• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BMW 3/15

  Przeczytaj także...
  Villach (słoweń. Beljak, dawniej czes. Bělák) – miasto w południowo-wschodniej Austrii (region – Karyntia) w pobliżu granicy ze Słowenią i Włochami. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach Karynckich, położona w dolinie Drawy.Meran (wł. Merano) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bozen/Bolzano. Kiedyś było to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Alpach.
  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

  BMW 3/15 – małolitrażowy samochód osobowy produkowany w latach 1929–1932 przez Bayerische Motoren-Werke AG. Samochód ten potocznie nazywany Dixi był pierwszym samochodem seryjnym marki BMW. Łączna produkcja tego samochodu osiągnęła 15 948 egzemplarzy.

  Historia modelu[]

  16 listopada 1928 roku BMW przejęło Fabrykę Samochodów w Eisenach (niem. Fahrzeugfabrik Eisenach), gdzie produkowano małe samochody osobowe Dixi  3/15. Samochód ten był produktem licencyjnym, wierną kopią produkowanego w Anglii od 1922 roku Austina Seven. Zanim jednak na chłodnicy umieszczono biało-niebieskie logo BMW konstrukcję samochodu poddano gruntownej modernizacji. W tym celu zaangażowano francuskiego inżyniera Lucien Rosengarda. Zmiany konstrukcyjne w porównaniu z pierwowzorem modelem Dixi 3/15 ograniczyły się w większości do modernizacji karoserii. Zlikwidowano progi powiększając przestrzeń w wnętrzu samochodu, zmieniono stylistykę obudowy chłodnicy, powiększono powierzchnię szyb bocznych tylnej, zastosowano układ hamulcowy na cztery koła oraz zastąpiono starą stalowo-drewnianą karoserię na nowoczesną i niespotykaną w tej klasie samochodów nitowaną karoserię, wykonaną w całości ze stali.

  Lugano (lomb. Lügan, niem. Lauis, ret. Ligiaun) - największe miasto we włoskojęzycznym (a faktycznie w większości lombardzkojęzycznym) kantonie Ticino, graniczącym z Włochami, w południowo-wschodniej Szwajcarii.Wartburg – nazwa samochodów produkowanych w latach 1956–1991 przez fabrykę VEB Automobilwerk Eisenach w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

  BMW 3/15 typ DA2 (niem.Deutsche Ausführung pol. edycja niemiecka) zadebiutował w wersji dwudrzwiowej 9 lipca 1929 roku, a slogan reklamowy tego modelu brzmiał wewnątrz większy niż na zewnątrz. W roku premiery Max Buchner, Albert Kandt i Wilhelm Wagner wystartowali w międzynarodowym wyścigu na trzech BMW 3/15. Trasa rajdu prowadziła z Monachium przez Villach, Merano i Lugano do Como 2650 km przez Alpy. Wyścig trwał pięć dni, a w każdy dzień do pokonania było cztery do pięciu alpejskich przełęczy i zakończył się sensacyjnym zwycięstwem zespołu BMW 3/15. Średnia prędkość wyniosła 42 km/h i dała tym niewielkim samochodom najlepszy czas na każdym z pięciu etapów. Sukces osiągnięty w Międzynarodowym Rajdzie Alpejskim korzystnie wpłynął na sprzedaż samochodu. Już w pierwszym roku produkcji do klientów trafiło 5350 egzemplarzy BMW 3/15 co stanowiło 7,2% całkowitej sprzedaży na rynku niemieckim. Na krótko po debiucie rozpoczęto produkcję wersji kombi opartej na starej konstrukcji drewniano-stalowej, a w późniejszym okresie poszerzono ofertę o dwusiedzeniowe coupe, dwu- i czterosiedzeniowego kabrioletu oraz małego transportera. W lipcu 1931 roku przeprowadzono modyfikacje zawieszenia i model o nazwie BMW 3/15 typ DA 4 wyposażono w układ o niezależnym zawieszeniem przednich kół. Nazwa typu DA 3 zarezerwowana była dla sportowej wersji roadster samochodu nazywanego „Wartburg", który produkowany był w latach 1930–1931 i sprzedano go w ilości 150 egzemplarzy.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Como – miasto we Włoszech, w regionie Lombardia, stolica prowincji Como, przy granicy ze Szwajcarią. Miasto znajduje się nad jeziorem o tej samej nazwie, zwanym również Lario.

  Dane techniczne[]

  Bibliografia[]

 • Archiwum koncernu BMW
 • Hanns-Peter Rosellen, Das weiß-blaue Wunder, BMW- Geschichte und Typen, Seewald Verlag (1983), ISBN 3-512-00650-7
 • Werner Oswald, Alle BMW Automobile 1928–1978, Motorbuch Verlag Stuttgart (1979), ISBN 3-87943-584-7 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.