• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BESTplayer

  Przeczytaj także...
  dobreprogramy – polski portal internetowy w całości poświęcony legalnemu oprogramowaniu, stanowiący własność firmy dobreprogramy Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.Skórka (ang. skin) – zestaw ustawień graficznego interfejsu użytkownika umożliwiający znaczącą zmianę wyglądu i zachowania programu.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  BESTplayerdarmowy polski odtwarzacz multimedialny dla systemów Windows, rozwijany w latach 2001-2009. Stworzony przez Karola Winnickiego. W 2016 roku Karol Winnicki oświadczył iż za projektem początkowo stał także Michał S, który m.in wymyślił nazwę programu. Jego pierwsza wersja miała premierę w 2001 roku, druga pojawiła się w 2008 roku.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).

  BESTplayer 1[ | edytuj kod]

  Program miał premierę w 2001 roku, stał się jednym z najpopularniejszych odtwarzaczy w Polsce. Jego główną zaletą jest prostota użytkowania. Nie wymaga instalacji, jest rozpowszechniany w jednym pliku wykonywalnym o rozmiarze 292 kB. Według twórców program był pierwszym polskim odtwarzaczem wideo oferującym wyświetlanie przezroczystych napisów.

  Instalacja programu (oprogramowania) lub krótko instalacja – w informatyce proces polegający na skopiowaniu plików aplikacji na dysk komputera użytkownika z jednoczesnym dostosowaniem parametrów instalowanego programu do potrzeb i warunków sprzętowych oraz środowiska systemu operacyjnego, a także zwykle odpowiednią modyfikację parametrów tego środowiska.Plik wykonywalny, plik uruchamialny (ang. executable) – plik, który może być uruchomiony bezpośrednio w środowisku systemu operacyjnego. Zawiera instrukcję w postaci pozwalającej na jej zrealizowanie przez komputer.

  BESTplayer 2[ | edytuj kod]

  Druga wersja odtwarzacza pojawiła się po siedmiu latach. Podobnie jak BESTplayer 1 nie wymaga instalacji, składa się z jednego pliku wielkości 1,18 MB. Jego prosty wygląd bardzo przypomina poprzednią wersję, jednym z założeń producenta jest to, że nigdy nie będzie można go zmieniać za pomocą skórek. Wersja ta samodzielnie wyszukuje odpowiednie napisy, nawet w kilkunastu językach dla popularnych filmów. Z poziomu programu można też wysyłać własne napisy na serwer, jeśli nie znajdują się jeszcze w bazie. BESTplayer wyświetla informacje o filmie takie jak rok produkcji, reżyser czy obsada oraz jego okładkę pochodzące z serwisu IMDb. Obsługuje również zewnętrznego lektora oraz pozwala na zaawansowane synchronizowanie napisów z obrazem. Zapamiętuje pozycję filmu, na której zakończyło się odtwarzanie. Automatycznie sprawdza czy istnieje nowsza wersja aplikacji.

  Odtwarzacz multimedialny - specjalny rodzaj oprogramowania komputerowego, przeznaczony do odtwarzania plików multimedialnych. Większość odtwarzaczy obsługuje dużą liczbę formatów, zarówno dźwięku jak i obrazu. Niektóre skupiają się na odtwarzaniu plików muzycznych (np. Winamp) lub filmowych (np. ALLPlayer, BESTplayer, Media Player Classic, VLC media player) - przejawia się to dostosowaniem interfejsu do wyspecjalizowanych zadań.

  Wersja 2.105 od 1 lutego 2010 wyświetla reklamy w zakładce „Info”. W czerwcu 2010 roku została ogłoszona zbiórka pieniędzy na dalszy rozwój programu. Początkowo celem było osiągnięcie kwoty 50 tys. zł, później zmniejszonej do 30 tys. zł. Ostatni znany stan zbiórki, z 23 września 2010 (93 dnia zbiórki’), wynosił 25 940 zł. Ostatnia aktualizacja na oficjalnej stronie aplikacji datowana jest na 23 marca 2010. Ostatni wpis, o treści „BESTplayer cię nie kocha!”, na facebookowej stronie programu pochodzi z 1 kwietnia 2010 i jest żartobliwym odniesieniem do słów które pojawiają się w odtwarzaczu „BESTplayer cię kocha”.

  Historia wersji[ | edytuj kod]

  Popularność[ | edytuj kod]

  W serwisie dobreprogramy program został pobrany ponad 6 mln razy (stan na czerwiec 2016).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nowy BESTplayer. instalki.pl, 2008-03-02. [dostęp 2016-06-21].
  2. Postęp zbiórki i opis jej celu.
  3. Ostatni wpis na Facebooku.
  4. Historia wersji.
  5. dobreprogramy: BESTplayer 2.131 (pol.). [dostęp 2016-06-20].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.