• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Avenida da Liberdade - Lizbona

  Przeczytaj także...
  Praça do Marquês de Pombal – ważne rondo (plac) w Lizbonie, w Portugalii. Znajduje się między Avenida da Liberdade (Aleja Wolności) i parkiem Edwarda VII w byłej parafii Coração de Jesus, w dzielnicy Santo António.Praça dos Restauradores – publiczny plac w Lizbonie, stolicy Portugalii. Znajduje się na południowo-wschodnim końcu Avenida da Liberdade, w pobliżu placu Rossio.
  Aleja – droga piesza, rowerowa lub jezdna, jak również szlak komunikacji wodnej, obsadzony po obu stronach drzewami albo krzewami o określonej kompozycji, czyli z zachowaniem rytmu nasadzeń i powiązań krajobrazowych. Charakterystyczną jej cechą są także szczególne walory przyrodnicze, kulturowe, estetyczne i gospodarcze. Wyróżniamy aleje jednogatunkowe lub wielogatunkowe, jednowiekowe lub wielowiekowe oraz jedno-, dwu- lub wielorzędowe. W polskim krajobrazie otwartym najczęściej występuje aleja jednorzędowa (po jednym rzędzie z każdej strony), jednowiekowa i jednogatunkowa – liściasta (najpopularniejsze to: lipy, dęby, topole, klony – udział gatunków różni się między regionami).
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Avenida da Liberdade (Aleja Wolności) – ważna aleja w centrum Lizbony, w Portugalii. jest to bulwar o szerokości 90 metrów i 1100 m długości, z dziesięcioma torami podzielona przez chodniki dla pieszych ozdobione ogrodami. Łączy Praça dos Restauradores z Praça do Marquês de Pombal.

  Duero (hiszp. Duero, wym. [ˈdweɾo]; port. Douro, wym. [ˈdoɾu]; łac. Durius) – rzeka w Hiszpanii i Portugalii o długości 895 km, na odcinku około 130 kilometrów jest rzeką graniczną między tymi krajami. Najbardziej zasobna w wodę na Półwyspie Iberyjskim i druga pod względem długości (po Ebro). Obszar źródłowy w Górach Iberyjskich na wysokości 2080 m n.p.m. w masywie Sierra de Urbión, na północny zachód od miasta Soria w Hiszpanii. Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Avenida da Liberdade i Praça dos Restauradores mają swoje korzenie w parku publicznym (Passeio Público) zainaugurowane w obszarze w 1764 roku, stworzony przez architekta Baixy Reinaldo Manuela. Początkowo otoczony wysokim murem, park został odnowiony w latach 30 i 40 XIX w. przez architekta Malaquias Ferreira Leal, który wprowadził nowy układ ogrodów, a także fontanny, wodospad i pomniki. Alegoryczne rzeźby reprezentują rzeki Tag i Douro.

  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. Tag (łac. Tagus, hiszp. Tajo, wym. ˈtaxo; port. Tejo, wym. ˈtɛʒu) – rzeka w Hiszpanii i Portugalii, najdłuższa na Półwyspie Iberyjskim.

  Po wielu dyskusjach i polemikach, aleja został wybudowany w latach 1879-1886, na wzór bulwarów Paryża. Jej powstanie było punktem rozbudowy północnych obszarów miasta i szybko stała się ulubionym miejscem dla klasy wyższej.

  Wiele z oryginalnych budynków alei zostały zastąpione w ostatnich dziesięcioleciach przez wysokie budynki biurowe i hotelowe. Obecnie posiada kilka ciekawych budynków, które odzwierciedlają architekturę portugalską z końca XIX, aż do początków wieku XXI. Chodniki dla pieszych i ronda, wyłożone są tradycyjną portugalską mozaiką.

  Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa). Baixa, także Baixa Pombalina (wym. [ˌbaj.ʃɐ põ.bɐ.ˈli.nɐ]) – centralna dzielnica Lizbony administracyjnie należąca do kilku freguesias, w większej części São Nicolau oraz Madalena. Położona jest pomiędzy Tagiem na południu, Chiado na zachodzie, placami Rossio i Figueira na północy oraz Alfamą i wzgórzem zamkowym na wschodzie.

  Ze względu na swoje malownicze cechy, hotele, sklepy, teatry i architekturę, stała się ważną atrakcją turystyczną miasta. Znajduje się tu wiele luksusowych butików i marek znanych z całego świata. Obecnie jest uważana za 35 najdroższą ulicę świata.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Avenida da Liberdade - Direção Geral do Património Cultural
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.