• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BASE jumping

  Przeczytaj także...
  Yosemite Valley – dolina w łańcuchu górskim Sierra Nevada, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Ma ona długość 13 km i powierzchnię ok. 18 km². Dolina powstała w wyniku erozyjnej działalności lodowców górskich, które pojawiły się na tym terenie ok. 2-3 mln lat temu. Genezą taką odznaczają się również jeziora i wodospady, które występują na tym terenie. Skały, z których zbudowane są zbocza doliny, mają głównie pochodzenie plutoniczne.Kjerag - góra położona w Norwegii nad Lysefjordem, nieopodal miasta Forsand w okręgu Rogaland. Jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1100 metrów nad poziomem morza, jednakże najwięcej turystów przyciąga położony w jej północnej części uskok z przepaścią sięgającą 984 m. Rozciąga się z tego miejsca imponujący widok na błękitne wody Lysefjorden. Tuż obok znajduje się Kjeragbolten, zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz o objętości 5 m³. Po drugiej stronie znajduje się Preikestolen.
  Na mapach: 46°35′34,238″N 7°54′29,146″E/46,592844 7,908096 Lauterbrunnental – U-kształtna dolina w Oberlandzie Berneńskim, w miejscu gdzie Prealpy Szwajcarskie stykają się z Alpami Berneńskimi. Leży w kantonie Berno, w dystrykcie Interlaken, w gminie Lauterbrunnen w Szwajcarii. Główne skupiska ludności to miejscowości Lauterbrunnen, Wengen, Mürren, Gimmelwald, Stechelberg i Isenfluh.
  Building (budynek)
  Antenna (antena)
  Span (skok z wiaduktu)
  Earth (Ziemia – szczyt górski, ściana skalna)
  El Capitan w pasmie górskim Sierra Nevada – miejsce częstych skoków BASE

  BASE jumping (od angielskich słów building (budynek), antenna (antena), span (przęsło) i Earth (Ziemia)) – ekstremalny sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych z wieżowców, mostów, masztów, urwisk górskich i tym podobnych obiektów.

  Sierra Nevada - pasmo górskie w Ameryce Północnej, na obszarze Stanów Zjednoczonych, wchodzące w skład Kordylierów. Położone pomiędzy Doliną Kalifornijską na zachodzie i Wielką Kotliną na wschodzie. Długość pasma wynosi około 700 km.Wingsuiting, latanie w wingsuicie – sport ekstremalny, w którym skoczek ubrany w specjalny kombinezon skacze z dużej wysokości (z samolotu, szczytu urwiska, wysokiej budowli itp), a następnie szybuje. Lot kończy się otwarciem spadochronu i lądowaniem. Sport ten powstał w latach dziewięćdziesiątych, wraz z wynalezieniem odpowiedniego kombinezonu.

  Popularne miejsca skoków[ | edytuj kod]

 • Kjerag, Norwegia
 • Ściana Troli, Norwegia
 • Engelberg, Szwajcaria
 • Lauterbrunnental, Szwajcaria
 • El Capitan, Stany Zjednoczone
 • Glacier Point, Stany Zjednoczone
 • Half Dome, Stany Zjednoczone
 • New River Gorge Bridge, Stany Zjednoczone
 • Perrine Bridge, Stany Zjednoczone
 • Sasso Pordoi, Włochy
 • Angel Falls, Wenezuela
 • Jungfrau, Szwajcaria
 • Czynniki ryzyka[ | edytuj kod]

  Głównymi czynnikami ryzyka jest krótki czas, jaki skoczek ma na otwarcie spadochronu, oraz odległość dzieląca go podczas lotu od obiektu, z którego skacze. Nie bez znaczenia jest również to, że base jumper wyposażony jest na ogół tylko w jeden spadochron (posiadanie zapasowego jest często zbędne ze względu na krótki czas lotu). Kolejnym problemem jest samo lądowanie, które z reguły odbywa się na dość małej powierzchni.

  Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.El Capitan – formacja skalna o ponad kilometrowej wysokości położona w dolinie Yosemite, w środkowej Kalifornii. Ten granitowy monolit to jeden z najbardziej cenionych celów wspinaczkowych.

  Częstym czynnikiem powodującym śmierć spadochroniarzy jest nieprawidłowe ułożenie czaszy w plecaku i zgubna w skutkach pewność siebie. Ważnym czynnikiem jest też adrenalina, która powoduje pobudzenie organizmu i uśpienie czujności skoczka.

  Głównie spotyka się wypadki, których przyczyną są niedoskonałości sprzętu bądź nagłe zmiany warunków pogodowych.

  Jest to sport, w którym wiele zależy od przypadku, przez co liczba śmiertelnych wypadków osób rozpoczynających base jumping pokrywa się z liczbą doświadczonych skoczków.

  Walenstadt - miejscowość i gmina w Szwajcarii, kantonie Sankt Gallen, dystrykcie Sarganserland. Leży nad jeziorem Walensee.Jungfrau (w jęz. niemieckim: panna lub dziewica) – szczyt w Alpach Berneńskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii na granicy kantonów Berno i Valais. Na przełęcz Jungfraujoch, oddzielającą Jungfrau od sąsiedniego Möncha, prowadzi najwyżej położona w Europie kolejka zębata. Góra Jungfrau jest objęta rezerwatem, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO razem ze szczytem Bietschhorn oraz lodowcem Aletsch. Jungfrau zajmuje trzecie miejsce wśród wszystkich szczytów Alp Berneńskiech. Jest zbudowany z warstw łupków krystalicznych i granitów. Góruje nad doliną Lauterbrunnental, której dno znajduje się na wysokości 800-900 m. Jungfrau można zdobyć ze schronisk: Mönchsjochhütte (3657 m), Rottalhütte (2755 m) oraz Silberhornhütte (2663 m).

