• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Avellaneda - Buenos Aires

  Przeczytaj także...
  Buenos Aires (hiszp. Provincia de Buenos Aires) – najbogatsza i najludniejsza prowincja Argentyny, leżąca w jej północno-wschodniej części. Leżące na jej terytorium miasto Buenos Aires stanowi odrębną jednostkę podziału administracyjnego. Stolicą prowincji jest miasto La Plata leżące 50 km na południe od Buenos Aires.I Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej były rozgrywane w dniach od 13 do 30 lipca 1930 roku w Urugwaju. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wybrała ten kraj na gospodarza podczas konferencji w Barcelonie 18 maja 1929 roku, jako państwo obchodzące setną rocznicę uzyskania niepodległości. Dodatkowym argumentem przemawiającym za miejscem organizacji pierwszych mistrzostw świata było dwukrotne zdobycie złotych medali olimpijskich przez urugwajską reprezentację na igrzyskach w 1924 w Paryżu oraz w 1928 w Amsterdamie. Wszystkie mecze rozegrano w stolicy Urugwaju – Montevideo, z czego większość na stadionie Estadio Centenario, który zbudowano specjalnie na mistrzostwa.
  Racing Club de Avellaneda jest argentyńskim klubem piłkarskim z miasta Avellaneda pod Buenos Aires. Założony został 25 marca 1903. Od tej pory zdobył siedem tytułow mistrzowskich a także cztery międzynarodowe w tym Copa Libertadores. W 1983 klub został zdegradowany do drugiej ligi, by ponownie wrócić do czołówki w 1985. W 1999 klub zbankrutował, ale dzięki swoim kibicom wyszedł na prostą.

  Avellaneda lub Avellaneda Centro – miasto w Argentynie, w prowincji Buenos Aires, centrum administracyjne Partido Avellaneda. Miasto jest częścią aglomeracji Gran Buenos Aires, port morski nad La Platą. W 2001 r. Avellandę zamieszkiwało 24,3 tys. mieszkańców.
  Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1895 r. Do 1904 r. miasto nosiła nazwę Barracas al Sud. Wówczas zmieniono jej nazwę na Avellanda na cześć 8. prezydenta Argentyny Nicolása Avellanedy.

  Hugo Leonardo Pérez (ur. 6 października 1968 w Avellanedzie) – argentyński piłkarz, grający na pozycji pomocnika. Reprezentacja Włoch w piłce nożnej (wł. Nazionale italiana di calcio) – zespół piłkarski, reprezentujący Włochy w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo włoskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Federazione Italiana Giuoco Calcio.

  Sport[ | edytuj kod]

  W Avellanadzie swoje siedziby mają dwa wielkie argentyńskie kluby piłkarskie: Independiente i Racing Club.

  Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.Copa América, do 1967 Campeonato Sudamericano de Selecciones – najważniejszy turniej piłkarski w Ameryce Południowej organizowany zazwyczaj co 4 lata przez południowoamerykańską konfederację CONMEBOL.

  Znani ludzie urodzeni w Avellanedzie[ | edytuj kod]

