• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Avialae

  Przeczytaj także...
  Enantiornithes (enancjornity, enantiornity, przeciwptaki) – wymarła grupa mezozoicznych ptaków należących do kladu Ornithothoraces. Filogeneza (gr. φυλη – gatunek, ród i γενεσις – pochodzenie) – droga rozwoju rodowego, pochodzenie i zmiany ewolucyjne grupy organizmów, zwykle gatunków. Termin wprowadzony w 1866 roku przez Ernsta Haeckla w Generelle Morphologie der Organismen.
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

  Avialaeklad obejmujący ptaki i najbliższych ewolucyjnie krewnych ptaków wśród dinozaurów.

  Definicja[ | edytuj kod]

  Klad Avialae był różnie definiowany. Włączenie lub wyłączenie z tej grupy rodzaju Archaeopteryx ma ważny wpływ na jego potencjalnych członków.

  Archaeopteryx – rodzaj późnojurajskego teropoda z rodziny Archaeopterygidae. Archaeopteryx był średnich rozmiarów zwierzęciem wielkości kruka. Miał czteropalczastą stopę, z których pierwszy palec był przeciwstawny pozostałym. Przednia kończyna była trójpalczasta, ogon kostny zbudowany z wielu kręgów, długi i prosty. Archaeopteryx miał zęby, a na palcach skrzydeł pazury.Jacques A. Gauthier (ur. 1948) – paleontolog kręgowców, morfolog i systematyk. Jeden z założycieli kladystyki w biologii.

  Avialae vs. Aves[ | edytuj kod]

  Jacques Gauthier (str. 34) podaje kilka sprzecznych ze sobą definicji grupy Aves.

  1. Zaawansowane opierzone archozaury (inna proponowana nazwa: Avifilopluma)
  2. Formy latające (klasycznie umieszczone w grupie Avialae)
  3. Archozaury którym bliżej do ptaków niż do krokodyli (inna proponowana nazwa: Panaves – nie mylić z Paraves).
  4. Grupa obejmująca ostatniego wspólnego przodka wszystkich współczesnych ptaków i jego potomków.

  Według czwartej definicji archeopteryks nie należy do kladu Aves, tylko Avialae. Nie jest ona jednak powszechnie akceptowana w literaturze i dlatego w większości publikacji klad Avialae jest uważany za grupę dinozaurów, którym bliżej do ptaków niż dromeozaurów. To sprawia, że nienależących do Aves przedstawicieli tego kladu jest bardzo niewiele. Dowodem na to są ostatnie badania, które za nienależącego do Aves członka Avialae uważają tylko rodzaj Epidendrosaurus. Najstarszym znanym teropodem zdolnym do czynnego lotu jest archeopteryks, który prawie zawsze jest uważany za przedstawiciela Avialae. Wielu badaczy uważa go za najbardziej bazalnego członka tego kladu.

  Vorona (malgaskie „ptak”, V. berivotrensis, „z Berivotra”) – wymarły monotypowy rodzaj ptaka. Został opisany na podstawie skamieniałości znalezionych w kamieniołomie w formacji Maevarano w pobliżu wioski Berivotra, w prowincji Mahajanga na Madagaskarze. Żył w późnej kredzie, najprawdopodobniej w kampanie (70,6-83,5 MLT). V. berivotrensis jest znany z rozproszonych skamieniałości, być może jednego osobnika (UA 8651 i FMNH PA715).Pygostylia - klad ptaków wyłoniony na podstawie obecności pygostylu. Klad ma nieustaloną pozycję taksonomiczną. Obejmuje:

  Definicja oparta na badaniach filogenetycznych[ | edytuj kod]

  Uznając definicję Avialae jako teropodów, którym bliżej do ptaków niż deinonycha, Clarke i Norell (2002) przedstawili drzewo filogenetyczne, na którego szczycie znajdują się formy najprymitywniejsze, a na dole najbardziej zaawansowane.

  Krokodyle (Crocodilia) – rząd gadów, jedynych oprócz ptaków współczesnych przedstawicieli archozaurów (Archosauria) oraz jedynych żyjących przedstawicieli kladu Crurotarsi. Obecnie reprezentowany jest przez trzy rodziny: krokodylowatych, aligatorowatych oraz gawiali. Poszczególne rodziny różnią się między sobą kształtem pyska oraz liczbą i układem zębów. Żyją w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy.Klad bazalny – w filogenetyce jest to najwcześniejsza gałąź ewolucyjna większego kladu, stanowiąca grupę zewnętrzną pozostałych przedstawicieli kladu.
 • Dromeozaury nie należą do Avialae, ale są przedstawicielami Avifilopluma
 • Archaeopteryx jest bazalnym przedstawicielem kladu Avialae
 • Rodzina Confuciusornithidae to najbardziej bazalni przedstawicieli grupy Pygostylia
 • Enantiornithes są najbardziej bazalnymi przedstawicielami Ornithothoraces
 • Vorona
 • Patagopteryx
 • Apsaravis jest najbardziej bazalnym przedstawicielem Ornithurae
 • Baptornis + Hesperornis
 • Ichthyornis
 • Aves
 • Epidendrosaurus nie został wzięty pod uwagę w tej analizie, ale Xu w 2002 i Senter w 2007 uważają go za rodzaj siostrzany do rodzaju archeopteryks. Biorąc pod uwagę, że Epidendrosaurus jest wcześniejszy i prymitywniejszy, może również być umieszczony na drzewie filogenetycznym wyżej niż archeopteryks.

