• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Błękitne Hawaje

  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Blue Hawaii – czternasty album Elvisa Presleya, który jest jednocześnie ścieżką dźwiękową z filmu Błękitne Hawaje. Wydany został 1 października 1961 roku przez RCA Victor Records (data jest sporna). Sesje nagraniowe odbyły się między 21 – 23 marca 1961 r. w studiu Radio Recorders w Hollywood. Album szybko odniósł ogromny sukces i na amerykańskiej liście bestsellerów był numerem jeden przez 20 tygodni, a przez 39 utrzymywał się w Top 10 listy magazynu Billboard 200.
  Podrap mnie w plecy – komedia muzyczna z 1966 r. w której główną rolę gra Elvis Presley. To jego trzeci i zarazem ostatni film nakręcony na Hawajach.

  Błękitne Hawaje (ang. Blue Hawaii) – film muzyczny z 1961 roku, którego akcja rozgrywa się na Hawajach. Główną rolę gra w nim Elvis Presley.

  Opis fabuły[]

  Chad Gates (Presley) zaraz po odbyciu służby w wojsku, wraca do domu na Hawaje. Do swojej deski surfingowej, kumpli z plaży i dziewczyny. Jego ojciec chce, by pracował w Wielkim Południowo – hawajskim Przedsiębiorstwie Owoców, ale Chad jest temu niechętny. Postanawia więc pracować jako przewodnik wycieczek w agencji swojej dziewczyny.

  Waikīkī (Waikiki, Waikiki Beach) – plaża na Hawajach, na południowym wybrzeżu wyspy Oʻahu w dzielnicy Honolulu o tej samej nazwie. Wzdłuż plaży mieści się wiele renomowanych hoteli, a cała dzielnica jest turystycznym centrum Hawajów.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Filmowe lokacje[]

  Duża część filmu została nakręcona w Coco Palms Resort na wschodnim wybrzeżu wyspy Kauaʻi. Kurort został opuszczony po huraganie Iniki w 1992 roku, ale teraz jest ponownie odbudowywany.

  Innym miejscem w którym kręcono film był punkt obserwacyjny Tantalus z którego rozciąga się widok na Honolulu. Chad i jego dziewczyna, Maile byli tam na pikniku.

  Sceny z domkiem Chada na plaży filmowano w Hanauma Bay, wulkanicznym kraterze, który jest połączony z otwartym morzem. To kilka mil od plaży Waikīkī.

  Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.Płonąca gwiazda (ang. Flaming Star) – amerykański film z 1960 roku, w reżyserii Dona Siegla. Główne role zagrali Elvis Presley i Steve Forrest. Jest to szósty film w karierze aktorskiej Presleya.

  Ścieżka dźwiękowa[]

   Osobny artykuł: Blue Hawaii.

  Pozostałe informacje[]

  W filmie wspomniane jest, że rodzice Chada mieszkają w Kāhala, jednej z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych części Honolulu. Z ich tarasu widoczna jest Diamond Head, rozciągająca się od plaży Waikīkī do centrum Honolulu. Jest to błąd, ponieważ Kāhala leży po drugiej stronie Diamond Head i nie widać stamtąd Waikīkī.

  Dziewczyny! Dziewczyny! Dziewczyny! jest amerykańskim filmem z 1962 roku, w reżyserii Normana Tauroga. Główne role grają w nim Elvis Presley, Stella Stevens oraz Jeremy Slate. Jest to dziewiąty film w karierze aktorskiej Presleya (szósty kolorowy).Angela Brigid Lansbury CBE (ur. 16 października 1925 w Londynie) – amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna brytyjskiego pochodzenia.

  „Błękitne Hawaje” to pierwszy z trzech filmów Presleya nakręcony na Hawajach. Później były jeszcze Dziewczyny! Dziewczyny! Dziewczyny! z 1962 roku i Podrap mnie w plecy z 1965.

  W 1961 roku kiedy film trafił na ekrany, Angela Lansbury, która zagrała matkę Elvisa, nie miała jeszcze 36 lat. Elvis Presley miał 26 lat. Lansbury powiedziała później, że ta rola była najgorszą w jej karierze.

  Ten film w pewnym sensie pokazał i ustanowił schemat jaki miał dominować w przyszłych filmach Presleya (kojarzone z pięknymi lokacjami i kobietami). Prawie wszystkie te muzyczne komedie były dobrze przyjęte przez publiczność, podczas gdy „poważniejsze” filmy takie jak Płonąca gwiazda, Dzikus z prowincji i Charro! nie zrobił większego wrażenia. Błękitne Hawaje były jednym z większych sukcesów Elvisa w jego filmowej karierze.

  Charro! – amerykański western z 1969 r. w którym główną rolę gra Elvis Presley. To jeden z ostatnich filmów fabularnych w jego aktorskiej karierze.Dzikus z prowincji (ang. Wild in the Country) – amerykański film z 1961 roku w reżyserii Philipa Dunne z udziałem Elvisa Presleya w roli głównej.

  Presley chcąc odegrać się na Akademii Nagród przerobił tytuł piosenki Bing Crosby’s i nagrał remake, który zdobył nagrodę Akademii. Przedstawił go młodej widowni, która nie pamiętała oryginalnej wersji. Nagranie „Can't Help Falling in Love” porównuje się do jego 10 najlepszych.

  Ścieżka dźwiękowa z Błękitnych Hawajów przez 79 tygodni była na listach przebojów, w tym 20 tygodni na pierwszym miejscu i sprzedała się w nakładzie ponad 2 milionów egzemplarzy.

  Obsada[]

 • Elvis Presley jako Chad Gates
 • Joan Blackman jako Maile Duval
 • Angela Lansbury jako Sarah Lee Gates
 • Nancy Walters jako Abigail Prentice
 • Jenny Maxwell jako Ellie Corbett
 • Pamela Austin jako Selena (Sandy) Emerson (as Pamela Kirk)
 • Darlene Tompkins jako Patsy Simon
 • Christian Kay jako Beverly Martin
 • Roland Winters jako Fred Gates
 • John Archer jako Jack Kelman
 • Howard McNear jako Mr. Chapman
 • Linki zewnętrzne[]

 • Błękitne Hawaje w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.