• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ava Gardner

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Artie Shaw, właśc. Arthur Jacob Arshawsky (ur. 23 maja 1910 w Nowym Jorku, zm. 30 grudnia 2004 w Thousand Oaks) – amerykański klarnecista jazzowy, kompozytor, bandlider i pisarz.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Pomnik Avy Gardner w Tossa de Mar

  Ava Lavinia Gardner (ur. 24 grudnia 1922 w Smithfield, zm. 25 stycznia 1990 w Londynie) – amerykańska aktorka.

  Urodziła się w małej miejscowości Smithfield (Karolina Północna) jako najmłodsze z siedmiorga dzieci niezamożnego plantatora tytoniu.

  Nominowana do Oscara w 1954 roku za pierwszoplanową rolę w filmie Mogambo (1953). Posiada swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

  Ostatni brzeg (ang. On The Beach) – amerykański dramat w reżyserii Stanleya Kramera z 1959 roku powstały na podstawie powieści o tym samym tytule.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Zmarła w Londynie na zapalenie płuc.

  Była żoną Mickeya Rooneya (1942-1943), Artiego Shawa (1945-1946) i Franka Sinatry (1951-1957) .

  Wybrana filmografia[]

 • 1941: Laski na Broadwayu jako Dziewczynka
 • 1952: Śniegi Kilimandżaro (The Snows of Kilimanjaro) jako Cynthia Green
 • 1953: Mogambo jako Honey Bear Kelly
 • 1954: Bosonoga Contessa (The Barefoot Contessa) jako Maria Vargas
 • 1956: Ludzie mieszanej krwi (Bhowani Junction) jako Victoria Jones
 • 1957: Słońce też wschodzi (The Sun Also Rises) jako Lady Brett Ashley
 • 1959: Ostatni brzeg (On the Beach) jako Moira Davidson
 • 1964: Noc iguany (The Night of the Iguana) jako Maxine Faulk
 • 1968: Mayerling jako Cesarzowa Elżbieta
 • 1976: Błękitny ptak (The Blue Bird)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ava Gardner w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Ava Gardner w bazie filmweb.pl
 • Ava Gardner w bazie stopklatka.pl
 • Muzeum Avy Gardner
 • Tossa de Mar – miasto w hiszpańskiej Katalonii, w prowincji Girona. Posiada ponad 5 tys. stałych mieszkańców (2006). Słynny kurort na Costa Brava. Miejsce kongresów ekologicznych Unii Europejskiej od czasu zakazania przeprowadzania w mieście korridy. Miasto znane jest przede wszystkim z bardzo dobrze zachowanej, jednej z najpiękniejszych w Hiszpanii, średniowiecznej starówki Vila Vella i fortyfikacji obronnych z XII w.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Śniegi Kilimandżaro (oryg. The Snows of Kilimanjaro) – film amerykański z 1952 roku w reżyserii Henry Kinga. Film powstał na podstawie opowiadania Ernesta Hemingwaya Śniegi Kilimandżaro.
  Noc iguany (ang. The Night of the Iguana, 1964) − amerykański dramat psychologiczny na podstawie sztuki Tennessee Williamsa. Film nominowany w czterech kategoriach do Oscara, otrzymał jedną statuetkę – za kostiumy.
  Joseph Yule Jr. (ur. 23 września 1920 w Nowym Jorku) − amerykański aktor, czterokrotnie nominowany do Oscara za role pierwszo i drugoplanowe, otrzymał dwie statuetki: Specjalną i Honorową.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Błękitny ptak (ang. The Blue Bird; ros. Синяя птица, Siniaja ptica) - radziecko-amerykański film fantasy w reżyserii George’a Cukora z 1976 roku powstały na podstawie sztuki Maurice’a Maeterlincka pt. "Niebieski ptak". Film był nominowany do Nagrody Saturn w kategorii najlepszy film fantasy.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.