• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Błędów - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Mszczonów (dawn. gmina Piekary) - gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.Załuski – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów, w dolinie rzeki Mogielanki.
  Błędów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów, nad Mogielanką. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa radomskiego.

  Błędówgmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim. W gminie Błędów mieszkał światowej sławy malarz prof. Wojciech Fangor.

  Siedziba gminy to Błędów.

  Według danych z 1 czerwca 2010 gminę zamieszkiwało 7768 osób.

  Trzylatków-Parcela – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów.Gmina Mogielnica (dawn. miasto Mogielnica + gmina Borowe) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim.

  Struktura powierzchni[edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Błędów ma obszar 134,23 km², w tym:

 • użytki rolne: 90%
 • użytki leśne: 5%
 • Gmina stanowi 9,78% powierzchni powiatu.

  Demografia[edytuj kod]

  Dane z 1 czerwca 2010:

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Województwo radomskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Położone było w centralnej Polsce. Sąsiadowało z województwami: skierniewickim i piotrkowskim od zachodu, kieleckim i tarnobrzeskim od południa, lubelskim i siedleckim od wschodu oraz warszawskim od północy. W 1976 roku powierzchnia województwa radomskiego liczyła 7294 km² powierzchni i 682 000 mieszkańców.

  Według danych z roku 2008 średni dochód na mieszkańca wynosił 2207,54 zł.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Błędów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Bledow.png

  Sołectwa[edytuj kod]

  Annopol, Bielany, Błędów, Błogosław, Bolesławiec Leśny, Borzęcin, Bronisławów, Cesinów-Las, Czesławin, Dańków, Dąbrówka Nowa, Dąbrówka Stara, Fabianów, Głudna, Golianki, Goliany, Gołosze, Huta Błędowska, Ignaców, Jadwigów, Jakubów, Janki, Julianów, Kacperówka, Katarzynów, Kazimierki, Lipie, Łaszczyn, Machnatka, Machnatka-Parcela, Oleśnik, Nowy Błędów, Pelinów, Roztworów, Sadurki, Śmiechówek, Trzylatków Duży, Trzylatków Mały, Trzylatków-Parcela, Tomczyce, Wilcze Średnie, Wilhelmów, Wilkonice, Wilków Drugi, Wilków Pierwszy, Wólka Dańkowska, Wólka Gołoska, Wólka Kurdybanowska, Zalesie, Załuski, Ziemięcin, Zofiówka.

  Gmina Belsk Duży (dawn. gmina Belsk) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim. W latach 1918-1939, 1945-1954 i 1972-1975 gmina Belsk Duży należała do województwa warszawskiego.Trzylatków Mały – część wsi Trzylatków Duży w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów.

  Miejscowości niesołeckie: Potencjanów, Sakówka.

  Sąsiednie gminy[edytuj kod]

  Belsk Duży, Biała Rawska, Mogielnica, Mszczonów, Pniewy, Sadkowice

  Przypisy

  Gmina Biała Rawska – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Gmina Sadkowice (dawn. gmina Lubania) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.
  Bolesławiec Leśny – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Janki – nieoficjalna nazwa części wsi Jadwigów w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów.
  Wilków Pierwszy – (niem. Wolfen Eins) także: Wilków – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów.
  Bielany – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Błędów. Przez wieś przepływa rzeka Mogielanka. Wieś Bielany jest częścią tzw. Błędowskiego Sadu, który jest największy w Europie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.