnia 1952 w Monschau) – dyrektor sportów motorowych w BMW. Theissen studiował w latach 1971-1977 budowę maszyn na RWTH Aachen – politechnice w Akwizgranie. W roku 1989 otrzymał stopień naukowy doktora na uniwesytecie w Bochum. W latach 1999-2011 pełnił funkcję dyrektora BMW Motorsport. Do jego obowiązków należło zarządzanie zespołem BMW Sauber startującym w zawodach Formuły 1, oraz ekipami BMW startującymi w innych seriach wyścigowych, w tym Formuły BMW, WTCC i wyścigu 24h Le Mans.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Do wykupienia szwajcarskiego zespołu przyczyniły się słabe efekty współpracy między bawarskim producentem, a stajnią Williams, która trwała od 1999 r. Jednostki napędowe BMW prawie zawsze były uważane za najmocniejsze w stawce, ale samochody Williamsa wydawały się niedopracowane, w wyniku czego zespół nie był w stanie nawiązać bezpośredniej walki o tytuły mistrzowskie z zespołem Scuderia Ferrari, który w tym czasie dominował w Formule 1. To właśnie za sprawą konfliktu pomiędzy dyrektorem BMW Mario Theissenem, a Patrickiem Headem (który jest także współwłaścicielem zespołu Williams), ten drugi został odsunięty od projektowania bolidów. W całym okresie współpracy, w sezonach 20002005, Williams-BMW odniósł dziesięć zwycięstw (ostatnie podczas Grand Prix Brazylii w sezonie 2004), dwukrotnie zostając wicemistrzem w klasyfikacji konstruktorów (sezony 2002 i 2003).

  Circuit de la Comunitat Valenciana Ricardo Tormo – tor wyścigowy znajdujący się około 20 km od hiszpańskiego miasta Walencja. Tor nazwany został po hiszpańskim motocykliście – Ricardo Tormo, który pochodził z okolic Walencji.Sebastian Vettel (ur. 3 lipca 1987 w Heppenheim) – niemiecki kierowca wyścigowy, czterokrotny mistrz świata Formuły 1 z sezonów 2010, 2011 i 2012 i 2013, w których występował w zespole Red Bull Racing.

  W pełnej nazwie zespołu (BMW Sauber F1 Team) zachował się wyraz Sauber, który miał być używany tylko do końca 2008 roku lecz okres ten wydłużono do 2009 roku.

  | edytuj kod]

  Sebastian Vettel podczas treningów przed GP Brazylii

  Na początku debiutanckiego sezonu skład zespołu tworzyli: Nick Heidfeld, który wcześniej jeździł dla Williamsa i Jacques Villeneuve, którego kontrakt został podpisany jeszcze przez Petera Saubera. Rolę kierowcy testowego BMW powierzyło Robertowi Kubicy.

  BMW Motorsport – sekcja firmy BMW odpowiedzialna za sporty motorowe. BMW uczestniczyło w różnych obszarach sportów motorowych, wliczając w to wyścigi motocykli, samochodów turystycznych i sportowych, Formułę 1 i Formułę 2.BMW Sauber F1.09 – bolid teamu BMW Sauber na sezon 2009. Samochód został zaprezentowany 20 stycznia 2009 na torze Circuit Ricardo Tormo w Walencji, gdzie odbył pierwsze testy. Samochód w wyścigach zadebiutował podczas Grand Prix Australii.

  Polak po raz pierwszy wystartował w Grand Prix 6 sierpnia 2006 na torze Hungaroring na Węgrzech zastępując Jacques'a Villeneuve'a. Wyścig ukończył na 7. pozycji zdobywając 2 punkty, jednak podczas kontroli po wyścigu okazało się, że jego bolid był o 2 kg lżejszy niż regulaminowe 605 kg i Kubica został zdyskwalifikowany.

  Bridgestone (jap. 株式会社ブリヂストン, Kabushiki-gaisha Burijisuton) – największy producent wyrobów gumowych i opon na świecie. Firma została założona w 1931 roku przez Shōjirō Ishibashiego w mieście Kurume w Japonii.Sezon 2005 Formuły 1 był 56 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.

  7 sierpnia 2006 stajnia w porozumieniu z Villeneuve'em rozwiązała z nim kontrakt ze skutkiem natychmiastowym. W tym samym dniu poinformowano, że Robert Kubica zostanie drugim kierowcą na 5 pozostałych wyścigów sezonu 2006. Obowiązki piątkowego testera, które dotychczas pełnił Kubica zgodnie z przewidywaniami przejął 19-letni Sebastian Vettel.

