• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BBC News  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Studio BBC News (używane w zastępstwie głównego z lat 2003-2008)

  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Działa od 9 listopada 1997 roku. Stanowi krajową wersję starszego o dwa lata BBC World News, ale w przeciwieństwie do tej stacji, jest utrzymywany ze środków pochodzących z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Newsroomy obu kanałów sąsiadują ze sobą przez ścianę w gmachu BBC Television Centre w zachodnim Londynie, korzystają też z tych samych dziennikarzy, a czasami także prezenterów. W przeciwieństwie do BBC World News, gdzie serwisy prowadzi zwykle jeden prezenter, w BBC News standardem jest para spikerów, która prowadzi ciągnący się przez cały dzień serwis, a nie jak w BBC World News szereg serwisów i programów 30 minutowych. W nocy (od 02:00 do 06:00 czasu polskiego) obie stacje mają wspólny serwis informacyjny, nadawany ze studia BBC News, ale poświęcony głównie tematyce międzynarodowej.

  BBC World News (dawniej BBC World) – telewizyjny kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym, należący do BBC Worldwide, komercyjnego skrzydła BBC, brytyjskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego i zarazem największego tego typu nadawcy na świecie. W przeciwieństwie do większości kanałów BBC, BBC World News nie jest w żaden sposób dotowane przez brytyjski rząd i utrzymuje się wyłącznie z reklam i opłat abonamentowych z zagranicznych platform cyfrowych i sieci kablowych. Kanał adresowany jest do publiczności poza Wielką Brytanią. Jego wewnątrz brytyjskim odpowiednikiem jest BBC News. Oba kanały nadawane są z BBC Television Centre w zachodnim Londynie. Planowane jest ich przeniesienie do przechodzącego właśnie generalny remont Broadcasting House, historycznej siedziby BBC.FTA (skrót z ang. Free-to-air) – termin oznaczający telewizję oraz radio nadające w sygnale wolnym (potocznie: niezakodowanym, precyzyjniej: niezaszyfrowanym), który może być odbierany przez dowolny odbiornik przystosowany do odbioru danego typu sygnału. Specyfiką mediów oznaczonych jako FTA jest to, iż odbieranie sygnału jest całkowicie bezpłatne.

  Obecnym logo BBC News Channel jest czerwony prostokąt z białymi logo BBC, pod nim napis „NEWS”.

  Zatrudnienie[ | edytuj kod]

  W newsroomie BBC News w Londynie pracuje 50 dziennikarzy, którzy przygotowują materiały do serwisów informacyjnych (robią reasarch, montaż, koncepcje materiałów itd.). Dla BBC News pracuje około 50 dziennikarzy terenowych w Wielkiej Brytanii. W samej centrali reporterów, którzy realizują materiały w „na ulicach” Londynu jest 2.

  Satelita − każde ciało niebieskie o względnie małej masie, obiegające inne ciało, o większej masie. Tor ruchu tego ciała nosi nazwę orbity.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  BBC News i BBC World News korzystają też z tych samych dziennikarzy terenowych, a czasami także prezenterów. W BBC News standardem jest para spikerów. Na jednej zmianie zatrudnionych jest 20 osób w reżyserce; są to wydawca i jego trzej zastępcy, realizator wizji, osoby obsługujące grafikę, scrolle, belki, dźwiękowcy, asystenci, inżynierowie etc. Dodatkowo zatrudnieni są operatorzy kamer, asystenci planu itd. BBC posiada ogromy dział planowania (assigment desk, planning), który jest wspólny dla wszystkich kanałów British Broadcating Channels (BBC, BBC One, BBC Two, BBC Three, BBC Four, BBC America, BBC Canada, BBC Choice, BBC Food, BBC Japan, BBC Kids, BBC News, BBC Prime, BBC World). Dział planowania zajmuje się zarówno zapewnieniem środków produkcji i realizacji (kamer, operatorów, wozów satelitarnych, ekip poruszających się samochodami, oświetlenia) dla kanału newsowego, jak i dla pozostałych kilkunastu anten radiowych i telewizyjnych. Jest on centralnie zarządzany z Londynu dla terenu całej Wielkiej Brytanii i całego świata.

  BBC posiada 20 ośrodków lokalnych w Wielkiej Brytanii, które funkcjonują w największych ośrodkach miejskich. W ramach ośrodków pracują m.in. dziennikarze newsowi oraz ekipy zdjęciowe i sprzęt realizacyjny. Materiały dziennikarskie są montowane w ośrodkach przez samych reporterów oraz w centrali, również przez samych reporterów. W ośrodku centralnym w kanale BBC News zatrudnionych dwóch montażystów, którzy opracowują bardziej skomplikowane materiały i reportaże. BBC News funkcjonuje w systemie dwuzmianowym gdzie jedna zmiana trwa 12 godzin, pasma mają 5 godzin długości i do każdego pasma jest jeden wydawca, który ma dwóch zastępców wydających tzw. krótkie pasma, półgodzinne. W jednym paśmie półgodzinnym zwykle jest miejsce na serwis informacyjny, sport i pogodę. Praca dziennikarzy w newsroomie rozpoczyna się o 6 rano.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.752 sek.