• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Avonmouth

  Przeczytaj także...
  Avonmouth - stacja kolejowa w Bristolu na linii kolejowej Severn Beach Line, 14 km od stacji Bristol Temple Meads. Obsługuje dzielnicę Avonmouth.Shirehampton - przedmieście w Anglii, w mieście Bristol, graniczące z Avonmouth. Leży nad rzeką Avon. Liczy 3 000 mieszkańców. Dzielnicę, utrzymaną w stylu wiejskim, otaczają lasy i tereny zadrzewione. Leżący na jej terenie Horseshoe Bend jest rezerwatem przyrody z rzadko występującymi gatunkami jarząba.
  Severn (ang. Severn River, wal. Afon Hafren) – najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii – 354 km długości. Wypływa koło Plynlimon w pobliżu Llanidloes w Górach Kambryjskich (Cambrian Mountains) w środkowej Walii, wpada do Kanału Bristolskiego na granicy Anglii i Walii. Przepływa przez miasta Worcester, Gloucester i Shrewsbury.

  Avonmouth – przedmieście miasta Bristol w Anglii, w jego granicach administracyjnych, położone bezpośrednio u ujścia rzeki Avon do estuarium Severn. W 2011 dzielnica liczyła 12 485 mieszkańców. Avonmouth często uważany jest za miasto satelickie Bristolu, a nie jego typowe przedmieście. Często utożsamiany jest lub domyślnie łączony z sąsiadującą dzielnicą Shirehampton.

  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.Autostrada M5 - autostrada w Wielkiej Brytanii łącząca West Bromwich i Birmingham z Exeterem w hrabstwie Devon. Jest główną arterią łączącą południowo-zachodnią Anglię z resztą wyspy. Autostrada jest zatłoczona w miesiącach letnich oraz podczas weekendów.

  Przez przedmieście przebiega autostrada M5, rozgałęziając się na odcinek M49 łączący tę trasę z autostradą M4. Na terenie Avonmouth przyległym do ujścia Severn znajduje się rezerwat przyrody Avon Wildlife, chroniący ptactwo wodne.

  Avon – rzeka w Wielkiej Brytanii, w hrabstwach Wiltshire i Somerset długości ok. 120 km. Wpływa do rzeki Severn w Bristolu. Przepływa przez Chippenham, Melksham, Bath i Bristol. Nad rzeką zabytkowy most wiszący, dzieło Isambarda Kingdom Brunela. Nazwa pochodzi od walijskiego słowa oznaczającego rzekę.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ordnance Survey linked data
  2. Neighbourhood Statistics
  3. Avon and Somerset Police (ang.). [dostęp 21 października 2008].
  4. Avon Wild Life Trust (ang.). [dostęp 19 sierpnia 2017].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Avonmouth (stacja kolejowa)
 • Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.