  Pedro Martínez de la Rosa (ur. 24 lutego 1971 w Barcelonie) – hiszpański kierowca wyścigowy. Aktualnie pełni funkcję kierowcy rozwojowego teamu Scuderia Ferrari w Formule 1. Mieszka w Barcelonie, jest żonaty i ma dwie córki.Sezon 2010 Formuły 1 był 61 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 14 marca na torze Sakhir w Bahrajnie, a zakończył 14 listopada na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi. Rozegrano 19 wyścigów. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Lewisa Hamiltona z 2008 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobył zespół Red Bull Racing.

  | edytuj kod]

  Przed sezonem 2007 zespół nie zmienił swoich głównych kierowców – Heidfeld pozostawał związany kontraktem, a Kubica przedłużył go na okres jednego sezonu. Jedyną zmianą było zatrudnienie drugiego, obok Sebastiana Vettela, kierowcy testowego – Timo Glocka. Jedną z nielicznych zmian wprowadzonych w przerwie pomiędzy sezonami była wymuszona zmiana dostawcy opon na Bridgestone. Podczas wyścigu o Grand Prix Stanów Zjednoczonych na torze Indianapolis Roberta Kubicę zastąpił Sebastian Vettel. Kubica nie otrzymał zezwolenia na start od lekarzy Formuły 1 po swoim groźnie wyglądającym wypadku podczas Grand Prix Kanady na torze w Montrealu. Był to debiut młodego Niemca w roli kierowcy wyścigowego. Skończył wyścig na 8. pozycji, zdobywając tym samym swój pierwszy punkt w karierze w F1.

  Credit Suisse Group jest firmą finansową, z główną siedzibą w Zurychu, w Szwajcarii. Jest drugim pod względem wielkości bankiem szwajcarskim, ustępując miejsca tylko UBS. Firma Credit Suisse została założona w roku 1856 pod nazwą Schweizerische Kreditanstalt (SKA, Szwajcarska Instytucja Kredytowa). Bank obecnie podzielony jest na trzy działy: bankowość inwestycyjną, bankowość dla osób prywatnych i zarządzanie aktywami.Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.

  Prezentację zespołu i nowego samochodu przeprowadzono 16 stycznia 2007 roku w Walencji. Jeszcze tego samego dnia przeprowadzono testy bolidu F1.07. W dniu 31 lipca 2007 kierowca testowy Sebastian Vettel przeszedł do teamu Toro Rosso zastępując Amerykanina Scotta Speeda.

  | edytuj kod]

  Nick Heidfeld prowadzący F1.08, podczas GP Francji

  Prezentacja nowego bolidu – F1.08, odbyła się 14 stycznia 2008 roku w Monachium. Dzień później odbył się pierwszy test na torze w Walencji.

  Nick Lars Heidfeld (ur. 10 maja 1977 w Mönchengladbach) – niemiecki kierowca wyścigowy. Jest związany z Patricią Papen, z którą ma córkę Juni i 2 synów - Jodę i Justusa. Zamieszkały w Stafie. W sezonie 2011 zastępował kontuzjowanego Roberta Kubicę przez pierwszych 11 wyścigów.Sezon 2002 Formuły 1 – 53 sezon o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się on 3 marca 2002 roku na torze Albert Park Circuit w Australii, a zakończył 13 października na torze Suzuka International Racing Course w Japonii, po rozegraniu 17 wyścigów.

  2 lutego 2008 zespół potwierdził iż kierowcami testowymi w sezonie 2008 będą Christian Klien oraz Marko Asmer. Dodatkowo Klien został mianowany kierowcą rezerwowym zespołu. W trzecim wyścigu w sezonie (Grand Prix Bahrajnu) Robert Kubica wraz z zespołem wywalczył pierwsze w historii pole position.

  Podczas Grand Prix Kanady 8 czerwca Robert Kubica zdobył po raz pierwszy dla zespołu pierwsze miejsce w wyścigu. Nick Heidfeld zakończył wyścig na drugiej pozycji, przez co po raz pierwszy na podium triumfował duet kierowców BMW Sauber. Dzięki temu sukcesowi zespół BMW Sauber po raz pierwszy w swojej historii prowadził w klasyfikacji konstruktorów, a Robert Kubica w klasyfikacji kierowców. Mając realne szanse na zwycięską walkę o tytuł mistrzowski w obu klasyfikacjach, kierownictwo zespołu podjęło decyzję o zaprzestaniu rozwoju tegorocznego bolidu na rzecz przyszłorocznego samochodu. BMW Sauber straciło tym samym szansę na nawiązanie równorzędnej walki z Ferrari i McLarenem w drugiej połowie sezonu 2008.

  Robert Józef Kubica (ur. 7 grudnia 1984 w Krakowie) – polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Jego sukcesy to m.in. tytuł mistrza cyklu World Series by Renault z 2005, oficjalne starty w wyścigach Formuły 1 (od 2006 do 2010), początkowo w zespole BMW Sauber, a w 2010 w barwach Renault F1. Kubica był pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem startującym w Formule 1, stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Kanady 2008. Czterokrotny laureat Plebiscytu Przeglądu Sportowego, w tym Najlepszy Sportowiec Polski 2008, laureat Trofeum Lorenzo Bandiniego za rok 2007, założyciel zespołu kartingowego RK Kart Team. Człowiek Roku "Top Gear" 2012. Od 2013 startuje w rajdowych mistrzostwach Europy oraz niektórych rajdach zaliczanych do mistrzostw świata. Jego pilotem jest Maciej Baran. W debiutanckim sezonie w WRC został mistrzem świata klasy WRC-2.Jacques Joseph Charles Villeneuve (ur. 9 kwietnia 1971) – kanadyjski kierowca wyścigowy, zdobywca tytułów mistrzowskich w Formule 1 i serii IndyCar.

  | edytuj kod]

  Nowy bolid – F1.09, został zaprezentowany 20 stycznia 2009 roku. Pierwszy oficjalny test odbył się tego samego dnia na torze Circuit Ricardo Tormo w Walencji.

