• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Azjatycki wyścig kosmiczny  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Chang’e 2 (chin. trad. 嫦娥二號; chin. upr. 嫦娥二号; pinyin Cháng’é èr hào) - chińska sonda kosmiczna; sztuczny satelita Księżyca. Druga sonda w ramach chińskiego programu badań Księżyca (program Chang’e). Start sondy nastąpił 1 października 2010 r. Po zakończeniu misji na orbicie wokółksiężycowej Chang’e 2 został skierowany na orbitę wokół punktu L2 układu Ziemia - Słońce, a następnie w kierunku planetoidy (4179) Toutatis, obok której sonda przeleciała w grudniu 2012 r., wykonując zdjęcia o wysokiej rozdzielczości.Fobos-Grunt (ros. Фобос-Грунт) – rosyjska sonda kosmiczna przygotowana przez agencję Roskosmos. Zadaniem misji było lądowanie na powierzchni Fobosa, większego z dwóch księżyców Marsa, w celu pobrania próbek gruntu i dostarczenia ich na Ziemię. Fobos-Grunt miał też przetransportować na orbitę wokółmarsjańską chińską sondę Yinghuo-1. Z powodu awarii po starcie sonda pozostała na niskiej orbicie wokółziemskiej i w dniu 15 stycznia 2012 roku spłonęła w atmosferze Ziemi.

  Najbogatsze i najbardziej rozwinięte technologicznie kraje Azji włączają się do prac nad badaniami kosmosu oraz jego komercyjnym wykorzystaniem. Chociaż programy kosmiczne tych państw są prowadzone na skalę mniejszą niż w Stanach Zjednoczonych czy Rosji, stanowią one jednak ważny czynnik polityczny i prestiżowy, dlatego kraje azjatyckie konkurują pomiędzy sobą w osiągnięciach w technice kosmicznej. Poszczególne programy prowadzone są ze środków państwowych za pośrednictwem rządowych agencji kosmicznych.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Akatsuki (jap. あかつき – świt) — sonda kosmiczna wystrzelona w ramach japońskiego programu kosmicznego, która miała stać się sztucznym satelitą Wenus. Głównym zadaniem sondy było prowadzenie badań struktury i dynamiki atmosfery planety. Sonda została wystrzelona 20 maja 2010, na orbitę Wenus miała wejść 7 grudnia 2010, lecz, z powodu awarii, wejście na orbitę nie powiodło się. Sonda pozostała jednak w znacznym stopniu sprawna; JAXA planuje ponowić próbę wejścia na orbitę przy następnym zbliżeniu do planety w 2015 roku.

  Zanim pierwsze kraje Azji za pomocą własnych rakiet nośnych umieściły w 1970 roku na orbitach swoje sztuczne satelity Ziemi, zdołały tego dokonać następujące kraje: Związek Radziecki (1957), USA (1958) i Francja (1965). W 1970 roku uczyniły to Japonia i Chiny.

  Rakieta H-II przed Centrum Lotów Kosmicznych w Tsukubie

  Później orbitę samodzielnie osiągnęły również Wielka Brytania (1971), Izrael (1988) oraz Iran (2009), zaś Ukraina została mocarstwem kosmicznym przejmując po Związku Radzieckim zakłady produkujące rakiety Cyklon i Zenit. Wielka Brytania z wyścigu kosmicznego dawno się wycofała, a europejskie ambicje w tym względzie przejęła w 1979 roku Europejska Agencja Kosmiczna ESA bazując na znaczących osiągnięciach francuskich.

  Mir (ros. Мир, pol. pokój) – zbudowana przez Związek Radziecki załogowa stacja orbitalna, która od wystrzelenia jej pierwszego modułu w 1986, do jej kontrolowanej deorbitacji w 2001, okrążała Ziemię poruszając się po niskiej orbicie okołoziemskiej. W pierwszych latach swojego istnienia Mir był używany tylko przez ZSRR i współpracujące z nim państwa w ramach programu Interkosmos. Po rozpadzie ZSRR na stację zaczęli latać również astronauci innych narodowości, w tym ze Stanów Zjednoczonych.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.

  Budżety poszczególnych krajowych programów kosmicznych należy w powyższym zestawieniu traktować jako bardzo szacunkowe, ponieważ sposób podawania budżetu w różnych krajach jest różny, podobnie jak możliwości nabywcze amerykańskiego dolara.

