Awersja seksualna
UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
Aseksualizm, inaczej aseksualność − trwałe nieodczuwanie pociągu seksualnego wobec innych osób. Od niedawna uznawany w części środowisk naukowych za jedną z orientacji seksualnych lub za brak orientacji seksualnej. Szacuje się, że 1% społeczeństwa jest aseksualny.Zbigniew Lew-Starowicz (ur. 25 października 1943 w Sieradzu) – polski lekarz psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii i konsultant krajowy w tej dziedzinie.
Dysfunkcje seksualne – rodzaj zaburzeń na tle seksualnym polegający na nieprawidłowym przebiegu reakcji seksualnych.
Awersja seksualna – forma dysfunkcji seksualnej polegająca na unikaniu relacji seksualnych, związanym czasami z odczuciem wstrętu wobec wszelkich przejawów seksualności.
Do przyczyn awersji seksualnej należą: rygorystyczne wychowanie, bycie ofiarą wykorzystywania seksualnego, zaburzenia seksualne partnera, jego romans oraz zaniedbywanie higieny.
Częściej niż unikanie kontaktów seksualnych spotyka się przypadki anhedonii seksualnej tj. utraty możliwości przeżywania przyjemności ze stosunku, będące efektem analogicznych procesów dezaprobaty własnej seksualności i obrony przed jej manifestowaniem.
Awersji seksualnej nie należy mylić z aseksualizmem, w którym nie istnieje odczucie pociągu do żadnej z płci i nie ma wiele wspólnego ze wstrętem wobec stosunków.