• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Awraham Derori

  Przeczytaj także...
  Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.
  Irgun Cwai Leumi (hebr. ארגון צבאי לאומי, "Narodowa Organizacja Zbrojna"), w skrócie Ecel – żydowska nielegalna, podziemna organizacja zbrojna działająca w Brytyjskim Mandacie Palestyny w oparciu o metody terrorystyczne w latach 1931-1948, po odłączeniu się od paramilitarnej organizacji Hagana.

  Awraham Refa’el Derori (urodzony jako Abram Koziński) (ur. 23 maja 1919 w Łodzi, zm. 20 sierpnia 1964) – izraelski polityk, członek Knesetu z ramienia partii Herut.

  Brytyjski Mandat Palestyny (arab. الانتداب البريطاني على فلسطين; hebr. המנדט הבריטי על פלשתינה א”י; ang. The British Mandate for Palestine), czasami nazywany Mandatem Palestyny – terytorium mandatowe istniejące w latach 1922-1948, utworzone z części terytoriów byłego Imperium osmańskiego na Bliskim Wschodzie.Piąta alija – masowa imigracją Żydów pobudzonych ideami syjonizmu do Palestyny, która trwała w latach 1931-1940.. Szacuje się, że w tym okresie osiedliło się w Palestynie około 250 000 Żydów. W tej liczbie znajdowało się około 100 tys. Żydów niemieckich, którzy uciekali przed nazizmem z Europy.

  Należał do Bejtaru, do Mandatu Palestyny wyjechał w 1935 podczas piątej aliji. Wstąpił do Irgunu, a następnie został zwerbowany do Sił Obronnych Izraela. Gdzie po odbyciu służby wojskowej przeszedł do rezerwy w stopniu majora. Wstąpił do partii Herut i został jej sekretarzem generalnym. Startował w wyborach do Knesetu w 1959, ale jego nazwisko znajdowało się na jednej z końcowych pozycji na liście wyborczej i nie został wybrany. Mimo to wszedł do Knesetu 21 marca 1961 zastępując zmarłego Szimszona Unichmana. Podczas kolejnych wyborów został wybrany na kolejną kadencję, podczas której zmarł nagle w swoim biurze.

  Herut (hebr.: חירות, wolność) - prawicowa Izraelska partia polityczna założona w 1948 roku przez Menachema Begina, jako polityczna sukcesorka paramilitarnej grupy Irgun. Partia popierała ekspansję osadników oraz wysiedlanie Arabów z Palestyny. Wspierała także syjonizm rewizjonistyczny stworzony Zeeva Żabotyńskiego, wzywający do natychmiastowego utworzenia żydowskiego państwa na całym obszarze Erec Israel (koncepcja Wielkiego Izraela). W 1988 roku Herut zakończyła działalność, stając się integralną częścią prawicowej partii Likud.Bejtar (Betar, Brit Trumpeldor, Związek Trumpeldora, Trumpeldorczycy) − syjonistyczny, skrajnie prawicowy żydowski ruch młodzieżowy. Młodzieżówka partii Sojuszu Rewizjonistycznych Syjonistów. Założony w 1923 r. w Rydze (Łotwa) przez Władimira Żabotyńskiego (1880-1940). Istniał w Palestynie oraz w wielu państwach Europy, w tym również w II RP. Nazwa pochodzi od słów "Brit Josef Trumpeldor" i była hołdem wobec Josefa Trumpeldora, który zginął w obronie Tel Chaj w marcu 1920 r. Ideologia ruchu odwoływała się do tradycji żydowskich wojowników z czasów powstania Bar Kochby.

  Bibliografia[]

 • Awraham Derori (ang.) – profil na stronie Knesetu. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.