Awatar: Legenda Aanga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Awatar: Legenda Aanga (ang. Avatar: The Last Airbender (głównie), Avatar: Legend of Aang, Avatar: War of The Elements, 2005–2008) – amerykański serial animowany, stworzony i wyprodukowany przez Nicktoons Studios w Burbank w Kalifornii przez Bryana Konietzko i Michaela Dante DiMartino. Na podstawie serialu powstał film aktorski Ostatni Władca Wiatru, trzy gry komputerowe oraz komiksy.

Beata Wyrąbkiewicz (ur. 16 stycznia 1972 w Toruniu) – polska aktorka dubbingowa, musicalowa, teatralna, a także filmowa, piosenkarka warszawskich teatrów.Jakub Molęda znany także jako Kuba Molęda (ur. 3 kwietnia 1984 w Olkuszu) – polski piosenkarz i kompozytor popowy. Aktor musicalowy związany z Teatrem Muzycznym Roma.

Świat Awatara[ | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie pełnym niezwykłych zwierząt i duchów. Ludzie zamieszkujący ów świat podzieleni są na cztery grupy: Plemiona Wody, Królestwo Ziemi, Nomadów Powietrza i Naród Ognia. Z każdej z grup wywodzą się magowie – ludzie zdolni władać żywiołem związanym z konkretną grupą, który jest połączeniem sztuk walki i elementów mistycznych. Wyróżnia się pięć głównych typów magii: magię wody, magię ziemi, magię ognia, magię powietrza i magię energii. W obrębie tych typów istnieją także ich odmiany, tzw. zaawansowane techniki:

Książę Zuko – bohater amerykańskiego serialu animowanego Awatar: Legenda Aanga. 16-letni wygnany książę Narodu Ognia.Reinkarnacja (również: metempsychoza, transmigracja; łac. re+in+caro, carnis - ponowne wcielenie) – pogląd, według którego dusza (bądź świadomość) po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt fizyczny. Np. dusza jednego człowieka może przejść w ciało nowonarodzonego dziecka lub zwierzęcia czy nawet według niektórych poglądów rośliny. Samo słowo reinkarnacja jest zestawieniem dwóch członów: inkarnacja (wcielenie) i przedrostka re (oznaczającego powtórzenie czegoś). Dosłownie więc reinkarnacja oznacza powtórne wcielenie.
 • magia krwi – wywodzi się z magii wody. Polega na tkaniu krwi w drugim człowieku lub innej istocie, powodując przejęcie panowania nad jego ciałem. Została wynaleziona przez Hamę z Południowego Bieguna podczas jej ucieczki z więzienia Narodu Ognia. Magia Krwi może zostać użyta jedynie w noc pełni księżyca, gdy magowie władający żywiołem wody mają największą moc. Jest to technika bardzo potężna, ale i niebezpieczna. Nie tylko sprawia ofiarom ból, ale również zostawia trwały ślad na psychice użytkownika. Jedynymi znanymi magami wody z Legendy Aanga, którzy potrafią jej używać są Hama i Katara. W serialu magia ta została użyta w odcinkach Mroczna strona księżyca i Najeźdźcy z Południa. W Legendzie Korry, znani są inni magowie obdarzeni tą umiejętnością: Yakone, Amon oraz Tarrlok.
 • lecznicza magia wody – specjalne zastosowanie magii wody, które pozwalało na uzdrawianie. Stosowane np. przez Katarę.
 • odczucie sejsmiczne – zastosowanie magii ziemi do wyczuwania i „widzenia” przedmiotów, i ludzi. Stosowała je Toph Beifong – niewidoma dziewczyna, by właśnie widzieć. Zaawansowani mogli z jego pomocą wykrywać kłamstwa, dzięki wyczuwaniu przyspieszonego bicia serca i zmienionego oddechu.
 • magia metalu – wywodzi się z magii ziemi. Umożliwia kontrolowanie metali i pochodnych materiałów z pomocą śladowych ilości ziemi w nich. Została wymyślona i rozwinięta przez Toph, która postanowiła nauczać innych i założyła Akademię Metalu.
 • magia błyskawic – odmiana magii ognia. Można dzięki niej tworzyć i kontrolować wyładowania elektryczne. W Legendzie Aanga jedynymi znanymi magami błyskawic są członkowie rodziny królewiej: Ozai, Azula oraz Iroh. W Legendzie Korry staje się ona bardziej powszechna.
 • magia lodu – powszechna umiejętność pozwalająca na zamrażanie i rozmrażanie wody.
 • magia lawy – technika magii ziemi umożliwiająca podgrzewanie skał do wysokich temperatur i tworzenie z nich lawy. W Legendzie Aanga znanymi magami lawy są Awatar Roko oraz poprzednik Awatar Kyoshi. W Legendzie Korry poznajemy więcej takich osób: Ghazan oraz Bolin.
 • magia zapłonu – styl pozwalający podpalać i tworzyć wybuchy umysłem, z pomocą trzeciego oka. Posługiwał się nim Człowiek Spalina, wynajęty przez Zuko do zabicia Awatara. W Legendzie Korry poznajemy P’Li obdarzoną tym talentem. Charakterystyczną cechą tych magów był tatuaż pomiędzy brwiami.
 • magia roślin – styl umożliwiający tkanie wody wewnątrz roślin. Powszechny był wśród magów z Bagiennego Plemienia Wody, którzy stosowali go do formowania i atakowania roślinami.
 • Awatar[ | edytuj kod]

