• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrady w Niemczech  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Niemiecka autostrada A861 (niem. Bundesautobahn 861, BAB 861, Autobahn 861) przebiega z północy na południe i łączy niemiecką autostradę A98 ze szwajcarską A3 koło Rheinfelden (Baden) na południu Badenii-Wirtembergii.
  Mapa autostrad w Niemczech

  Autostrady federalne w Niemczech (niem. Bundesautobahn, l.mn. – Bundesautobahnen lub BAB) – główna sieć dróg (obok dróg federalnych) w Niemczech, są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ, zaś te o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowym) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Arterie o oznaczeniach dwucyfrowych lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi, np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2017 roku łączna długość autostrad w Niemczech wynosiła 12 996 km.

  Niemiecka autostrada A2 (niem. Bundesautobahn 2, BAB 2, Autobahn 2), nazywana również Aleją Warszawską (Warschauer Allee), przecina północne Niemcy na osi wschód-zachód, łącząc Berlin z Zagłębiem Ruhry.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.

  Na większości autostrad w Niemczech nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.

  Wszystkie autostrady są dla samochodów osobowych bezpłatne i mają takie pozostać dla obywateli wspólnoty, co najmniej tak długo jak będą bezpłatne dla obywateli RFN.

  Historia[ | edytuj kod]

  Polskie czołgi jadące po niemieckiej autostradzie do Berlina, 1945

  Pierwszą autostradą w Niemczech była AVUS, zbudowana w latach 1913–1921, oddana do ruchu 24 września 1921. W Republice Weimarskiej powstało zaledwie kilka odcinków autostrad. Większość zaplanowanych tras nie powstała z powodu trudności gospodarczych i braku politycznego wsparcia. W latach 1933–1945 autostrady powstawały jako Reichsautobahn.

  Drogi krajowe w Polsce – główna sieć dróg kołowych w Polsce, jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego. Obejmuje także autostrady i drogi ekspresowe.Sindelfingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Böblingen. Leży ok. 2 km na północ od Böblingen. Jest największym miastem powiatu.
   Osobny artykuł: Reichsautobahn.

  Długość niemieckich autostrad w poszczególnych latach:

      Przed wprowadzeniem oraz w czasach narodowego socjalizmu
      

      Dawne kraje związkowe
      

      Dawne i nowe kraje związkowe (na wykresie do 2014)
      

  Autostrada A862 (niem. Bundesautobahn 862, BAB 862, Autobahn 862) - była niemiecka autostrada, leżąca na południowym zachodzie niemieckiego landu Badenia-Wirtembergia. Stanowiła przedłużenie francuskiej autostrady A36, łącząc ją z niemiecką autostradą A5 poprzez węzeł autostradowy Autobahndreieck Neuenburg. Ze swoją długością 400 metrów, A862 była najkrótszą autostradą w Niemczech. Obecnie stanowi odgałęzienie autostrady A5.Niemiecka autostrada A864 (niem. Bundesautobahn 864, BAB 864, Autobahn 864) przebiega na osi wschód zachód i łączy autostradę A81 z drogami B27 i B33 na północ od Donaueschingen w Badenii-Wirtembergii.

      Dawne i nowe kraje związkowe (na wykresie po 2014)
      

  Historia numeracji[ | edytuj kod]

  W czasach podziału Niemiec na Niemcy Zachodnie i Niemiecką Republikę Demokratyczną istniały dwa niezależne od siebie systemy autostradowe.

  Po raz pierwszy w Niemczech Zachodnich numerację autostrad wprowadzono w I połowie lat 70. Niektóre arterie do dziś posiadają wprowadzone wtedy numery (np. autostrada A2), inne na przestrzeni lat podlegały zmianom.

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Neuenburg am Rhein (do 1975 Neuenburg) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Breisgau-Hochschwarzwald. Leży nad Renem, przy granicy z Francją, przy autostradzie A5 i drodze krajowej B378, ok. 7 km na zachód od Müllheim.

  W NRD autostrady miały numerację od A1 do A18, jednakże tylko dla potrzeb administracyjnych przez co nie widniały na oznakowaniu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.
  Reichsautobahn (pol. dosł. autostrada Rzeszy) – nazwa sieci autostrad istniejących w III Rzeszy od 1933 do 1945. Później nazwę tę zmieniono na Autobahn.
  Niemiecka autostrada A831 (niem. Bundesautobahn 831, BAB 831, Autobahn 831) jest przedłużeniem autostrady A81 na węźle Kreuz Stuttgart w kierunku Stuttgartu w Badenii-Wirtembergii.
  Böblingen – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, siedziba powiatu Böblingen. Leży ok. 15 km na południowy zachód od Stuttgartu, przy autostradzie A81 i drodze krajowej B464.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  A5 (skrót od Autobahn 5, inaczej BAB 5 = Bundesautobahn 5) – niemiecka autostrada nr 5 („piątka”), przebiegająca od Hattenbacher Dreieck w Hesji na południe do szwajcarskiej granicy w Bazylei, gdzie łączy się z siecią autostrad i przechodzi w szwajcarską A2.
  Republika Weimarska – potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933 (nazwa urzędowa: Rzesza Niemiecka). Powstała w wyniku rewolucji listopadowej 1918. Było to państwo federalne, demokratyczne, z mieszaną prezydencko-parlamentarną formą rządów. Parlamentem był Reichstag, stolicą – Berlin. Nazwa republiki pochodzi od miasta Weimar, w którym obradowało zgromadzenie narodowe, uchwalające konstytucję. Na powstanie republiki bezpośredni wpływ miały skutki I wojny światowej. Upadek republiki spowodowało powstanie i umocnienie się nazizmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.