  Epidendrozaur (Epidendrosaurus ninchengensis) – rodzaj teropoda z grupy maniraptorów, z rodziny skansoriopteryksów (Scansoriopterygidae).Mark A. Norell (ur. 26 lipca 1957 w Saint Paul) – amerykański paleontolog specjalizujący się w badaniu dinozaurów, zwłaszcza celurozaurów, oraz mezozoicznej fauny Azji.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Gauthier, J. (1986). "Saurischian monophyly and the origin of birds." In: K. Padian, ed. The origin of birds and the evolution of flight. San Francisco: California, Acad.Sci. pp.1–55. (Mem.Calif.Acad.Sci.8.)
 • Gauthier, J., & de Queiroz, K. (2001). "Feathered dinosaurs, flying dinosaurs, crown dinosaurs, and the name Aves." Pp. 7-41 in New perspectives on the origin and early evolution of birds: proceedings of the International Symposium in Honor of John H. Ostrom (J. A. Gauthier and L. F. Gall, eds.). Peabody Museum of Natural History, Yale University, New Haven, Connecticut, U.S.A.
 • Dinozaury (Dinosauria – z stgr. δεινός deinos – straszny, potężny + σαῦρος sauros – jaszczur) – grupa archozaurów (gadów naczelnych), które zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln lat, pojawiając się w środkowym triasie. Pod koniec okresu kredy, około 65,5 mln lat temu, katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Jedna grupa dinozaurów przeżyła do dnia dzisiejszego: większość taksonomów uważa, że współczesne ptaki są dinozaurami z grupy teropodów. Dinosauria obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne).Confuciusornithidae – rodzina prymitywnych ptaków żyjących we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin, jedyna należąca do rzędu Confuciusornithiformes. Typowym przedstawicielem rodziny jest Confuciusornis; oprócz niego zalicza się do niej również rodzaje: Changchengornis, Jinzhournis i Eoconfuciusornis. U około połowy z odnalezionych dotąd osobników zachowały się pozostałości łuskopodobnych piór ogonowych oraz zarówno piór puchowych jak i ostatecznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ornithothoraces – klad zaawansowanych ewolucyjnie ptaków. Jego nazwa oznacza „ptasie tułowia” i odnosi się do cech budowy anatomicznej ptaków należących do tego kladu, dających im lepszą zdolność lotu niż u ptaków prymitywnych.
  Archozaury, gady naczelne (Archosauria – z gr. archos – władca + sauros – jaszczur) – takson diapsydalnych gadów obejmujący zaawansowane ewolucyjnie rzędy gadów.
  Deinonych (Deinonychus – „straszny szpon”) – rodzaj niewielkiego teropoda występującego we wczesnej kredzie na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Do tego rodzaju należy tylko jeden gatunek – D. antirrhopus. Deinonych osiągał ok. 3-4 m długości. Skamieniałości tego dinozaura zostały znalezione w stanach Montana, Wyoming i Oklahoma, choć przypisywanego do niego zęby odkryto także w Marylandzie. John Ostrom badał deinonycha w 1960 r., w czasie renesansu dinozaurów. Podczas tych badań uznał deinonycha za czynnego i zręcznego zabójcę. Deinonych zmienił sposób patrzenia na dinozaury jako na „przerośnięte jaszczurki” i dał nowy, pełen dynamizmu obraz dinozaurów.
  Teropody (Theropoda) – podrząd dinozaurów z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia); nazwa ("theropod") oznacza "stopa bestii".
  Ornithurae (ptasioogonowe) – grupa ptaków, której nazwa („ptasie ogony”) została ukuta przez Ernsta Haeckela w 1866.
  Xu Xing (chiń.: 徐星; pinyin: Xú Xīng; ur. w lipcu 1969 w Xinjiangu w Chinach) – chiński paleontolog specjalizujący się w badaniu dinozaurów, zajmujący się również pochodzeniem i ewolucją ptaków. Od 1999 do 2006 opisał 24 nowe gatunki, co sytuuje go na pierwszym miejscu spośród wszystkich paleontologów pod względem ilości nazwanych gatunków w przeliczeniu na rok. Według Petera Dodsona Xu, dzięki pracom na najbogatszym złożu skamielin dinozaurów na świecie w okolicach miasta Zhucheng, znalazł więcej szczątków tych gadów, niż ktokolwiek inny w całej historii paleontologii. Uzyskał tytuł doktora nauk oraz wiele chińskich nagród i odznaczeń. Pracuje w Instytucie Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w Pekinie.
  Klad (z gr. ο κλάδος – gałąź) – w kladystyce, grupa organizmów mających wspólnego przodka, obejmująca wszystkie wywodzące się z niego grupy potomne (linie rozwojowe). W ujęciu ścisłym klady rozdzielają się dychotomicznie, tworząc dychotomiczne drzewo pokrewieństw. Diagramy przedstawiające drzewa pokrewieństw konstruowane metodami kladystycznymi nazywane są kladogramami. Ponieważ klady obejmują organizmy wszelkich rang systematycznych i mogą dotyczyć grup organizmów opisywanych w systemach klasyfikacyjnych w ramach zróżnicowanych kategorii systematycznych (lub ich części) – zwykle organizmy należące do określonego kladu nazywa się mianem "grupy".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.747 sek.