• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BBC  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.BBC Radio 3 – brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC. Istnieje od 1967 roku, kiedy to zastąpiła działający od 1946 BBC Third Programme ("Program Trzeci BBC").
  Centrum Telewizyjne BBC w Londynie
  Studio BBC News
  Broadcasting House w Londynie, remontowana i rozbudowywana obecnie historyczna siedziba BBC, która wkrótce znów stanie się jej głównym ośrodkiem
  Siedziba północnoirlandzkiego oddziału BBC w Belfaście
  BBC New Media Village w Londynie

  BBC (skrót od British Broadcasting Company, od 1 stycznia 1927 - British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  BBC Parliament – brytyjski kanał telewizyjny prezentujący transmisje i retransmisje obrad Izby Gmin, Izby Lordów, Szkockiego Parlamentu, Zgromadzenia Walijskiego oraz Zgromadzenia Irlandii Północnej, a niekiedy również synodu Kościoła anglikańskiego. Kamery stacji są obecne zarówno na posiedzeniach plenarnych, jak i podczas jawnych obrad komisji parlamentarnych. Kanał jest dostępny w naziemnym i satelitarnym przekazie cyfrowym, a także w Internecie w systemie live streaming.Elwro 800 Junior – 8-bitowy mikrokomputer domowy z procesorem Zilog Z-80, zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 1986 i od tego też roku produkowany przez zakłady Elwro z przeznaczeniem dla szkół.

  Powstała 18 października 1922 roku z inicjatywy sześciu firm zajmujących się produkcją sprzętu radiowego, które chciały prowadzić przy jej pomocy eksperymentalne nadawanie. Licencję na nadawanie programu radiowego BBC otrzymała 1 listopada 1922, a pierwszy program radiowy wyemitowany został 14 listopada 1922 roku. Był to biuletyn informacyjny, czytany przez Arthura Burrowsa.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Guglielmo Marconi (ur. 25 kwietnia 1874 w Bolonii, Włochy - zm. 20 lipca 1937 w Rzymie, Włochy) – włoski fizyk i konstruktor. Jeden z pionierów radia i przemysłu elektronicznego. Laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1909 za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej.

  1 stycznia 1927 BBC została przejęta przez państwo. Zmieniła wówczas nazwę z British Broadcasting Company na British Broadcasting Corporation.

  Pierwsze, eksperymentalne programy telewizyjne, z wykorzystaniem technologii opracowanej przez Johna Logie Bairda, nadane zostały 22 sierpnia 1932 roku. W trakcie testów emisyjnych BBC zdecydowało się ostatecznie na wykorzystywanie konkurencyjnej technologii, opracowanej przez firmę Guglielmo Marconiego. Początek oficjalnego nadawania przez BBC Television Service miał miejsce 2 listopada 1936 roku.

  Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.

  Korporacja utrzymuje się z produkcji programów, abonamentu telewizyjnego (BBC nie pobiera abonamentu za słuchanie radia, a jedynie za oglądanie jednego z ośmiu kanałów telewizyjnych) i zysków należących do niej przedsiębiorstw. W Wielkiej Brytanii nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji. Jej część, BBC Worldwide (tworząca głównie płatne kanały telewizyjne na rynki zagraniczne) działa na zasadach komercyjnych.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.BBC HD – brytyjski kanał telewizyjny spółki BBC, nadający w systemie high definition. Na antenie stacji emitowane są zarówno programy dokumentalne i popularnonaukowe, jak również programy rozrywkowe, filmy oraz seriale fabularne.

  Netflix zarzucił BBC, że korzysta ze wsparcia brytyjskich podatników i wciąż nie jest przygotowana do zmieniających się sposobów konsumowania treści wideo. wydaje pieniądze, którymi platformy VOD nie dysponują. Szef BBC w odpowiedzi poinformował, że jedna produkcja firmy zdobyła większą ogladalność, niż "The Crown" Netflixa.

  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.BBC Radio 5 Live (do sierpnia 2007 piątkę w nazwie zapisywano słownie) – brytyjska stacja radiowa należąca do BBC i wyspecjalizowana w transmisjach wydarzeń sportowych oraz w audycjach na żywo z udziałem słuchaczy. Jest dostępna w analogowym i cyfrowym przekazie naziemnym, cyfrowym przekazie satelitarnym, a także w Internecie. Jest czwartą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii.

  BBC w Wielkiej Brytanii[ | edytuj kod]

  Telewizja[ | edytuj kod]

  Aktualnie działające stacje:

 • BBC One – Pierwszy kanał brytyjskiej telewizji publicznej.
 • BBC Two – Drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Istnieje w trzech wersjach - osobnych dla Irlandii Północnej, Walii i Anglii.
 • BBC Four – Kanał BBC poświęcone kulturze i sztuce.- dzieli swoją częstotliwość z CBeebies.
 • CBeebies – kanał dla dzieci - dzieli swoją częstotliwość z BBC Four.
 • CBBC – Kanał dla starszych dzieci.
 • BBC News – 24-godz. kanał informacyjny. Dostępny w HD w telewizji naziemnej.
 • BBC Parliament – Kanał parlamentarny.
 • Stacje telewizyjne BBC są dostępne wyłącznie cyfrowo - poprzez satelitę (platforma cyfrowa Sky Digital lub w przekazie niekodowanym z Astry 2D), w kablówce oraz w naziemnej telewizji cyfrowej. Można je odbierać również poza Wielką Brytanią, ale tylko za pomocą dużej anteny satelitarnej.

  Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.Szetlandy (ang. Shetland, wym. [ˈʃɛtlənd], od średnioszkockiego Ȝetland; gael. Sealtainn) – archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Stanowią odrębną jednostkę administracyjną Wielkiej Brytanii z ośrodkiem administracyjnym w Lerwick.