  Wypadki śmiertelne[ | edytuj kod]

  Poczynając od 11 kwietnia 1981 do 8 października 2010, zginęło co najmniej 158 skoczków uprawiających ten sport.

 • 26 marca 2009 we włoskich Dolomitach podczas kręcenia spotu reklamowego zginął Shane McConkey, uważany za pioniera ekstremalnego narciarstwa i znany z połączenia BASE jumpingu z narciarstwem.
 • 13 listopada 2009 w szpitalu w Zurychu zmarł w wyniku odniesionych obrażeń Ueli Gegenschatz, szwajcarski BASE jumper, paralotniarz i skydiver; kilkukrotny rekordzista świata. Dwa dni wcześniej wykonał skok z 88-metrowego wieżowca Sunrise Tower w Zurychu. Podmuch wiatru spowodował, że stracił kontrolę nad skokiem, a następnie z impetem uderzył w ziemię .
 • 16 maja 2015 w Yosemite Valley w wypadku podczas lotu w wingsuicie zginął Dean Potter.
 • 23 sierpnia 2018 w Walenstadt w Szwajcarii podczas lotu w wingsuicie zginął w wieku 38 lat Bartłomiej Kankowski, jeden z najbardziej doświadczonych skoczków spadochronowych w Polsce, były operator Jednostki Wojskowej GROM.
 • 20 sierpnia 2019 w Arabii Saudyjskiej podczas base jumpu zginął w wieku 38 lat naukowiec z Uniwersytetu Southampton, wykładowca astronautyki i badacz zaawansowanych napędów kosmicznych oraz projektant wingsuitów dr Angelo Grubišić.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wingsuiting
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kaskader z filmów o Jamesie Bondzie zginął w Dolomitach, Gazeta.pl [dostęp 18.11.2009]
  2. Ueli Gegenschatz ist tot, Tagesanzeiger.ch [dostęp 17.11.2009]
  3. BASE Fatality List, Splatula.com [dostęp 18.11.2009](ang.)
  4. Grayson Schaffer: Dean Potter Killed in BASE-Jumping Accident, Outside, 17 maja 2015
  5. Edyta Żemła: Blue Sky Przyjacielu…, Onet Wiadomości, 11 września 2018
  6. British Nasa scientist Angelo Grubisic, 38, dies in horror wingsuit jump in Saudi Arabia, The Sun, 22 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-24] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nagrania wideo z BASE jumpingu
 • Paralotniarstwo – sport i forma rekreacji polegająca na lataniu przy użyciu paralotni. Jest jednym z najpopularniejszych (szczególnie w Europie i Ameryce Południowej) sportów lotniczych. Paralotniarstwo jest często mylone z lotniarstwem. Zasadniczą różnicą jest brak sztywnych elementów konstrukcyjnych w paralotni.Dolomity (wł. Dolomiti, niem. Dolomiten) – pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch (znajdujące się w całości na ich terenie), leżące na terenie Południowych Alp Wapiennych (Alpy Wschodnie). Leży pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal (Val Pusteria) na północy. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Marmolada - 3342 m n.p.m. (masyw górujący nad okolicą), a następnie Antelao - 3263 m n.p.m., Tofany. Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to Tyrol Południowy, południowa część masywu leży na terenie prowincji Belluno, zachodnia - prowincji Trydent, północna - prowincji Bolzano. W 2009 roku Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dean Potter (ur. 14 kwietnia 1972 w New Hampshire, zm. 16 maja 2015 w Yosemite Valley) – amerykański wspinacz, miłośnik sportów ekstremalnych, w tym wspinaczki solowej, highline oraz skoków BASE. Dokonał wielu pierwszych przejść w Utah i Yosemite, wielokrotnie bił rekordy szybkości przejść słynnych dróg skalnych w dolinie Yosemite, w tym drogi The Nose na El Capitan. Był mężem amerykańskiej wspinaczki Steph Davis.
  Engelberg (pol. Anielska góra) (1020 m n.p.m.) – miejscowość położona w centralnej Szwajcarii (kanton Obwalden) u podnóża lodowca Titlis (3238 m n.p.m.) w Alpach Szwajcarskich. Miasto było, wraz z Rovaniemi, organizatorem nieoficjalnych Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 1984.
  Half Dome to granitowa formacja skalna w Parku Narodowym Yosemite w stanie Kalifornia w USA. Będąca jednym z najlepiej znanych widoków parku góra wznosi się 2693 m n.p.m. i 1444 m nad dnem doliny.
  Salto Angel (w języku pemon Kerepakupai Vená) – najwyższy wodospad świata (wpada do Río Churún, dopływu rzeki Caroni), położony w Wenezueli, na wyżynie La Gran Sabana. Jego wody wypływają ze stoku Płaskowyżu Auyantepui. Wysokość wodospadu wynosi ok. 979 metrów. Wysokość została ustalona przez National Geographic Society w 1949.
  Spadochroniarstwo – sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych, w których - zależnie od dyscypliny - ocenie podlega element składowy skoku, np. wykonywanie akrobacji w swobodnym spadaniu, wykonanie akrobacji na otwartej czaszy lub precyzja lądowania.
  Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.819 sek.