• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada M4 - Wielka Brytania

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bridgend (wal. Pen-y-bont ar Ogwr) – miasto w południowej Walii 35 km na zachód od stolicy Cardiff oraz siedziba administracyjna hrabstwa miejskiego Bridgend. Liczba mieszkańców: 39 500.
  E30 – trasa europejska, wiodąca z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Często uznawana jest za najważniejszy europejski szlak komunikacyjny na osi wschód - zachód; główna trasa dla dużych samochodów ciężarowych, wiozących zaopatrzenie z Europy Zachodniej do Rosji i Białorusi. Polski odcinek E30 stanowi (A2) ze Świecka do Kukuryków.

  Autostrada M4 (ang. Motorway M4) – autostrada w Wielkiej Brytanii o długości 189,5 mili (305 km), łącząca Londyn ze stolicą Walii - Cardiff oraz Swansea. Stanowi część trasy europejskiej E30 mimo braku oznakowania tego odcinka. Pierwotnie M4 przekraczała rzekę Severn przeprawą Severn Bridge, jednak w latach 90. zbudowano nową przeprawę Second Severn Crossing, natomiast stary odcinek autostrady oznaczono numerem M48.

  Autostrada M25 – autostrada w Wielkiej Brytanii o długości 117 mil (188 km), otaczająca Londyn. Jest niemal kompletną obwodnicą Londynu, jedyne miejsce niebędące autostradą to Dartford Crossing (A282) łączący oba brzegi Tamizy. Jest to druga pod względem długości obwodnica w Europie, po berlińskim Ringu. Łączy się z autostradami M20, M26, M23, M3, M4, M40, M1, A1(M) oraz M11.Swindon – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Wiltshire, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Swindon, liczące 155 432 mieszkańców (2001).

  M4 łączy się z autostradami M25, A308(M), A404(M), A329(M), M32, M5, M48, M49 oraz A48(M).

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Severn (ang. Severn River, wal. Afon Hafren) – najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii – 354 km długości. Wypływa koło Plynlimon w pobliżu Llanidloes w Górach Kambryjskich (Cambrian Mountains) w środkowej Walii, wpada do Kanału Bristolskiego na granicy Anglii i Walii. Przepływa przez miasta Worcester, Gloucester i Shrewsbury.

  Miasta znajdujące się na trasie autostrady[]

 • Londyn
 • Reading
 • Swindon
 • Bristol
 • Cardiff
 • Bridgend
 • Swansea
 • Llanelli
 • Przypisy

  1. wjazd kier. Swansea, wyjazd kier. Londyn
  2. wjazd kier. Londyn, wyjazd kier. Swansea
  Severn Bridge (wal. Pont hafren) – most wiszący na rzece Severn łączący hrabstwo Gloucestershire z południową Walią. Przez most przebiega autostrada M48. Na moście pobierane jest myto. Od początku istnienia przez most przejechało ponad 300 mln samochodów.Autostrada M5 - autostrada w Wielkiej Brytanii łącząca West Bromwich i Birmingham z Exeterem w hrabstwie Devon. Jest główną arterią łączącą południowo-zachodnią Anglię z resztą wyspy. Autostrada jest zatłoczona w miesiącach letnich oraz podczas weekendów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mila angielska (mila anglosaska, land mile, statute mile) – pozaukładowa jednostka odległości stosowana w krajach anglosaskich.
  Trasa europejska – międzynarodowa droga samochodowa w Europie, oznakowana numerem jedno-, dwu- lub trzycyfrowym poprzedzonym literą E (białe litery na zielonym tle). Numeracja dróg jest zachowana przy przekraczaniu przez drogę granic państwowych. Nadzorowaniem sieci tras europejskich i propozycjami zmian w ich przebiegu zajmuje się Komisja Gospodarcza ONZ ds. Europy (UNECE). W niektórych państwach (np. Polska, Niemcy) numeracja tras europejskich występuje równolegle do krajowego systemu numeracji dróg. W innych państwach (np. Szwecja, Polska w latach 1962-1985) numeracja tras europejskich jest zintegrowana z systemem numeracji krajowej i drogi oznaczone symbolem Exx nie posiadają już innych numerów.
  Second Severn Crossing (walijski: Ail Groesfan Hafren) - most autostradowy którym prowadzi autostrada M4 nad rzeką Severn między Anglią i Walia. Został otwarty 5 czerwca 1996 przez Karola, księcia Walii, by zwiększyć przepustowość oryginalnego mostu Severn Bridge zbudowanego w 1966 roku. Most wyznacza granicę rzeki Severn i początek estuarium Severn.
  Autostrada M48 (ang. M48 motorway) – brytyjska autostrada łącząca hrabstwa niemetropolitalne Gloucestershire i Monmouthshire oraz Anglię z Walią poprzez most Severn Bridge. Autostrada ma numer niezgodny z 4. strefą numeracji autostrad (jest na zachód od M5) i jej numeracja powinna zaczynać się od 5.
  Autostrada M49 (ang. Motorway M49) – autostrada w Wielkiej Brytanii o długości 5 mil (8 km), na obszarze hrabstw ceremonialnych Bristol oraz Gloucestershire. Łączy autostradę M5 z autostradą M4 i mostem Second Severn Crossing. Została oddana do użytku w czerwcu 1996 roku i jest unikatowa pod względem dostępu – wjazd na nią możliwy jest wyłącznie z innej autostrady. Oryginalne plany budowy zakładały powstanie węzła z drogą A403 w celu obsługi obszaru przemysłowego oraz miejscowości Severn Beach, jednakże nie zostały one zrealizowane. Trasa ma oznaczenie niezgodne z trzecią strefą numeracji brytyjskich autostrad (leży w całości na południe od M4), według której powinna mieć numer rozpoczynający się od 3.
  Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.