  Zlikwidowane stacje:

 • BBC Choice – zastąpiona przez BBC Three
 • BBC Knowledge (UK) – zastąpiona przez BBC Four
 • BBC Three – kanał zamieniony w serwis internetowy z powodu cięcia kosztów.
 • BBC Television Service – zastąpiona przez BBC TV
 • BBC TV - zastąpiona przez BBC One.
 • BBC HD - kanał HD
 • Bloki programowe:

 • BBC News – blok programów informacyjnych na kanałach BBC One oraz BBC Two
 • Radio[ | edytuj kod]

  Ogólnokrajowe[ | edytuj kod]

  Dział radiowy BBC dla słuchaczy z Wielkiej Brytanii tworzy dziewięć rozgłośni radiowych i serwis tymczasowy. W Zjednoczonym Królestwie wszystkie ogólnokrajowe stacje radiowe BBC emitowane są w pokrywającym zdecydowaną większość obszaru kraju multipleksie radia cyfrowego DAB podobnym do systemu wykorzystywanego przez Polskie Radio, jednak bez uczestnictwa stacji lokalnych (obecnych czasem na multipleksach lokalnych). Poza tym stacje dostępne są w naziemnej telewizji cyfrowej, przez satelitę oraz nadawanie analogowe na falach długich, średnich i ultrakrótkich. Stacje BBC słuchane są chętnie także za granicą Zjednoczonego Królestwa - za pomocą internetu, w tym specjalnie dedykowanej aplikacji BBC iPlayer Radio na urządzenia mobilne. Aktualnie działające stacje:

  BBC Radio 1 – brytyjska ogólnokrajowa stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC. Powstała w roku 1967, kiedy to uznano, że dotychczasowy kanał radiowy BBC poświęcony muzyce popularnej - BBC Light Programme - nie jest wystarczająco atrakcyjny dla młodych słuchaczy, którzy preferują rozmaite rozgłośnie pirackie. Light Programme został więc podzielony na dwie nowe stacje - adresowane do młodzieży Radio 1 i przeznaczone dla nieco starszego odbiorcy BBC Radio 2. Jest drugą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii.BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do niedawna zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.

  Zlikwidowane stacje:

 • BBC Allied Expeditionary Forces Programme
 • BBC Forces Programme
 • BBC General Forces Programme
 • BBC Home Service, zastąpiona przez BBC Radio 4
 • BBC Light Programme, podzielona między BBC Radio 1 i BBC Radio 2
 • BBC National Programme
 • BBC Radio 5, zastąpiona przez BBC Radio 5 Live
 • BBC Regional Programme
 • BBC Third Programme, zastąpiona przez BBC Radio 3
 • Scud FM
 • BBC Radio 7, zastąpiona przez BBC Radio 4 Extra.
 • Stacje regionalne[ | edytuj kod]

  Stacje regionalne BBC dzielą się na te skierowane do różnych regionów poza Anglią. Główne stacje regionalne to:

  BBC Radio Scotland - brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC i mająca status szkockiego narodowego radia publicznego w języku angielskim. Równolegle działa też stacja BBC Radio nan Gàidheal, nadająca w języku gaelickim szkockim.ZX Spectrum – jeden z pierwszych małych komputerów domowych wyprodukowanych przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. w roku 1982, następca ZX-81. Początkowo model miał nazywać się ZX-82.
 • BBC Radio Scotland - program dla Szkocji i jego odnogi, zastępujące swoimi materiałami część sygnału:
  1. BBC Radio nan Gàidheal - program po gaelicku
  2. BBC Radio Shetland - program dla Szetland
  3. BBC Radio Orkney - program dla Orkad
 • BBC Radio Wales - program dla Walii
 • BBC Radio Cymru - program po walijsku
 • BBC Radio Ulster - program dla Irlandii Północnej i jego rozszczepienie:
  1. BBC Radio Foyle - program dla północno-zachodniej części Irlandii Północnej

  Stacje lokalne[ | edytuj kod]

  Dla Anglii produkowanych jest 40 stacji regionalnych, pokrywających różne części tego kraju. Stacje te mogą się rozszczepiać (w celu emisji programów lokalnych lub różnych programów w przekazach cyfrowym oraz analogowym, na przykład dwóch równoległych meczów piłkarskich) oraz łączyć (emitując na przykład programy muzyczne lub pasma wieczorne przygotowywane przez jedną stację dla większego regionu), posiadają podobne dżingle.

  BBC Radio Cymru - brytyjska stacja radiowa, należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC i nadająca w całości w języku walijskim, z wyjątkiem godzin nocnych. Kanał ruszył 3 stycznia 1977 roku. Obecnie jest dostępny na terenie całej Walii w analogowym i cyfrowym przekazie naziemnym. Oprócz tego można go znaleźć na wszystkich brytyjskich platformach cyfrowych, a także w przekazie internetowym w formacie Windows Media Audio.BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  BBC Radio nan Gàidheal - brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC, adresowana do odbiorców w Szkocji i nadająca w całości w języku gaelickim szkockim. Działa od 1985 roku, zaś jej kanałami siostrzanymi są również nadająca po gaelicku telewizja BBC Alba oraz BBC Radio Scotland, anglojęzyczna rozgłośnia regionalna BBC dla Szkocji.
  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.
  BBC Choice (1998 - 2003) było pierwszym brytyjskim kanałem telewizyjnym nadającym wyłącznie w przekazie cyfrowym. Na ramówkę składały się powtórki z BBC One i BBC Two, a także programy dziecięce, muzyczne i sportowe. W godzinach 6:00-17:00 nadawano też blok CBBC Choice. 9 lutego 2003 kanał został zamknięty, a kilka godzin później na jego miejscu rozpoczęło nadawanie BBC Three.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.