 • Roberto Acuñaparagwajski piłkarz, reprezentant kraju.
 • Ángel Bossio – piłkarz, srebrny medalista MŚ w 1930 r.
 • Pablo Echarri – aktor i reżyser filmowy i telewizyjny.
 • Leonardo Fernándezboliwijski piłkarz pochodzenia argentyńskiego, reprezentant Boliwii.
 • Roberto Ferreiroreprezentant kraju w piłce nożnej.
 • Héctor Guidireprezentant kraju w piłce nożnej.
 • Félix Loustaureprezentant kraju w piłce nożnej.
 • Santiago Lovell – bokser, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Los Angeles w kategorii ciężkiej.
 • Humberto Maschio – reprezentant Argentyny i Włoch w piłce nożnej.
 • Juan Carlos Muñozreprezentant kraju w piłce nożnej, zdobywca Copa América w 1945 r.
 • Pedro Ochoareprezentant kraju w piłce nożnej.
 • Alberto Ohacoreprezentant kraju w piłce nożnej.
 • Raimundo Orsi – reprezentant Argentyny i Włoch w piłce nożnej. W barwach Włoch złoty medalista MŚ w 1934 r. W barwach Argentyny zdobywca Copa América w 1927 r. i srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Amsterdamie.
 • Adolfo Pedernerareprezentant kraju w piłce nożnej, trzykrotny tryumfator Copa América w latach 1937, 1941 i 1945.
 • Hugo Pérezreprezentant kraju w piłce nożnej.
 • Alejandra Pizarnik – argentyńska poetka, pisarka i tłumaczka, rysowniczka i malarka (ur. 29 kwietnia 1936 w Avellanedzie zm. 25 września 1936 w Buenos Aires
 • Manuel Seoanereprezentant kraju w piłce nożnej i selekcjoner reprezentacji narodowej.
 • Héctor Yazaldereprezentant kraju w piłce nożnej. W 1974 r. zdobył nagrodę Złotego Buta, za największą liczbę bramek strzelonych w rozgrywkach ligowych w Europie.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Intendente (hiszp.). [dostęp 2014-03-11].
  2. La Ciudad (hiszp.). [dostęp 2014-03-11].
  3. Avellaneda Centro (hiszp.). [dostęp 2014-03-11].
  4. Classic Football (ang.). fifa.com. [dostęp 2014-03-11].
  Santiago Albert Lovell (ur. 23 kwietnia 1912, zm. 16 marca 1966) – argentyński bokser, złoty medalista letnich igrzysk olimpijskich w 1932 w Los Angeles w kategorii ciężkiej.Héctor Yazalde (ur. 29 maja 1946 w Avellanedzie, zm. 18 czerwca 1997 w Buenos Aires)) - argentyński piłkarz, reprezentant kraju. W 1974 roku otrzymał Złotego Buta za największą ilość goli strzelonych w Europie. W tym samym roku był na MŚ 1974 w RFN.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Adolfo Alfredo Pedernera (ur. 18 listopada 1918, zm. 12 maja 1995) - piłkarz, a następnie trener argentyński, urodzony w Avellaneda (zespół miejski Buenos Aires).
  Copa América 1937 – czternaste mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego , odbyły się w dniach 27 grudnia 1936 – 1 lutego 1937 roku po raz piąty w Argentynie. Boliwia zrezygnowała, co spowodowało, że w turnieju po raz pierwszy grało sześć zespołów. Grano systemem każdy, z każdym, a o zwycięstwie w turnieju decydowała końcowa tabela.
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Roberto Oscar Ferreiro (ur. 25 kwietnia 1935 w Avellanedzie) - argentyński piłkarz, grający podczas kariery na pozycji prawego obrońcy.
  Reprezentacja Boliwii należy do zdecydowanych outsiderów spośród wszystkich piłkarskich reprezentacji Ameryki Południowej. Mimo iż trzykrotnie grała w mistrzostwach świata (1930, 1950 i 1994) nigdy nie wyszła z grupy, a jej bilans występów na światowym czempionacie przedstawia się następująco – zero zwycięstw, jeden remis i pięć porażek, bramki 1:20. Dość powiedzieć, że jedynego gola Boliwia na Mundialu zdobyła w swoim ostatnim, jak dotąd, meczu na tej imprezie. W przegranym 1:3 spotkaniu z Hiszpanią historycznym strzelcem był Erwin Sánchez.
  Alberto Bernardino Ohaco (ur. 20 stycznia 1889 w Avellanedzie – zm. 3 stycznia 1950) – argentyński piłkarz, grający podczas kariery na pozycji napastnika.
  Reprezentacja Argentyny w piłce nożnej szesnaście razy startowała w mistrzostwach świata w piłce nożnej, (1930, 1934, 1958, 1962, 1966, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014), wygrywając ten turniej dwa razy (1978, 1986), a także trzykrotnie zajmując drugie miejsce (1930, 1990, 2014). Wygrała także 14 razy Copa América. Argentyna triumfowała również dwa razy na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 i w Pekinie w 2008.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.