• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Azaz

  Przeczytaj także...
  Wielcy Seldżucy, od: Seldżucy (tur. Selçuklular, aze. Səlcuqlar pers. سلجوقيان (Saldżughijân), arab. سلجوق (Saldżuk) / السلاجقة (al-Saladżika) – dynastia panująca w państwie założonym przez przywódców Turków Seldżuckich w XI wieku, albo nazwa tego państwa. Przymiotnik "wielcy" nadano jej, żeby odróżnić ją od innych dynastii wywodzących się z rodu Seldżukidów panujących w państwach powstałych w wyniku rozpadu sułtanatu Wielkich Seldżuków. Czasami określenie "Wielki Seldżuk" stosuje się jako nazwę własną, zastrzeżoną jedynie dla pierwszych trzech członków dynastii.Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).
  Hrabstwo Edessy – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej na terenie obecnej Turcji i Iraku.

  Azaz (arab. ‏أعزاز‎) – miasto w Syrii, w muhafazie Aleppo, w pobliżu granicy z Turcją. W spisie ludności w 2004 roku liczyło 31 623 mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  W okresie krucjat miasto należało do Hrabstwa Edessy. W 1125 roku stoczona została bitwa pod Azaz, w której chrześcijanie pokonali Seldżuków.

  Wojna domowa w Syrii[ | edytuj kod]

  Od wczesnej fazy syryjskiej wojny domowej w mieście działały uzbrojone grupy antyrządowe. W lipcu 2012 roku Azaz zajęła Wolna Armia Syrii, w 2013 roku Państwo Islamskie, następnie znów Wolna Armia Syrii. Od 2015 roku okolica ta znalazła się pod wpływem Turcji, która zorganizowała w mieście sprzyjające jej bojówki.

  Wolna Armia Syrii (arab. الجيش السوري الحر, Al-Jayš Al-Suri Al-Ḥurr) – główny uzbrojony podmiot operacyjny syryjskiej opozycji walczący w wojnie domowej. W dużej mierze jego trzon stanowią dezerterzy z armii syryjskiej. Powstanie WAS ogłosił 29 lipca 2011 za pośrednictwem filmu umieszczonego w internecie pułkownik Rijad al-Asad oświadczając, że demonstranci występujący przeciwko władzy prezydenta Baszara al-Asada mogą liczyć na ich pełne wsparcie w realizowaniu celu którym jest obalenie panującego reżimu. Przez syryjski reżim uważana za ugrupowanie terrorystyczne.Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

  7 stycznia 2017 w zamachu bombowym w Azazie zginęło 60 osób.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. نتائج تعداد السكان والمساكن لعام 2004 على مستوى المدينة/قرية [zarchiwizowane z adresu 2017-12-25] (arab.).
  2. Повстанцы отчитались о победе в битве за сирийский город Аззаз, Polit.ru, 19 lipca 2012 (ros.).
  3. Oliver Holmes, Al Qaeda splinter group withdraws from Syrian town near Turkey, Reuters, 28 lutego 2014 [zarchiwizowane z adresu 2016-03-12] (ang.).
  4. Dick Marlin, FSA alliance pushes back against Islamic Front, Daily Star, 17 grudnia 2013 [zarchiwizowane z adresu 2019-03-28] (ang.).
  5. Erin Banco, Turkey, US, Syrian ISIS-Free Safe Zone: Turkmen Brigades Move Into Syria, Al-Nusra Moves Out, Soldiers Say, International Business Times, 11 sierpnia 2015 (ang.).
  6. Car bomb kills at least 60 in Syria’s Azaz, Al Arabiya English, 7 stycznia 2017 (ang.).
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Państwo Islamskie (IS; wcześniej Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, arab. الدولة الاسلامية في العراق والشام, Ad-Daula al-Islamijja fi al-Irak wa-asz-Szam; ang. Islamic State of Iraq and Sham – ISIS lub Islamic State of Iraq and the Levant – ISIL) – salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat istniejący na terenie Iraku i Syrii. Celem ugrupowania, które jest spadkobiercą sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu. 29 czerwca 2014 roku ugrupowanie proklamowało na ziemiach okupowanych powstanie kalifatu pod nazwą „Państwo Islamskie”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Aleppo (arab. ممُحافظة حلب) – jedna z 14 jednostek administracyjnych pierwszego rzędu (muhafaza) w Syrii. Jest położona w północnej części kraju. Graniczy od wschodu z muhafazą Rakka, od południa z muhafazą Hama, od zachodu z muhafazą Idlib a od północy z państwem tureckim.
  Bitwa pod Azaz – bitwa pomiędzy siłami łacinników na Wschodzie a Turkami Seldżuckimi z Syrii i Mosulu, mająca miejsce 11 czerwca 1125 roku, zakończona zwycięstwem chrześcijan.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.