Awaji (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspa Awaji (jap. 淡路島 Awaji-shima) – wyspa położona w prefekturze Hyōgo w Japonii, we wschodniej części Morza Wewnętrznego, pomiędzy wyspami Honsiu i Sikoku. Jako że stanowi drogę transportową pomiędzy tymi dwiema wyspami, pierwotne znaczenie nazwy to „droga do prowincji Awa”. Nazwa Awaji była również zapisywana jako 淡道.

Izanagi (jap. イザナギ, 伊弉諾, 伊邪那岐, Uśmierzający Szlachetne Łono) i Izanami (jap. イザナミ, 伊弉冉, 伊邪那美, 伊弉弥, Wzburzająca Szlachetne Łono) – w mitologii shintō para prabogów japońskich, demiurgów, którzy stworzyli świat i bogów.Prowincja Awaji (jap. 淡路国, Awaji-no kuni, wcześniej 淡道) - jedna z prowincji w dawnej Japonii, zajmująca całą wyspę Awaji na Japońskim Morzu Wewnętrznym pomiędzy wyspami Honsiu a Sikoku. Obecnie całość leży w prefekturze Hyōgo. Czasami zwana była również Tanshu (淡州).

Ludność wyspy zajmuje się rybołówstwem oraz uprawą ryżu i cytrusów.

Geografia[ | edytuj kod]

Awaji oddzielona jest od Honsiu cieśniną Akashi, a od Sikoku cieśniną Naruto. Od 1998 roku wyspa jest połączona z Honsiu mostem Akashi Kaikyō. Od momentu ukończenia autostrady Kobe-Awaji-Naruto stanowi główne połączenie między Honsiu i Sikoku. Na Awaji leżą trzy miasta:

Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
 • Awaji
 • Sumoto
 • Minamiawaji
 • Przez wyspę przebiega uskok Nojima. Trzęsienie ziemi w 1995 roku spowodowało ogromne zniszczenia w mieście Kobe i południowych miastach prefektury Hyōgo.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wewnętrzne Morze Japońskie (jap. 瀬戸内海, Setonai-kai) – morze pomiędzy japońskimi wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Od wschodu jest połączone z zatoką Osaka przez cieśniny Akashi i Kitan, a przez cieśninę Naruto i Cieśnina Kii z Oceanem Spokojnym. Od południa połączone także z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Hōyo i cieśnina Bungo. Od zachodu łączy się poprzez cieśninę Kammon (cieśninę Shimonoseki) z Morzem Japońskim.
  Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.
  Uskok – struktura tektoniczna powstała w wyniku rozerwania mas skalnych i przemieszczenia ich wzdłuż powstałej powierzchni (lub wąskiej strefy zniszczenia), zwanej powierzchnią uskoku (lub strefą uskokową). Uskokom mogą towarzyszyć inne struktury tektoniczne (przyuskokowe podgięcia warstw, fałdy, fleksury).
  Prefektura Hyōgo (jap. 兵庫県, Hyōgo-ken) część regionu Kinki (Kansai) na wyspie Honsiu w Japonii ze stolicą w mieście Kobe.
  Cieśnina Naruto (jap. 鳴門海峡, Naruto Kaikyō) – cieśnina znajdująca się w Japonii, oddzielająca wyspy: Awaji i Sikoku. Łączy Morze Wewnętrzne z Kanałem Kii i Oceanem Spokojnym. Nad cieśniną rozpięty jest most Ōnaruto.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama