• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Azyl - film 2002

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Azyl (tytuł oryginalny Panic Room) – amerykański thriller z 2002 roku w reżyserii Davida Finchera.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Meg Altman, świeżo rozwiedziona kobieta, przeprowadza się wraz z 11-letnią córką, Sarah do nowego mieszkania. W mieszkaniu tym mieści się specjalnie zamontowany "azyl" - pokój zbudowany z betonowych ścian, ze stalowymi drzwiami, z własną wentylacją , linią telefoniczną oraz systemem monitorów pokazujących sytuację w każdym zakątku domu. Pierwszej nocy po wprowadzeniu się do nowego lokum Meg z córką do mieszkania tego włamuje się trzech bandytów, którzy chcą ukraść pieniądze pozostawione przez poprzedniego właściciela w sejfie mieszkania. Włamywacze nie wiedzą, że do domu wprowadzili się nowi mieszkańcy. Meg wraz z córką w ostatniej chwili ukrywa się w "azylu". Nie może jednak wezwać pomocy, gdyż nie zdążyła uruchomić linii telefonicznej pokoju. Bandyci nie zamierzają się poddać, a sejf z pieniędzmi znajduje się właśnie w pokoju-azylu.

  Kristen Jaymes Stewart (ur. 9 kwietnia 1990) – amerykańska aktorka, powszechnie znana przede wszystkim z roli Belli Swan w serii Zmierzch. Stewart wystąpiła ponadto w takich produkcjach, jak m.in.: Azyl (2002), Ucieczka w milczenie (2004), Zathura (2005), W świecie kobiet (2007), The Runaways (2010) oraz Królewna Śnieżka i Łowca (2012). W 2010 roku została nagrodzona statuetką Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) dla wschodzącej gwiazdy.Forest Steven Whitaker (ur. 15 lipca 1961 w Longview w Teksasie) – aktor amerykański. Sporadycznie zajmuje się także produkcją i reżyserią. Za rolę ugandyjskiego dyktatora Idi Amina w filmie „Ostatni król Szkocji” otrzymał wiele prestiżowych nagród filmowych, w tym Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Został czwartym Afroamerykaninem, który zdobył statuetkę Akademii Filmowej dla najlepszego aktora; jego poprzednicy to: Sidney Poitier, Denzel Washington i Jamie Foxx.

  Burnham, wiedząc że w domu są właściciele, chce odejść, lecz Junior namawia go, aby został. Burnham wpada na pomysł, żeby wypełnić pokój gazem, jednak to Raoul wykonuje ten plan. Meg próbuje zatkać wloty powietrza za pomocą taśmy klejącej – bez skutku. Sarah znajduje rurę z czystym powietrzem, dzięki której ona i jej matka oddychają. Meg decyduje podpalić gaz żeby go usunąć. Eksplozja gazu ciężko parzy ramię Juniora, podczas gdy wewnątrz "azylu" eksplozja nastąpiła tuż przy suficie, nie parząc Meg i Sarah.

  David Fincher (ur. 28 sierpnia 1962 w Denver) – amerykański reżyser i producent filmowy. Jest zdobywcą Złotego Globu, za swoją twórczość był również dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej. Jodie Foster, właśc. Alicia Christian Foster (ur. 19 listopada 1962 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, reżyserka i producentka filmowa, zdobywczyni dwóch Oscarów i wielu nominacji do nagród aktorskich (Złoty Glob, David di Donatello Award, British Academy of Film and Television Arts Award i inne).

