• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Azyl dla zwierząt

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Holsworthy – miasto w Wielskiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon, w dystrykcie Torridge przy granicy z Kornwalią. Leży nad rzeką Deer, dopływem Tamar. Populacja miasta wynosi 2256 osób. W mieście działa jedyne centrum fermentacji anaerobowej w kraju, zmieniając obornik z fermy bydła w biogaz.
  Tom Regan (ur. 28 listopada 1938 w Pittsburghu) – amerykański filozof specjalizujący się w teorii praw zwierząt. Były profesor Uniwersytetu Stanowego w Północnej Karolinie, gdzie uczył od 1967 do 2001, kiedy to przeszedł na emeryturę. Jest zwolennikiem teorii praw zwierząt opartej na prawach, w przeciwieństwie do Petera Singera korzystającego z filozofii utylitarystycznej.
  Azyl prowadzony przez organizację Farm Sanctuary w stanie Nowy Jork, USA

  Azyl dla zwierząt – zakład, do którego sprowadza się zwierzęta, by zapewnić im opiekę przez resztę życia. W przeciwieństwie do schronisk dla zwierząt, azyle nie starają się o to, aby wszystkimi zwierzętami zaopiekowali się docelowi opiekunowie, zamiast tego utrzymują każde zwierzę do jego naturalnej śmierci. Przykładami takich organizacji są: Qolas Animal Sanctuary w Holsworthy (Wielka Brytania), Redwings Horse Sanctuary w Norfolk (Wielka Brytania), The Donkey Sanctuary w Whiteley Bank (Wielka Brytania), a w Polsce – Przytulisko Fundacji Bernardyn w Anielinie.

  Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).Schronisko dla zwierząt – placówka przeznaczona dla bezdomnych zwierząt domowych (głównie psów i kotów), w której otoczone są one podstawową opieką.

  Przypisy

  1. Tom Regan, Jaulas Vacías – El Desafío de los Derechos de los Animales, Publicado por Fundación Altarriba, Barcelona 2006 (ISBN 84-611-0672-5 oraz ISBN 978-84-611-0672-1), s. 111
  2. Bernardyn. Fundacja Zwierząt Skrzywdzonych (pol.). [dostęp 2012-11-08].

  Bibliografia[]

 • American Sanctuary Association – About American Sanctuary Association (ASA) (dostęp: 01.04.2011)

 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Whiteley Bank – osada w Anglii, na wyspie Wight. Leży 9 km na południowy wschód od miasta Newport i 124 km na południowy zachód od Londynu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.