BBC Radio 3 Awards for World Music

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radio 3 Awards for World Music – prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane przez brytyjską stację radiową BBC Radio 3 najlepszym wykonawcom z kręgu world music, w latach 20022008.

Publiczność – typ zbiorowości, która wyróżniana jest ze względu na to, że jej uwaga koncentruje się na konkretnym przekazie.Cesária Joana Évora (ur. 27 sierpnia 1941 w Mindelo, zm. 17 grudnia 2011 na São Vicente) – piosenkarka z Republiki Zielonego Przylądka, wykonująca mornę, nazywana często "Bosonogą divą" ze względu na swój zwyczaj występowania bez obuwia.

Nagroda, stworzona przez Iana Andersona, była wręczana corocznie od 2002 roku, podczas specjalnej gali połączonej z koncertem, odbywającej się w BBC Proms. Rozdawane statuetki, „Planety” (ang. The Planet = Planeta), zostały zaprojektowane przez chorwacką rzeźbiarkę Anitę Sulimanovic w 2003 roku. Podziału na kategorie dokonywano ze względu na regiony świata. W każdej kategorii zwycięzcę, spośród czterech nominowanych, wybierało specjalnie powołane jury. Przyznawane były też nagrody publiczności i krytyków.

Ibrahim Ferrer (ur. 20 lutego 1927 - San Luis, niedaleko Santiago de Cuba, zm. 6 sierpnia 2005 - Hawana), muzyk i wokalista kubański.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

Wśród nagrodzonych i nominowanych artystów znajdują się m.in. Björk, Cesária Évora, Ibrahim Ferrer, Huun-Huur-Tu i Manu Chao.

Polski zespół folkowy Kapela ze Wsi Warszawa otrzymał BBC Radio 3 Award for World Music w 2004 roku w kategorii Newcomer (Nowa Twarz). Inny polski zespół, Kroke, grający muzykę klezmerską, w tym samym roku był nominowany w kategorii Europa.

W marcu 2009 roku, decyzją BBC, zaprzestano przyznawania nagród.

Ian Anderson (ur. 10 sierpnia 1947 w Dunfermline w Szkocji) - szkocki muzyk rockowy. Instrumentalista, kompozytor i autor tekstów, od 1967 założyciel i lider progresywnej grupy rockowej Jethro Tull. Ian Anderson gra na flecie, gitarze akustycznej, harmonijce ustnej, mandolinie, bałałajce, perkusji i wielu innych instrumentach. Charakteryzuje go łatwo rozpoznawalny głos i maniera wokalna, które wraz z jego grą na flecie stały się znakiem rozpoznawczym Jethro Tull.Manu Chao (ur. 21 czerwca 1961 w Paryżu jako José-Manuel Thomas Arthur Chao) – kompozytor i wykonawca muzyki folk sięgającej korzeniami do muzyki latynoskiej.

Zwycięzcy w kategoriach[ | edytuj kod]

Afryka

Azja/Pacyfik

Ameryki

Europa

Bliski Wschód i Afryka Północna

Newcomer

Culture Crossing

Club Global

Album Roku

Nagroda Publiczności

Nagroda Krytyków

Innowator

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. About the 'Planet' Award (ang.). BBC Radio 3. [dostęp 2009-11-17].
 2. Paul Donovan: Mystery of missing BBC music awards (ang.). The Sunday Times, 2009-03-22. [dostęp 2009-11-17].
 3. Ben Dowell: BBC axes Radio 3 Awards for World Music (ang.). The Guardian, 2009-03-20. [dostęp 2009-11-17].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona nagród (ang.)
 • World music (z ang. muzyka świata) – szerokie pojęcie obejmujące swym zakresem głównie muzykę etniczną, bądź muzykę nią inspirowaną, ale również muzykę zbliżoną stylistycznie do popularnej muzyki rozrywkowej, tworzoną w krajach egzotycznych.Huun-Huur-Tu (tuw.: Хүн Хүртү, Chün Chürtü) – grupa muzyczna z Tuwy. Jeden z najbardziej znanych na świecie zespołów z Azji i byłego Związku Radzieckiego wykonujących muzykę silnie inspirowaną tradycją. Charakterystycznymi elementami ich muzyki jest szeroki wachlarz stylów i profesjonalne wykonanie tuwińskiego śpiewu gardłowego (m.in. chöömej). Grupa wykorzystuje następujące instrumentarium: igil, chomus (jakucka drumla), doszpuluur (drewniana tuwińska lutnia o długim gryfie), dünggür (szamański bęben) i inne.
  Warto wiedzieć że... beta

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Muzyka klezmerska – potocznie klezmer (hebr. „כלי” – „narzędzie”, „instrument”; „זמר” – „śpiew”), niegdyś muzyka związana z obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową graną w czasie ślubów i uroczystości, by wreszcie połączyć się z jazzem.
  The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).
  Nagrody muzyczne – nagrody przyznawane twórcom muzyki - kompozytorom, autorom tekstów, piosenkarzom, aranżerom itd. za konkretne produkcje muzyczne (również wideoklipy), całokształt twórczości lub prezentację podczas występu (np. na festiwalu). Nagrody przyznawane są zwykle co roku przez jury, lub przez otwarty plebiscyt.

  Reklama