• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BBC  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  BBC Radio 3 – brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC. Istnieje od 1967 roku, kiedy to zastąpiła działający od 1946 BBC Third Programme ("Program Trzeci BBC").BBC Parliament – brytyjski kanał telewizyjny prezentujący transmisje i retransmisje obrad Izby Gmin, Izby Lordów, Szkockiego Parlamentu, Zgromadzenia Walijskiego oraz Zgromadzenia Irlandii Północnej, a niekiedy również synodu Kościoła anglikańskiego. Kamery stacji są obecne zarówno na posiedzeniach plenarnych, jak i podczas jawnych obrad komisji parlamentarnych. Kanał jest dostępny w naziemnym i satelitarnym przekazie cyfrowym, a także w Internecie w systemie live streaming.
  Studio BBC News
  Broadcasting House w Londynie, remontowana i rozbudowywana obecnie historyczna siedziba BBC, która wkrótce znów stanie się jej głównym ośrodkiem
  Siedziba północnoirlandzkiego oddziału BBC w Belfaście
  BBC New Media Village w Londynie

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  BBC Alba – brytyjski kanał telewizyjny nadający w całości w języku szkockim gaelickim. Słowo "Alba" oznacza w tym języku "Szkocja". Kanał ruszył 19 września 2008 i jest dostępny w cyfrowym przekazie satelitarnym (z satelity Astra 2) oraz w sieciach kablowych, a na obszarze Szkocji również w cyfrowym przekazie naziemnym. Osoby korzystające z komputerów znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii mogą śledzić jego program również za pośrednictwem platformy internetowej BBC iPlayer.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Powstała w 1922 roku z inicjatywy sześciu firm zajmujących się produkcją sprzętu radiowego, które chciały prowadzić przy jej pomocy eksperymentalne nadawanie. Korporacja utrzymuje się z produkcji własnych programów, abonamentu telewizyjnego (osiem kanałów telewizyjnych) i zysków należących do niej przedsiębiorstw. W Wielkiej Brytanii nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji. Jej część, BBC Worldwide, działa na zasadach komercyjnych.

  Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.

  Spis treści

 • 1 Brytyjskie telewizyjne stacje BBC
 • 2 BBC na świecie
 • 3 Stacje radiowe BBC
 • 4 Logo
 • 5 Zobacz też
 • 6 Linki zewnętrzne
 • 7 Przypisy
 • Brytyjskie telewizyjne stacje BBC[]

  Aktualnie działające stacje:

 • BBC One – Pierwszy kanał brytyjskiej telewizji publicznej. W wersji HD (BBC One HD) na platformach cyfrowych.
 • BBC Two – Drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej
 • BBC Three – Trzeci kanał BBC (dla młodzieży dorosłej) - aktualnie nadaje jako serwis internetowy.
 • BBC Four – Czwarty kanał BBC (dokument, kultura i sztuka) - dzieli swoją częstotliwość z CBeebies.
 • CBeebies – kanał dla dzieci - dzieli swoją częstotliwość z BBC Four.
 • CBBC – Kanał młodzieżowy
 • BBC News – 24-godz. kanał informacyjny
 • BBC Parliament – Kanał parlamentarny
 • BBC HD – Kanał HD BBC
 • BBC Alba – kanał w języku szkockim gaelickim
 • Stacje telewizyjne BBC są dostępne wyłącznie cyfrowo - poprzez satelitę (platforma cyfrowa Sky Digital lub w przekazie niekodowanym z Astry 2D), w kablówce oraz w naziemnej telewizji cyfrowej (Freeview). Można je odbierać również poza Wielką Brytanią, ale tylko za pomocą dużej anteny satelitarnej (z wyjątkiem BBC News i BBC Parliament, które są na łatwo dostępnej Astrze 2A).

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.BBC HD – brytyjski kanał telewizyjny spółki BBC, nadający w systemie high definition. Na antenie stacji emitowane są zarówno programy dokumentalne i popularnonaukowe, jak również programy rozrywkowe, filmy oraz seriale fabularne.

  Zlikwidowane stacje:

 • BBC Choice – zastąpiona przez BBC Three
 • BBC Knowledge (UK) – zastąpiona przez BBC Four
 • BBC Three - kanał zamieniony w serwis internetowy z powodu cięcia kosztów.
 • BBC Television Service – zastąpiona przez BBC TV
 • Bloki programowe:

 • BBC News – blok programów informacyjnych na kanałach BBC One oraz BBC Two


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  BBC Radio 5 Live (do sierpnia 2007 piątkę w nazwie zapisywano słownie) – brytyjska stacja radiowa należąca do BBC i wyspecjalizowana w transmisjach wydarzeń sportowych oraz w audycjach na żywo z udziałem słuchaczy. Jest dostępna w analogowym i cyfrowym przekazie naziemnym, cyfrowym przekazie satelitarnym, a także w Internecie. Jest czwartą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii.
  Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.
  BBC Radio 1 – brytyjska ogólnokrajowa stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC. Powstała w roku 1967, kiedy to uznano, że dotychczasowy kanał radiowy BBC poświęcony muzyce popularnej - BBC Light Programme - nie jest wystarczająco atrakcyjny dla młodych słuchaczy, którzy preferują rozmaite rozgłośnie pirackie. Light Programme został więc podzielony na dwie nowe stacje - adresowane do młodzieży Radio 1 i przeznaczone dla nieco starszego odbiorcy BBC Radio 2. Jest drugą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii.
  Freeview – przedsiębiorstwo brytyjskie zajmujące się promocją i emisją naziemnego cyfrowego sygnału telewizyjnego. Jest spółką, do której na równych prawach przynależą BBC, ITV, Channel 4, British Sky Broadcasting oraz operator satelitarny Arqiva.
  BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do niedawna zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.
  Telewizja publiczna – stacja telewizyjna (lub stacje telewizyjne), stanowiąca własność skarbu państwa, niebędąca – w odróżnieniu od telewizji komercyjnych – własnością prywatnego kapitału. Środek masowego przekazu ustawowo zobowiązany do szerzenia tzw. społecznej misji programowej, bowiem generowanie zysków nie jest jej podstawowym zadaniem. Dlatego też ramówki nadawców państwowych zawierają m.in.: programy kulturalne, magazyny przeznaczone dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz magazyny religijne. Nie oznacza to braku takiego programu w stacjach komercyjnych – np. w Polsce stacje komercyjne takie jak Telewizja Śląska, Religia.tv zawierają podobne programy. Z kolei np. TVP posiada stacje traktowane jako stricte komercyjne, kodowane mimo "misji programowej", np. TVP Sport.
  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.