  Meg próbuje skontaktować się z sąsiadem za pomocą latarki i włamuje się do głównej sieci telefonicznej – udaje się jej dodzwonić do byłego męża Stephena, zanim linia zostaje odcięta. Sarah, cierpiąca na cukrzycę, dostaje ataku spowodowanego hipoglikemią, a jej awaryjna strzykawka z glukagonem znajduje się w lodówce w jej pokoju. Junior rezygnuje z pieniądzy znajdujących się w sejfie i próbuje opuścić dom, ale Raoul zabija go strzałem w głowę. Zmusza też Burnhama, żeby doprowadził napad do zamierzonego celu. W tym czasie Stephen przyjeżdża do posesji. Po wejściu do domu zostaje pobity do nieprzytomności przez Raoula. Meg w desperacji decyduje się otworzyć drzwi "azylu". Gdy wychodzi, napada na nią Raoul. Walka kończy się, gdy stalowe drzwi miażdżą rękę Raoula, zamykając jego i Burnhama w "azylu" razem z córką Meg. Sama Meg zostaje na zewnątrz z pistoletem Raoula. Burnham, kierując się ludzkim odruchem, daje Sarah zastrzyk za pomocą strzykawki, którą Meg zdążyła wrzucić do pokoju przed zamknięciem się drzwi.

  Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne.Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).

  Wkrótce pojawia się dwóch policjantów, gdyż Stephen zadzwonił na policję przed wejściem do domu. Policjanci wchodzą do domu i zastają w domu Meg. Raoul szantażuje Meg groźbą zabicia jej córki, podczas gdy Burnham bierze się do otwierania sejfu. Meg okłamuje policjantów, którzy opuszczają dom. Raoul i Burnham, mając w rękach 22 miliony dolarów, próbują wyjść z "azylu" mając Sarah za zakładnika. Jednak Meg i ranny Stephen ich atakują. Po męczącej walce Burnham ucieka, podczas gdy Raoul zamierza zabić Meg dużym młotem. Burnham, słysząc krzyk Meg, wraca do domu i zabija Raoula. Wtedy wracają też policjanci, gdyż wcześniejsze zachowanie Meg wydało im się podejrzane. Na widok policjantów Burnham poddaje się, rzucając pieniądze na wiatr. Oświadcza, że uczestniczył w napadzie tylko dlatego, że jego córka umiera na raka. Przed końcem filmu pokazane jest, że Meg i Sarah przeglądają w gazecie ogłoszenia, żeby znaleźć nowy dom.

  Hipoglikemia (inaczej niedocukrzenie) (łac. hypoglycaemia) – stan, w którym ilość glukozy we krwi (poza żyłą wrotną) spada poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l). Pełnoobjawowa hipoglikemia występuje zwykle przy stężeniu poniżej 2,2 mmol/l (40 mg/dl) jednak pierwsze objawy rozpoczynają się zazwyczaj przy stężeniu poniżej 2,8 mmol/l (50 mg/dl), a u cukrzyków nawet przy wyższych wartościach. Hipoglikemia może być przyczyną śmierci.Jared Joseph Leto (ur. 26 grudnia 1971 w Bossier City w Luizjanie) – amerykański aktor, reżyser, model, wokalista i gitarzysta zespołu 30 Seconds to Mars.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Jodie Foster jako Meg Altman
 • Forest Whitaker jako Burnham
 • Dwight Yoakam jako Raoul
 • Jared Leto jako Junior
 • Kristen Stewart jako Sarah Altman
 • Patrick Bauchau jako Stephen
 • Ann Magnuson jako Lidia Lynch
 • Andrew Kevin Walker jako sąsiad
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Azyl w bazie IMDb (ang.)
 • Azyl w bazie Filmweb
 • Dwight David Yoakam (ur. 23 października 1956 w Pikeville w stanie Kentucky, USA) - amerykański piosenkarz, aktor i reżyser. Znany przede wszystkim w latach 80. W swojej karierze nagrał ponad 21 albumów, przynajmniej 30 jego piosenek gościło w rankingu magazynu Billboard Hot Country Songs, sprzedał także ponad 25 milionów egzemplarzy swoich płyt. Pięć z jego długogrających albumów utrzymywało się na pierwszym miejscu rankingu Billboard, poza tym w dorobku Yoakama znalazło się 12 złotych i 9 platynowych albumów.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.