• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BGŻ Arena

  Przeczytaj także...
  106. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2009 odbyły się w Pruszkowie w dniach 25 - 29 marca 2009. Były to pierwsze mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce. W programie znalazło się dziewięć konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium oraz dziesięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.Polski Związek Kolarski (oficjalny skrót PZKol) – ogólnokrajowy związek sportowy (stowarzyszenie) z siedzibą w Pruszkowie, działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, będący jedynym prawnym reprezentantem polskiego kolarstwa (we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. Jest członkiem Union Cycliste Internationale oraz Union Européenne de Cyclisme. Na czele PZKol stoi zarząd Polskiego Związku Kolarskiego, któremu przewodzi prezes.
  Mostostal Warszawa S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Warszawie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wykonuje prace z zakresu budownictwa ogólnego, przemysłowego, inżynierskiego, drogowego i ekologicznego.
  Welodrom w Pruszkowie

  BGŻ BNP Paribas Arena – pierwszy w Polsce kryty tor kolarski znajdujący się w Pruszkowie.

  Aktualna nazwa obiektu pochodzi od Banku BGŻ BNP Paribas (do 2015 BGŻ Arena).

  Historia[]

  Otwarty w 2008 roku. We wrześniu 2008 roku odbyły się na nim Mistrzostwa Europy U-23 w kolarstwie torowym. W dniach 25-29 marca 2009 roku odbyły się na nim Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym. Tor jest również siedzibą Polskiego Związku Kolarskiego.

  Długość toru wynosi 250 metrów i jest pokryty drewnem z sosny syberyjskiej. Trybuny są w stanie pomieścić 1800 widzów, z możliwością dostawienia kolejnych 1500 miejsc.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie powstały poprzez połączenie BNP Paribas Bank Polska z Bankiem Gospodarki Żywnościowej.

  Halę wybudowała firma Mostostal Puławy spółka z Grupy Mostostal Warszawa.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pruszków (ros. Прушков; jidysz פּרושקאָוו, Pruszkow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, położone nad Utratą. Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej.
  Sosna syberyjska (Pinus sibirica Du Tour) – gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Nazywana także limbą syberyjską lub cedrem syberyjskim. Występuje w Azji – od 58°E w górach Ural na wschód do 126°E w Paśmie Stanowym w południowej Jakucji, oraz od miasta Igarka na 68°N w dolinie dolnego Jeniseju, na południe do 45°N w centralnej Mongolii. Obszar ten obejmuje chińskie prowincje: Heilongjiang, Mongolia Wewnętrzna, Sinciang.
  Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym – zawody ustanowione przez Europejską Unię Kolarską dla kolarzy torowych z Europy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.