• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Azuero

  Przeczytaj także...
  Las Tablas – miasto w południowej Panamie, położone na półwyspie Azuero, kilka kilometrów od wybrzeża Zatoki Panamskiej. Ośrodek administracyjny prowincji Los Santos.Zatoka Panamska (hiszp. Golfo de Panamá) - zatoka Oceanu Spokojnego u południowych wybrzeży Panamy. Jej szerokość wynosi około 185-250 km. Głębokość dochodzi do 200 m.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Zdjęcie satelitarne półwyspu Azuero

  Península de Azueropółwysep w południowej Panamie, który od zachodu i południa oblewają wody Oceanu Spokojnego, a od wschodu Zatoki Panamskiej.

  Obszar półwyspu został silnie przekstałcony przez rolnictwo, głównie uprawy plantacyjne bananów i trzciny cukrowej oraz hodowlę bydła. Niewielkie zachowane obszary naturalnej roślinności chronione są w dwóch parkach narodowych: Cerro Hoya i Sarigua. Obszar półwyspu jest górzysty, najwyższy szczyt Cambutal osiąga 2164 m n.p.m.

  Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.Chitré - miasto w Panamie, położone u nasady półwyspu Azuero, około 7 km od wybrzeża Zatoki Panamskiej. Ośrodek administracyjny prowincji Herrera.

  Pod względem administracyjnym półwysep podzielony jest między prowincje: Los Santos (część południowo-wschodnia), Herrera (część północno-wschodnia) i Veraguas (część zachodnia). Ważniejsze miasta na półwyspie Azuero to: Chitré (39,9 tys.) i Las Tablas (8,7 tys.)

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Informacje turystyczne o półwyspie Azuero
 • Herrera – prowincja w środkowej części Panamy. Stolica: Chitré. Ludność: 109 955 (2010), powierzchnia: 2 340,7 km². Najmniejsza prowincja Panamy. Położona jest nad Oceanem Spokojnym. Od zachodu graniczy z prowincją Veraguas, od północy z prowincją Coclé, od południa z prowincją Los Santos. Klimat tropikalny. Gospodarka: uprawa trzciny cukrowej, hodowla bydła, przemysł spożywczy, drobny przemysł i usługi. Wskaźnik rozwoju społecznego HDI: 0,732 (wysoki).Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Veraguas – prowincja w zachodniej części Panamy. Stolica: Santiago de Veraguas. Ludność: 226 991 (2010), powierzchnia: 10 629,6 km². Jedyna prowincja Panamy, która graniczy z Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym równocześnie. Gospodarka: rolnictwo: uprawa trzciny cukrowej, bananów, ryżu i kukurydzy oraz usługi: w tym bankowość. Wskaźnik rozwoju społecznego HDI: 0,677 (średni).
  Los Santos – prowincja w środkowej części Panamy. Stolica: Las Tablas. Ludność: 89 592 (2010), powierzchnia: 3 809,4 km². Położona jest na półwyspie Azuero nad Oceanem Spokojnym. Od zachodu graniczy z prowincją Veraguas, od północy z prowincją Herrera. Klimat tropikalny, w górach umiarkowany. Gospodarka: hodowla bydła, rolnictwo, wydobycie soli, drobny przemysł tekstylny. Wskaźnik rozwoju społecznego HDI: 0,751 (wysoki).
  Cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum L.) – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Zwyczajowo nazywana jest trzciną cukrową, mimo że z biologicznego punktu widzenia jest to nazwa nieprawidłowa, roślina nie należy bowiem do rodzaju trzcina, lecz rodzaju cukrowiec. Prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Uprawiana jest wszędzie w strefie tropikalnej.
  Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Banan (Musa L.) – rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący około 80 gatunków. Przedstawiciele są typowymi przedstawicielami flory międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców. Słowo banan pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa banan, co oznacza palec, lub afrykańskiego języka wolof, w którym rośliny te określa się mianem banaana.
  Park narodowy – forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata; obszar powołany przez władzę szczebla krajowego celem ochrony występującej tam przyrody ożywionej (rzadziej np. cech krajobrazu, także kulturowego), na którym prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd., jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.
  Bydło, rogacizna – ogólna nazwa zwierząt hodowlanych z rodziny krętorogich hodowanych celem uzyskania mleka, mięsa, tłuszczu, skóry oraz siły pociągowej.

  Reklama