• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Axé - muzyka

  Przeczytaj także...
  Ivete María Dias de Sangalo Cady (urodzona 27 maja 1972 w Juazeiro, Bahia) jest brazylijską wykonawczynią muzyki Axé i MPB, piosenkarką kompozytorką i aktorką. Wydała sześć albumów z zespołem Banda Eva i siedem albumów solowych, co uczyniło ją jedną z najpopularniejszych współczesych piosenkarek w Brazylii. Jej muzyka jest również znana w Portugalii. W trakcie swojej kariery otrzymała 14 nominacji do Latin Grammy Awards. Wygrała tę nagrodę dwa razy w swojej karierze.Hałas – dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako: "bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Reakcja na hałas w dużym stopniu zdeterminowana jest nastawieniem psychicznym. Na ochronę przed hałasem organizm zużywa ogromne ilości energii. Do hałasu nie można się przyzwyczaić i jeśli nawet nie odbieramy go świadomie, to "zawsze przeżywamy go najgłębiej", a zamiast przyzwyczajenia co najwyżej następuje "adaptacja patologiczna". Przyczyną hałasu mogą być dźwięki zarówno intensywne, jak również wszelkiego rodzaju niepożądane dźwięki wpływające na tło akustyczne, uciążliwe z powodu długotrwałości, jak na przykład stały odgłos pracujących maszyn lub muzyki.
  Axé (wymowa: Aszé, z języka joruba: Àse - w brazylijskich religiach afroamerykańskich (candomblé, batuque, umbanda): siła, energia natury, również siła ponadnaturalna.
  Ivete Sangalo - piosenkarka śpiewająca w stylu axé

  Axé — styl muzyki brazylijskiej zapoczątkowanym w Salvador da Bahia na północnym wschodzie Brazylii.

  Pierwotnie axé było rytualnym pozdrowieniem w lokalnych religiach candomblé i umbanda, oznaczało "pozytywną energię", a także było używane jako określenie świątyni candomblé. Później stało się negatywnym określeniem hałaśliwej muzyki bahijskiego karnawału.

  Kiedy Daniela Mercury, wydawszy album „Canto da Cidade” w 1992 roku stała się znana w całej Brazylii, przyjęła się nazwa axé jako ogólne określenie muzyki Salvadoru.

  Przemysł muzyczny, przemysł fonograficzny – dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności związanej z produkcją muzyki.Muzyka brazylijska – w porównaniu z tradycyjną muzyką innych państw, jest wyjątkowo zróżnicowana, co jest spowodowane otwarciem od samego początku na wpływy z zewnątrz. Odznacza się także powszechnym łączeniem elementów folklorystycznych i współczesnych.

  Przemysł muzyczny wydawał w latach 90. XX wieku liczne utwory z tego nurtu. „Fala axé” przetoczyła się przez Brazylię z punktem kulminacyjnym w 1998 roku i spopularyzowała zespoły grające ten gatunek w całym kraju.

  Axé jest także brazylijskim imieniem męskim.

  Zespoły grające axé[]

 • Ara Ketu
 • Asa de Águia
 • Banda Eva
 • Baraká
 • Chiclete com Banana
 • É o Tchan
 • Terra Samba
 • Piosenkarze axé[]

 • Daniela Mercury
 • Ivete Sangalo
 • Margareth Menezes
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).Salvador da BahiaSalvador, Bahia, trzecie co do wielkości (po São Paulo i Rio de Janeiro) miasto we wschodniej Brazylii. Historyczna, pełna nazwa miasta to São Salvador da Baía de Todos os Santos (Święty Wybawca z Zatoki Wszystkich Świętych), gdyż miasto leży nad Zatoką Wszystkich Świętych. Stolica stanu Bahia, ważny port nad Oceanem Atlantyckim. Miasto było do 1763 roku stolicą portugalskiej Brazylii. Nazwa Bahia do połowy 20 wieku była zamiennikiem nazwy miasta. Jest tu siedziba arcybiskupa São Salvador da Bahia - prymasa Brazylii, są dwa uniwersytety, instytut kakao, ogród zoologiczny i botaniczny. Jest uznanym międzynarodowo centrum handlowym i gospodarczym z rafinerią ropy naftowej, przemysłem przetwórstwa bawełny, tytoniu, kakao i cukru. Salvador jest położony na różnych poziomach łańcucha górskiego, który dzieli miasto na tzw. miasto górne (cidade alta) i o 70 m niżej położone miasto dolne (cidade baixa). Z jednej do drugiej części miasta można się dostać używając windy Lacerda, miejskiej kolejki linowej Plano Inclinado Gonçalves lub jednej z wielu linii autobusowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.
  Umbanda (w języku bantu: sztuka leczenia, magia) - kult afroamerykański, rozpowszechniony w Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza w Brazylii, łączący elementy wierzeń afrykańskich, europejskiego okultyzmu i spirytyzmu. Wyznawcy umbandy wierzą w siły dobra i są przekonani, że duchy zmarłych uczestniczą w ich spotkaniach dokonując uzdrowień i przepowiadając przyszłość.
  Candomblé to religia afroamerykańska, praktykowana głównie w Brazylii, a także w sąsiednich krajach. Nazwy religii pochodzą z języka joruba.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.