• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BBC Two

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Rozszczepianie sygnału – praktyka stosowana przez stacje radiowe i telewizyjne o zasięgu ponadregionalnym, wykorzystujące do rozpowszechniania swojego programu więcej niż jeden nadajnik. Istota rozszczepiania polega na wyodrębnieniu w ramówce czasu, w którym z różnych nadajników emitowane będą równocześnie różne programy. Tym samym widzowie lub słuchacze tej samej stacji będą odbierali inną treść w zależności od miejsca, w którym się znajdują.
  Ja, Klaudiusz – 12-odcinkowy, brytyjski, historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez BBC w 1976 roku. Jest to adaptacja dylogii powieściowej brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa – Ja, Klaudiusz i Klaudiusz i Messalina, która okazała się jednym z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w historii BBC.

  BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do 1997 zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.

  Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.Tak, panie ministrze / Tak, panie premierze (Yes Minister / Yes, Prime Minister) – brytyjski serial komediowy nadawany w latach 1980-1988 na antenie BBC Two. Wyprodukowano 38 odcinków, przy czym pierwsze trzy serie oraz świąteczny odcinek specjalny z roku 1984 nadawano pod tytułem Tak, panie ministrze, zaś dwie pozostałe serie pod tytułem Tak, panie premierze. Autorami serialu byli Jonathan Lynn i Antony Jay.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  W erze, gdy BBC nadawało tylko dwa ogólnokrajowe kanały telewizyjne, zasadniczym zadaniem BBC Two było dostarczanie rozrywki i informacji osobom o mniej popularnych gustach i zainteresowaniach, których potrzeb nie zaspokajało BBC One. Swoje premiery miało tam wiele seriali uważanych za bardziej ambitne czy wymagające wobec widza, zarówno komediowych jak i obyczajowych. Było to także miejsce spotkań brytyjskiej publiczności z krajowym i zagranicznym kinem artystycznym.

  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Po zwiększeniu liczby anten BBC w wyniku cyfryzacji, BBC Two straciło pozycję najbardziej wysublimowanej intelektualnie anteny tego nadawcy na rzecz BBC Four, jednak nadal uważane jest za kanał mniej masowy i emitujący nieco trudniejsze treści niż BBC One. Elementem bardzo wyraźnie odróżniającym obie główne anteny pozostaje nocna ramówka: podczas gdy BBC One transmituje w nocy program kanału informacyjnego BBC News, "Dwójka" nadaje w tym czasie blok programów edukacyjnych Learning Zone. BBC Two jest również macierzystą anteną programu Newsnight, flagowej audycji publicystycznej BBC.

  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.Hotel Zacisze (tytuł oryginalny: Fawlty Towers) – brytyjski sitcom, stworzony przez Johna Cleese’a – jednego z członków grupy Monty Pythona.

  Programy[ | edytuj kod]

  Wśród najbardziej znanych w Polsce programów i seriali, które miały swą światową premierę na BBC Two, można wymienić:

 • Hotel Zacisze,
 • Ja, Klaudiusz,
 • Tak, panie ministrze,
 • Top Gear,
 • Czerwony karzeł,
 • Najsłabsze ogniwo,
 • Only Connect.
 • Dostępność[ | edytuj kod]

  BBC Two dostępne jest w Wielkiej Brytanii w cyfrowym przekazie naziemnym, przy czym kanał rozszczepiany jest na cztery wersje: dla Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Sieci kablowe nadają zwykle wersję właściwą dla danej lokalizacji, zaś w przekazie satelitarnym, prowadzonym przez satelitę Astra 2E, można znaleźć wszystkie wersje.

  Only Connect – brytyjski teleturniej prowadzony przez Victorię Coren Mitchell, emitowany na antenach BBC. Gra polega na znajdowaniu związków między – na pierwszy rzut oka losowymi – hasłami. BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Logo BBC Two[ | edytuj kod]

  Logo BBC2W, byłego simulcasta BBC Two dla Walii

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. BBC Two England (ang.). lyngsat.com. [dostęp 2014-03-12].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona główna BBC Two • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.
  Czerwony karzeł (Red Dwarf) – brytyjski sitcom w konwencji science fiction, pierwotnie emitowany w latach 1988 - 1999 na antenie BBC Two, a następnie wznowiony po latach na antenie telewizji Dave (2009-2012). Jeden z najpopularniejszych brytyjskich seriali komediowych lat 90., wciąż powtarzany w telewizjach wielu krajów świata oraz dostępny na DVD.
  BBC Four – brytyjski kanał telewizyjny należący do publicznego nadawcy radiowotelewizyjnego, BBC. Jest dostępny w naziemnym i satelitarnym przekazie cyfrowym, przy czym do jego odbioru poza Wielką Brytanią wymagana jest bardzo duża antena satelitarna. BBC Four nadaje codziennie w godzinach 19:00 - 04:00 w miejscu zajmowanym w ciągu dnia przez CBeebies.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.