• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Avengers - film 2012  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Poniżej znajduje się lista seriali na podstawie komiksów Marvela, zawiera ona zarówno seriale aktorskie, jak i animowane.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Avengers (ang. Marvel’s The Avengers) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i za scenariusz odpowiada Joss Whedon, a za produkcję Kevina Feige. W głównych rolach występują: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård i Samuel L. Jackson.

  Avengers (Mściciele) – fikcyjna grupa superbohaterów ze świata Marvel Comics. Zostali stworzeni przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego i zadebiutowali w The Avengers #1 we wrześniu 1963 roku, jako odpowiedź na trend drużyn superbohaterów, zapoczątkowany przez Justice League, wydawnictwa DC. 20 października 2010, na podstawie komiksu stworzony został serial Avengers: Potęga i moc.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  W filmie, Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y. rekrutuje Iron Mana, Kapitana Amerykę, Hulka i Thora, aby stworzyć zespół, który musi powstrzymać brata Thora, Lokiego, przed podbojem Ziemi.

  Film zamyka I Fazę Marvel Cinematic Universe, jest szóstym obrazem tej franczyzy. Jego kontynuacja Avengers: Czas Ultrona miała premierę w 2015 roku, a trzecia część Avengers: Wojna bez granic w 2018. Premiera czwartego filmu z serii, Avengers: Koniec gry odbyła się w 2019 roku.

  Światowa premiera filmu odbyła się w hollywoodzkim El Capitan Theatre, natomiast polska premiera odbyła się 11 maja 2012 roku. Film zarobił ponad 1518 milionów dolarów przy budżecie 220 milionów.

  Jacoba Francisca Maria "Cobie" Smulders (ur. 3 kwietnia 1982 w Vancouver) – kanadyjska aktorka i modelka, najbardziej znana z roli Robin Scherbatsky w serialu Jak poznałem waszą matkę.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  Streszczenie fabuły[ | edytuj kod]

  Loki spotyka się z Innym, władcą pozaziemskiej rasy Chitauri. W zamian za Tesseract Inny obiecuje Lokiemu armię, którą może podbić Ziemię. Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y. razem z agentką Marią Hill przybywają do ośrodka badawczego w trakcie ewakuacji, w którym doktor Erik Selvig prowadzi badania nad Tesseractem. Agent Phil Coulson informuje, że obiekt promieniuje. Tesseract nagle się uaktywnia i otwiera portal, dzięki któremu Loki pojawia się na Ziemi. Loki zabiera Tesseract i wykorzystując swoje berło, zniewala Selviga oraz kilku agentów, w tym Clinta Bartona, aby pomogli mu się wydostać.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Letitia Michelle Wright (ur. 31 października 1993 w Georgetown) – angielska aktorka, gujańskiego pochodzenia, która wystąpiła m.in. w filmie Czarna Pantera.

  W związku z atakiem Lokiego Fury reaktywuje „Inicjatywę Avengers”. Natasha Romanoff zostaje wysłana do Kalkuty, aby zwerbować doktora Bruce’a Bannera do odnalezienia Tesseractu na podstawie emitowanych przez niego promieni gamma. Coulson odwiedza Tony’ego Starka i prosi go o zapoznanie się z badaniami Selviga. Natomiast Fury zleca Steve'owi Rogersowi misję odzyskania Tesseractu.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.

  W Stuttgarcie Barton kradnie iryd potrzebny do ustabilizowania Tesseractu. W Tym czasie Loki odwraca uwagę, co doprowadza do konfrontacji z Rogersem, Starkiem i Romanoff i kończy się aresztowaniem Lokiego. Kiedy Loki jest eskortowany do bazy T.A.R.C.Z.Y. pojawia się jego przybrany brat Thor i chce go przekonać do porzucenia swojego planu i do powrotu do Asgardu. Po konfrontacji z Rogersem i Starkiem, Thor zgadza się na oddanie brata T.A.R.C.Z.Y. i razem z nimi udaje się na lotniskowiec organizacji. Tam Loki zostaje uwięziony, a Stark i Banner próbują zlokalizować Tesseract.

  Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz. Przedstawiciel Nowej fali w polskim kinie.Chris Hemsworth (ur. 11 sierpnia 1983) – australijski aktor znany z roli Kim Hyde w australijskiej operze mydlanej Zatoka serc i komiksowego bohatera Marvel, Thora w filmie o tym samym tytule. Hemsworth zagrał Thora ponownie w filmie "The Avengers".