  Jeśli idzie o największe osiągnięcia krajów, to zwraca uwagę zarówno duża częstotliwość startów chińskich rakiet z rodziny Chang Zheng (pod tym względem Chiny dorównują Stanom Zjednoczonym) i rozwijający się program załogowy Shenzhou, jak i mocna pozycja Japonii w astronautyce załogowej, opartej głównie na współpracy przy wykorzystaniu i utrzymywaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Projekt Chang’e – ogłoszony w 2003 roku chiński program bezzałogowych i załogowych badań Księżyca. Przewiduje on realizację trzech etapów do 2020 r.:

  Podejrzewa się, że w niektórych przypadkach programy kosmiczne mogą stanowić przykrywkę dla programów militarnych. Specyficzna jest sytuacja Kazachstanu, który po rozpadzie Związku Radzieckiego stał się właścicielem kosmodromu Bajkonur i na tej bazie próbuje rozwijać własny program kosmiczny, np. wspólnie z Rosją budując stanowisko startowe Bajterek dla przyszłych rakiet Angara.

  Dōng Fāng Hóng I (chiń. 东方红一号, znany również ponad nazwą "Chiny 1") - pierwszy chiński satelita, wystrzelony 24 kwietnia 1970 roku. Ważył 173 kg i był cięższy niż pierwsze satelity innych państw (m.in. Sputnik). Niósł nadajnik radiowy emitujący pieśń Wschód jest czerwony, której nazwa stała się również nazwą samego satelity.Shenzhou 6 (chin.: 神舟六号 - dosłownie "Boski Okręt", bądź "Niebiański Statek") - drugi chiński załogowy statek i lot kosmiczny.

  Spis treści

 • 1 Największe azjatyckie potęgi kosmiczne
 • 1.1 Japonia
 • 1.1.1 Program załogowy
 • 1.1.2 Eksploracja Układu Słonecznego
 • 1.1.3 Rakiety nośne
 • 1.2 Chiny
 • 1.2.1 Program załogowy
 • 1.2.2 Księżyc
 • 1.2.3 Mars
 • 1.2.4 Rakiety nośne
 • 1.3 Indie
 • 1.4 Pozostałe kraje
 • 2 Obszary rywalizacji
 • 2.1 Astronautyka załogowa
 • 2.2 Orbitery Księżyca
 • 2.3 Miękkie lądowanie na Księżycu
 • 2.4 Orbitery Marsa
 • 2.5 Orbitery Wenus
 • 2.6 Miękkie lądowanie na planetoidzie
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.Tiangong 1 (chiń. 天宫, Pałac Niebiański) – chiński statek kosmiczny (moduł orbitalny) umieszczony na orbicie w ramach programu Tiangong, określany przez chińskie media jako pierwsza chińska stacja orbitalna. Oficjalna prezentacja Tiangong 1 odbyła się w styczniu 2009 r. Umieszczenie modułu Tiangong 1 na orbicie nastąpiło 29 września 2011.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Chang Zheng 5 (chin.: 长征 5) (Długi Marsz 5), (nazwa skrócona: CZ-5) - projektowana chińska ciężka rakieta nośna, która będzie służyła do wynoszenia na orbitę wokółziemską dużych obiektów, m.in. załogowych stacji orbitalnych. Planowany udźwig rakiety będzie wynosił do 25 000 kg na niską orbitę okołoziemską - LEO oraz do 14 000 kg na orbitę geostacjonarną - GTO. Pierwszy start ma odbyć się w 2014 r. z kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan.
  Chińska stacja orbitalna – planowana, wielomodułowa załogowa stacja orbitalna, przewidziana do umieszczenia na orbicie przez Chińską Republikę Ludową około 2020 roku. Stacji nie nadano jeszcze nazwy. Chiński program kosmiczny jest realizowany przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną (CNSA) – instytucję rządową, jednak program załogowy jest administrowany i realizowany przez China Manned Space Engineering Office (CMSEO) – instytucję podległą wojsku.
  Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Sojuz (ros. Союз, "związek, zjednoczenie, sojusz") – nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 r. Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.
  Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) – międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.
  Kaguya (jap. かぐや – nazwa pochodzi od imienia księżycowej księżniczki z japońskiej baśni), do czerwca 2007 r. oficjalnie określana nazwą SELENE (ang. SELenological and ENgineering Explorer) – japońska sonda kosmiczna. Sztuczny satelita Księżyca. Sonda składała się z głównego orbitera i dwóch subsatelitów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.