  W dniu 29 lipca 2009 zarząd BMW AG ogłosił decyzję o rezygnacji ze startów w Formule 1 po zakończeniu sezonu 2009. Krótko po tej decyzji pojawiły się informacje, że Peter Sauber, mający 20% udziałów w zespole, może wspólnie z koncernem Petronas przejąć zespół.

  | edytuj kod]

  15 września 2009 roku na swojej oficjalnej stronie BMW poinformowało o odsprzedaniu posiadanych przez siebie 80% akcji Qadbak Investments. Do transakcji ostatecznie nie doszło, a BMW zgodziło się na sprzedaż swych udziałów Peterowi Sauberowi. 3 grudnia FIA potwierdziła przyznanie Sauberowi 13. miejsca w stawce. 17 grudnia 2009 Kamui Kobayashi oficjalnie został potwierdzony jako kierowca Saubera w sezonie 2010. 19 stycznia 2010 do wiadomości publicznej podano, że Pedro de la Rosa dołączy do Kobayashiego jako etatowy kierowca w zespole. Podczas prezentacji bolidu na sezon 2010 Peter Sauber ogłosił, że co najmniej do rozpoczęcia sezonu zespół pozostanie przy starej nazwie BMW Sauber, żeby nie stracić pieniędzy z praw do transmisji telewizyjnych z sezonu 2009 i z powodów ustaleń Concorde Agreement. Dnia 14 września 2010 zespół podał do informacji publicznej, że począwszy od Grand Prix Singapuru niemiecki kierowca Nick Heidfeld zastąpił Pedro de la Rosę na stanowisku kierowcy wyścigowego.

  Scott Andrew Speed (ur. 24 stycznia 1983 w Manteca, Kalifornia) – amerykański kierowca wyścigowy, od 2006 roku do końca lipca 2007 był kierowcą zespołu Scuderia Toro Rosso startującego w Formule 1. Speed mieszka aktualnie w Fuschl am See, Austria.Peter Sauber (ur. 13 października 1943 w Zurychu) – główny twórca i szef zespołu Sauber. Z wykształcenia elektryk. Żonaty od 1965 roku z Christiane. Ma dwóch synów, Philippa i Alexa.

  Od sezonu 2011 zespół startował jako Sauber F1 Team.

  Kierowcy BMW Sauber łącznie zdobyli 6 pucharów za trzecie miejsce, 10 pucharów za drugie i 1 za pierwsze. Łącznie zdobyli ich 17.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  BMW Sauber C29 – bolid teamu BMW Sauber na sezon 2010. Został on zaprezentowany 31 stycznia 2010 w Walencji (Hiszpania) na torze Circuit Ricardo Tormo, gdzie następnego dnia odbyły się jego pierwsze testy.
  Bahrain International Circuit – tor Sakhir w Manamie w Bahrajnie. Został zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Hermanna Tilke, jego budowa została zakończona 5 marca 2004, czyli niespełna miesiąc przed inauguracyjnym Grand Prix Bahrajnu Formuły 1. Koszty inwestycji wyniosły 150 mln dolarów amerykańskich.
  Petronas jest to malezyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone w 1974 roku. Firma ta jest spółką publiczną. Swoją siedzibę firma ma w Tower One Petronas Towers. Firma była jednym z głównych sponsorów teamu BMW Sauber. 21 grudnia 2009 r. firma podpisała wieloletnią umowę sponsorską ze stajnią F1 Mercedes GP
  Patrick Head (ur. 5 czerwca 1945 roku w Farnborough) – od 1977 roku główny inżynier zespołu Williams. Head jest autorem wielu innowacyjnych rozwiązań. W maju 2004 roku został on zastąpiony na stanowisku szefa technicznego zespołu przez Sama Michaela. Był i nadal jest bardzo popularny wśród świata F1 i kibiców. Obecnie zajmuje stanowisko szefa działu inżynierii w zespole Williams.
  Sezon 2007 Formuły 1 był 58 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Sezon rozpoczął się 18 marca w Australii, a zakończył 21 października w Brazylii. Tytuł mistrza kierowców zdobył Kimi Räikkönen, zaś mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Ferrari.
  Christian Klien (ur. 7 lutego 1983 w Hohenems, Austria) – austriacki kierowca wyścigowy. W sezonach 2004-2006 i 2010 startował w Formule 1.
  Sezon 2009 Formuły 1 był jubileuszowym, 60 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrzowski wśród kierowców wywalczył Jenson Button, zaś wśród konstruktorów zespół Brawn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.