  Między Avengers rozpoczyna się kłótnia o to, w jaki sposób postępować z Lokim oraz o to, że T.A.R.C.Z.A. planuje wykorzystać Tesseract jako broń odstraszającą wrogów. Wtedy, Barton wraz z pozostałymi zniewolonymi agentami atakują lotniskowiec niszcząc jeden z silników. Powoduje to zamieszanie, w którym Banner zamienia się w Hulka. Stark i Rogers próbują ponownie uruchomić wyłączony silnik. Thor próbuje powstrzymać Hulka, a Romanoff walczy z Bartonem, którego ogłusza przełamując kontrolę Lokiego. Loki ucieka po zabiciu Coulsona i wyrzuca Thora z lotniskowca. Hulk spada na ziemię po ataku na myśliwca. Fury wykorzystuje śmierć Coulsona do motywacji Avengers do współpracy ze sobą. Stark i Rogers uzmysławiają sobie, że zwykłe pokonanie ich przez Lokiego nie będzie dla niego satysfakcjonujące. On chce to zrobić publicznie i potwierdzić się jako władca Ziemi. Loki używa Tesseractu razem z urządzeniem stworzonym przez Selviga na wieży Starka i otwiera portal dla wojsk Chitauri i rozpoczyna inwazję planety. Thor wraca z Lokim i Tesseractem do Asgardu, a Fury wyraża przekonanie, że Avengers ponownie będą razem współpracować, kiedy nadejdzie taka potrzeba.

  Robert John Elias Downey Jr. (ur. 4 kwietnia 1965 na Manhattanie w Nowym Jorku) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy, scenarzysta, autor tekstów piosenek, komik.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W scenie w trakcie napisów końcowych, Inny informuje swojego mistrza o nieudanym ataku na Ziemię. W scenie po napisach, Avengers w milczeniu jedzą szawarmę w knajpie.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Robert Downey Jr.
  (Tony Stark / Iron Man)
  Chris Evans
  (Steve Rogers / Kapitan Ameryka)
  Mark Ruffalo
  (Bruce Banner / Hulk)
  Chris Hemsworth
  (Thor)
  Scarlett Johansson
  (Natasha Romanoff / Czarna Wdowa)
  Jeremy Renner
  (Clint Barton / Hawkeye)
  Tom Hiddleston
  (Loki)
  Clark Gregg
  (Phil Coulson)
  Cobie Smulders
  (Maria Hill)
  Stellan Skarsgård
  (Erik Selvig)

  W filmie występują również: Gwyneth Paltrow jako Virginia „Pepper” Potts, prezes Stark Industries i partnerka Starka; Maximiliano Hernández jako Jasper Sitwell, agent T.A.R.C.Z.Y.; Paul Bettany jako J.A.R.V.I.S., komputerowa sztuczna inteligencja stworzona przez Starka, która zarządza jego posiadłością i zbrojami; Powers Boothe jako Gideon Malick i Jenny Agutter jako Hawley, członkowie Światowej Rady Bezpieczeństwa; Jerzy Skolimowski jako Georgi Luchkov oraz Alexis Denisof jako Inny, sojusznik Thanosa. W roli cameo pojawia się: twórca komiksów Marvela, Stan Lee jako mężczyzna grający w szachy oraz w scenie po napisach Damion Poitier jako Thanos.

  Donald Frank „Don” Cheadle Jr. (ur. 29 listopada 1964 w Kansas City) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.
  Jennifer Ann Agutter (ur. 20 grudnia 1952 w Taunton) – angielska aktorka filmowa i telewizyjna, także wokalistka. Absolwentka College Elmhurst Ballet w Camberly.
  Joseph Hill "Joss" Whedon (ur. 23 czerwca 1964 w Nowym Jorku w stanie Nowy Jork, USA) – reżyser, producent wykonawczy, sporadycznie aktor, pisarz oraz twórca i główny scenarzysta seriali telewizyjnych takich jak: Buffy: Postrach wampirów, Anioł ciemności, Firefly i Dollhouse. Napisał również kilka scenariuszy filmowych i serii komiksów.
  Box Office Mojo – amerykańska strona internetowa zajmująca się publikacją filmów online oraz serwisem raportowania Box office.
  Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.
  Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.
  Filmowe Uniwersum Marvela (ang. Marvel Cinematic Universe, MCU) – franczyza zrzeszająca filmy, seriale i krótkometrażówki „Marvel One-Shots” o superbohaterach produkcji Marvel Studios, które zaś oparte są na komiksach Marvel Comics. Pomiędzy produkcjami zrzeszonymi w Filmowym Uniwersum Marvela stosowane są częste crossovery, a także wspólne wątki i członkowie obsady.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.147 sek.