• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BBC Television Centre

  Przeczytaj także...
  BBC Radio 5 Live (do sierpnia 2007 piątkę w nazwie zapisywano słownie) – brytyjska stacja radiowa należąca do BBC i wyspecjalizowana w transmisjach wydarzeń sportowych oraz w audycjach na żywo z udziałem słuchaczy. Jest dostępna w analogowym i cyfrowym przekazie naziemnym, cyfrowym przekazie satelitarnym, a także w Internecie. Jest czwartą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Broadcasting House – gmach w Londynie, przy ulicy Portland Place w dzielnicy Marylebone w gminie City of Westminster, wzniesiony jako siedziba BBC i do dzisiaj pozostający oficjalnym adresem korporacji, wymienianym m.in. w jej rejestracji sądowej. W praktyce Broadcasting House jest obecnie głównym ośrodkiem radia BBC, a także siedzibą wszystkich redakcji informacyjnych tego nadawcy.
  Główne wejście do Centrum

  BBC Television Centre (Centrum Telewizyjne BBC) - budynek położony w Londynie, w dzielnicy Hammersmith and Fulham, w latach 1960-2013 stanowiący główną siedzibę pionu telewizyjnego BBC.

  Został otwarty 29 czerwca 1960 roku. Był pierwszym należącym do BBC gmachem wzniesionym z myślą o prowadzeniu w nim produkcji telewizyjnej - wcześniej korporacja aranżowała studia w budynkach mających pierwotnie zupełnie inne przeznaczenie. W ostatniej fazie działalności znajdowało się w nim kilkanaście studiów, z czego największe - oznaczane jako TC1 - miało powierzchnię 995 m. W marcu 2013 BBC oficjalnie opuściło budynek.

  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.

  Według stanu na sierpień 2013, budynek jest już w rękach nowego, prywatnego właściciela. Począwszy od roku 2014 ma służyć jako powierzchnia biurowa, mieszkaniowa i usługowa, a także - w mniejszym zakresie - jako ośrodek produkcji programów telewizyjnych, dostępny do wynajęcia dla wszystkich chętnych.

  Hotel Zacisze (tytuł oryginalny: Fawlty Towers) – brytyjski sitcom, stworzony przez Johna Cleese’a – jednego z członków grupy Monty Pythona.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Historia[]

  Rola[]

  W czasach swojej największej świetności, przypadającej na lata 1990. i 2000., Centrum stanowiło siedzibę wszystkich stacji telewizyjnych BBC przeznaczonych na rynek brytyjski oraz większości adresowanych do publiczności zagranicznej. Od 1998 w dobudowanej do niego części znanej jako BBC News Centre przygotowywane były serwisy informacyjne dla wszystkich mediów grupy BBC - stacji radiowych i telewizyjnych oraz portalu internetowego. Nadawane były stamtąd także dwie stacje radiowe - BBC Radio 5 Live i BBC Radio 5 Live Sports Extra. Centrum było miejscem nagrywania wielu spośród najbardziej znanych seriali BBC, m.in. Hotelu Zacisze i Latającego Cyrku Monty Pythona. Gościło także 8. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1963 oraz pierwszy w historii Konkurs Tańca Eurowizji w 2007 roku.

  London Borough of Hammersmith and Fulham – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Hammersmith and Fulham (ang. Hammersmith and Fulham London Borough Council).BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Ograniczenie roli Centrum[]

  Począwszy od 2011 rola Centrum była stopniowa ograniczana. Jesienią 2011 wszystkie redakcje sportowe i dziecięce BBC, w tym BBC Radio 5 Live i BBC Radio 5 Live Sports Extra, zostały przeniesione do nowego ośrodka BBC w Salford. W 2012 rozpoczęły się przenosiny pionu informacyjnego BBC do nowego centralnego newsroomu w rozbudowanym i zmodernizowanym Broadcasting House, zakończone w marcu 2013 roku, kiedy to Television Centre opuściły redakcje kanału BBC News oraz wiadomości nadawanych na BBC One. 18 marca w budynku wyprodukowany został ostatni serwis informacyjny, zaś 31 marca 2013 BBC oficjalnie zakończyło nadawanie z Television Centre.

  Salford – miasto w dystrykcie metropolitalnym City of Salford w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester, nad rzeką Irwell (dopływ Mersey) i Kanałem Manchesterskim.Konkurs Tańca Eurowizji 2007 – pierwsza edycja Konkursu Tańca Eurowizji, która odbyła się 1 września 2007 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. Konkurs wygrali reprezentanci Finlandii: Jussi Väänänen i Katja Koukkula.

  Sprzedaż i przyszłość[]

  BBC podpisało umowę na sprzedaż Centrum w lipcu 2012, nabywcą została prywatna firma Stanhope plc, specjalizują się w inwestycjach na rynku nieruchomości. Wartość transakcji nie została dokładnie ujawniona, ale szacowano ją na 200 mln funtów. Po trwającym tam obecnie generalnym remoncie, w 2014 planowane jest ponowne oddanie trzech największych studiów do użytku przy produkcji telewizyjnej, przy czym nie będą one już przypisane do BBC, lecz będą mogły być wynajmowane przez różne podmioty. Pewna część budynku ma też służyć jako powierzchnia biurowa, zaś BBC wyraziło już chęć, aby znaleźć się w gronie najemców. W pozostałej części kompleksu mają znaleźć się m.in. kino, mieszkania oraz hotel. Od początku wykluczone było całkowite wyburzenie Centrum, ponieważ jego duże fragmenty (choć nie całość) wpisane są od 2009 do rejestru zabytków.

  BBC Radio 5 Live Sports Extra (do sierpnia 2007 piątka w nazwie zapisywana była słownie) – brytyjska stacja radiowa należąca do BBC i mająca za zadanie uzupełniać program BBC Radio 5 Live. Jeśli dwie ważne imprezy sportowe odbywają się w tym czasie, istnienie dwóch kanałów pozwala BBC Radio na przeprowadzenie dwóch równoległych transmisji. Kanał jest dostępny w naziemnym i satelitarnym przekazie cyfrowym oraz drogą internetową. Działa od 2 lutego 2002. Do 2011 siedzibą stacji było BBC Television Centre w Londynie, od tego czasu nadaje z MediaCityUK w Salford.Newsroom (ang. pokój wiadomości) - termin ze świata mediów oznaczający pomieszczenie, gdzie redagowane są serwisy informacyjne.

  Przypisy

  1. Television Centre to be sold for around £200m (ang.). BBC Ariel, 2012-07-16. [dostęp 2013-08-20].
  2. Chris Kane: Television Centre - shaping the next chapter (ang.). BBC Blogs, 2012-09-17. [dostęp 2013-08-20].
  3. List entry: BBC Television Centre (ang.). English Heritage. [dostęp 2013-08-20].

  Linki zewnętrzne[]

 • Informacje o Centrum na stronie Biura Prasowego BBC
 • Latający cyrk Monty Pythona – komediowy serial telewizyjny tworzony przez grupę brytyjskich komików, Monty Python. Producentami i reżyserami serialu byli Ian MacNaughton i John Howard Davies.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.