  W każdym pokoleniu istnieje jedna osoba, która jest zdolna władać wszystkimi czterema żywiołami jednocześnie, zwana awatarem. Jest to ludzka inkarnacja ducha światła i pokoju. Po swojej śmierci Awatar reinkarnuje się w kolejnej nacji w cyklu, symbolizującym pory roku: zima dla wody, wiosna dla ziemi, lato dla ognia i jesień dla powietrza. Awatar musi nauczyć się władać wszystkimi żywiołami, poczynając od swojego „ojczystego” i kontynuując ich naukę zgodnie z symbolizującymi je porami roku. Najtrudniejsze dla awatara jest okiełznanie żywiołu przeciwnego do jego wrodzonego, gdyż symbolizują one całkowicie odmienne style walki i doktryny. Przeciwieństwem magii ognia jest magia wody, a magii ziemi – magia powietrza. Piąty styl, magia energii, odkryta i doskonalona niegdyś przez starożytnych, została zapomniana wraz z upływem czasu. Awatar posiada obronny mechanizm, pozwalający mu na wykorzystanie całej wiedzy i umiejętności swoich poprzednich wcieleń, zwany stanem awatara, w którym jest on w stanie połączyć siły wszystkich swoich poprzednich żyć. Jednak jeżeli awatar będąc w stanie awatara zostanie zabity, cykl reinkarnacji zostanie przerwany i awatar przestanie istnieć. Przez wieki awatar utrzymywał pokój pomiędzy wszystkimi narodami, a także służył za pomost pomiędzy realnym światem a Światem Duchów – domem niezmaterializowanych duchów całego świata.

  Ewa Serwa, właśc. Ewa Serwa-Galia (ur. 14 października 1956 roku w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa.Robert Tondera (ur. 21 kwietnia 1965 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. W roku 1989, ukończył PWST w Warszawie. od 1989 do 2007 roku w Teatrze Nowym w Warszawie (m.in. asystent dyr. Adama Hanuszkiewicza). Od 01.11.2007, aktor w Teatrze Rampa na Targówku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nickelodeon Polska (w skrócie Nick Polska) – uruchomiona 10 lipca 2008 r., o godz. 12:00, polskojęzyczna wersja amerykańskiej stacji telewizyjnej Nickelodeon, emitującej programy dla dzieci i młodzieży. Jego właścicielem jest MTV Networks Polska.
  Mikołaj Klimek (ur. 19 lutego 1972 w Krakowie) – polski aktor głosowy i telewizyjny. Jest absolwentem PWST w Krakowie z 1997 roku. Jako aktor teatralny występował w teatrze Starym w Krakowie w 1995 roku oraz w Teatrze Polskim w Szczecinie (1997) i Teatrze Narodowym w Warszawie w latach 1998-2010.
  Jolanta Zykun (ur. 11 listopada 1943 w Warszawie) – aktorka, druga żona Jerzego Dobrowolskiego (obecnie wdowa), ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego oraz PWST w Warszawie w 1966 roku.
  Sztuki walki (niekiedy błędnie utożsamiane ze sportami walki i systemami walki) są sposobami walki wręcz, czasami z użyciem broni białej. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności samokontroli wybuchów agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz redukuje poziom strachu.
  Adam Bauman (ur. 10 czerwca 1957 w Warszawie) – polski lektor, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, także scenarzysta. Mąż Agaty Gawrońskiej.
  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.
  Toph Bei Fong – bohaterka amerykańskiego serialu animowanego Awatar: Legenda Aanga. Głosu postaci w polskiej wersji językowej udzieliła Justyna Bojczuk, w oryginale można usłyszeć Jessie Flower.

  Reklama